Skocz do zawartości


tablety.pl

Ogłoszenie: ZASADY - Jak bezstresowo założyć temat


Napisane przez


  • Goście
Zakładając tematy w dziale Hardware stosujemy ogólne zasady działu - pozwoli to uniknąć bliskiego spotkania trzeciego stopnia z moderatorem.Kiedy mamy problem z używanym przez nas sprzętem piszemy:

autor: @UPS (korekta @driven)


1. Temat postu:

W temacie podajemy nazwę komponentu, który nam nawala i krótko, hasłowo rodzaj usterki lub charakterystyczne, wg nas, objawy. Jeśli nie umiemy tego określić, co tak naprawdę nawala, podajemy pełną nazwę płyty używaną przez producenta i krótko charakterystyczne objawy.

2. Opis tematu

Tu krótko streszczamy nasz problem.

3.Treść

Zanim szczegółowo opiszemy usterkę, bezwzględnie podajemy specyfikację sprzętu, a w niej:

a/ Zasilanie komputera : czy gniazdo 230V jest z uziemieniem (z bolcem ) czy bez, jeśli jest listwa zasilająca lub UPS, to podajemy nazwę i parametry.

b/ Zasilacz: producent, typ, moc (przepisujemy dane z nalepki na obudowie zasilacza)

c/ Płyta główna: producent, pełna nazwa, chipset ( dobrze jest podać link do strony producenta ze specyfikacją płyty, zaoszczędzi to czas udzielającym odpowiedź )

d/ Procesor: producent, nazwa handlowa, parametry

e/ Zainstalowane moduły pamięci: ile i jakiej pojemności, w których slotach, producent, nazwa handlowa i parametry każdego modułu.

f/ Zainstalowana karta graficzna: producent, nazwa handlowa, parametry

g/ Dyski twarde: ile, jakiej pojemności, producent nazwa handlowa

h/ Inne zainstalowane komponenty: modemy, karty sieciowe itp

i/ Monitor: producent nazwa handlowa

j/ Pozostałe napędy: FDD, nagrywarki, odtwarzacze

k/ Inne akcesoria: zwłaszcza te na USB

l/ Jaki jest zainstalowany system operacyjny

Wszystkie te dane, dość szybko możemy uzyskać, korzystając z programów takich jak np. PC-Wizard 2008, CPU-z, Everest i innych - LINK.

Bezmyślne wklejanie całych raportów z programu EVEREST będzie karane ostrzeżeniem. W poście mają znajdować się informacje o których mowa w podpunktach i to w ich poznaniu mają Wam pomóc wymienione programy. Wklejamy więc nie całe raporty a fragmenty dotyczące poszczególnych podzespołów.


Po napisaniu (lub wklejeniu) specyfikacji komputera, opisujemy nasz problem, w sposób zrozumiały dla blondynki. Piszemy krótko i po polsku (przynajmniej się starajmy). Długich skomplikowanych wywodów nikomu nie chce się czytać, więc nasze szanse na pomoc w rozwiązaniu problemu - maleją.

UWAGA: Gdy Wasz problem dotyczy nagłych samoistnych restartów komputera zmieńcie ustawienia systemu według tego opisu LINK. Jeżeli przy kolejnym restarcie wystąpi niebieski ekran śmierci BSOD, przepiszcie i podajcie w poście numer błędu STOP oraz jakiego pliku dotyczy. Wskazanym jest również debugowanie kilku ostatnich plików małego zrzutu pamięci według tego opisu LINK i wklejenie wyników do postu.


Teraz możemy wszystkich serdecznie pozdrowić, życzyć miłego dnia i cierpliwie czekać, kto też się zainteresuje naszym problemem i będzie wiedział jak można nam pomóc, poza okazaniem szczerego współczucia.

W ten sposób unikniemy stresu, spowodowanego skasowaniem naszego postu przez wrednego moderatora, który tak właśnie reaguje na nieprzestrzeganie, wyżej opisanych zasad.


Kilka zasad, tym razem dla odpowiadających w tematach:

autor: @newryn


Motto: Pisać tutaj każdy może: trochę lepiej, a czasami trochę gorzej...

1. Pierwsza zasada jest właśnie taka - pisać każdy może (o ile nie podpadnie z kretesem)...

2. Najbardziej pożądane są odpowiedzi oparte na praktyce - swojej lub cudzej, jeśli spotkałeś/aś się z problemem pytającego, to zawsze warto o tym napisać, nawet jeśli nie trafi się w sedno, to może akurat komuś innemu przydadzą się te informacje.

3. Jeżeli nie znasz się zbyt dobrze na tematyce hardware, to nie wyklucza to Twojej aktywności tutaj - zawsze można pomóc jakimiś ciekawymi linkami do sterowników, programów, dokumentacji, do tematów gdzie opisywano podobny problem, do atrakcyjnych ofert sprzętu (jeśli ktoś o niego pyta). Może masz akurat taki sprzęt jak pytający i jesteś w stanie podać jakieś szczegóły dla celów porównawczych - możliwości jest wiele...

4. Promujemy:
- userów, którzy mają ochotę poświęcić trochę swojego cennego czasu w celu pomocy innym.
- chętnie dzielących się na forum swoją wiedzą
- wyszukujących w literaturze lub internecie potrzebne informacje
- odpisujących w postaci kilku zdań, złożonych w jakąś logiczną całość.

Zauważamy i doceniamy takich ludzi i jesteśmy w stanie nawet przymknąć oko, jeżeli zdarzy im się jakaś przypadkowa wpadka na forum, a w przypadku większej dyskretnie o tym porozmawiamy na PW Dołączona grafika

5. Nie promujemy:
- userów, którzy wpadają tutaj tylko po to, aby zaliczyć szybko nastepnego postu
- krótkich ogólników w wypowiedziach typu: sprawdź dokumentację, sprawdź sterowniki, sprawdź... itd.
- tekstów typu: popieram, mam to samo, dobrze gadasz...
- odpowiedzi nie na temat
- rozmów daleko odbiegających od hardware
- cynizmu i wyśmiewania się z czyjegoś braku wiedzy
- korzystania z wiedzy innych a ukrywania swojej
- umyślnego wprowadzania w błąd
- "bałaganienia" w tematach
- spamowania

Dla takich osobników będą zarezerwowane dopiski pod ich postami widoczne na forum, ostrzeżenia, a w przypadku uporczywej recydywy ograniczenia możliwości pisania postów lub inne restrykcje dostępne w "repertuarze" nadzoru.