Skocz do zawartości


tablety.pl

Ogłoszenie: Przestępstwa internetowe.


Napisane przez XanTyp


XanTyp

    Expert Rank

  • Admins
  • 3887 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Headquarter
Przestępstwa internetowe.

Zdarza się, niestety, co raz częściej, iż padamy ofiarami cyberprzestępców, tudzież zwykłych cwaniaków, wykorzystujących kruczki i sztuczki związane z lukami w prawie oraz pewne udogodnienia, jakie oferuje nam internet oraz mechanizmy komunikacji pomiędzy komputerami.
Co więc można na to poradzić, kiedy już dojdzie do sytuacji, w której czujesz się poszkodowanym?

Możesz zgłosić sprawę na policję. Możesz to zrobić wszędzie tam, gdzie znajduje się choćby jednoosobowy posterunek, możesz nawet zaczepić policjanta na ulicy i poprosić o pomoc. Policja ma obowiązek przyjąć i zareagować na każde zgłoszenie podejrzenia popełnienia przestępstwa – od tego przecież jest policją.
Nie ma konieczności doinformowywania się o specjalnych sekcjach czy jednostkach zajmujących się przestępstwami internetowymi i zgłaszania spraw tylko do nich.
Niepotrzebnie utrudnisz sobie działania, a w niczym tego nie przyspieszysz.

Zgłoszenia możesz dokonać, mając trzy metody:

1. Powiadomienie osobiste w najbliższym komisariacie policji;
2. Powiadomienie telefoniczne pod numerem 997 lub 112;
3. Powiadomienie internetowe, poprzez witrynę -> CERT.

W sytuacji, kiedy to padamy ofiarą cyberprzestępców, w pierwszym odruchu najczęściej szukamy pomocy na forach, kiedy zachodzi możliwość obecności szkodliwego oprogramowania w naszym systemie operacyjnym, w celu usunięcia tegoż. Po konsultacji z przedstawicielstwem policji, zajmującym się przyjmowaniem zgłoszeń takich właśnie zdarzeń, wiadomo, co następuje: nie należy wstrzymywać się z usuwaniem podejrzanego oprogramowania z komputera z oczywistych względów zapobieżenia ew. dalszym próbom przejmowania danych poufnych z zarażonego stanowiska. Kiedy dojdzie już do zgłoszenia na policję przez poszkodowanego, nie wiąże się to praktycznie z zatrzymaniem komputera wynikających z czynności śledczych, więc nie ma obawy, że może to w jakiś sposób zmniejszyć szanse na wykrycie sprawcy. Może się to wiązać co najwyżej z szczegółowym wprowadzeniem śledczych w nasze „internetowe życie”, ale to właściwe jedyna ingerencja służb w osobiste sprawy poszkodowanego.
Oczywiście, jak od każdej reguły, zdarzają się wyjątki i należy brać poprawkę na szczególność konkretnej sytuacji, ale tak to już jest, bo nie ma jednego rodzaju przestępstw i jednego sposobu na wykrycie sprawców więc należy liczyć się z faktem, że pełna współpraca z wydziałem śledczym będzie się jednak mogła wiązać z oddaniem komputera do wglądu dla specjalistów.

Mamy nadzieję, że te kilka zdań nakreśli wam podstawowe sposoby zachowania się w takich przypadkach i pomoże w pierwszych krokach w kontakcie z policją.

Oby jednak nie było to nigdy potrzebne :)