Skocz do zawartości


tablety.pl

Wsadowa edycja
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 31 01 2008 - 05:21

Phatch

Platforma: Windows, Linux, MacOS
Licencja: GPL (open source)


Phatch służy do wsadowego przetwarzania plików graficznych. Nie jest to tylko "bacz resajzer". Akcji prowadzonych wsadowo na hurtowej ilości plików jest całkiem sporo: odbicie + obrót 90 stopni, obrót o dowolny kąt, przeskalowanie obrazów, zmiana rozmiaru tła roboczego bez przeskalowania obrazu, zaokrąglenie rogów, rzucanie cienia i refleksu, dodawanie znaku wodnego, wstawianie tekstu w predefiniowanej pozycji, przycinanie / dodawanie ramki, perspektywa 2D / 3D, nakładanie maski transparenta, podkładanie wybranego tła dla obrazów z transparentem, posteryzacja, nakładanie efektów (typu rozmycie / wyostrzanie / wygładzanie...), zmiana jasności, kontrast i auto-kontrast, desaturacja, negatyw, konwersja na skalę szarości, kolorowanie obrazów w greyscale, zmiana palety kolorów i rozdzielczości dpi oraz zmiana nazwy pliku graficznego i jego kopiowanie. Posiada również Image Inspectora do analizy tagów EXIF i IPTC. Obsługiwanymi formatami graficznymi są :
  • Odczyt i zapis: BMP, GIF, PNG, JPE, JPEG, JPG, TIF, TIFF, PCX, DIB, IM, MSP, PBM, PGM, PPM, XBM
  • Tylko odczyt: ICO, CUR, PSD, PCD, TGA, DCX, FLI, FPX, GBR, GD, IMT, MIC, MCIDAS, BW, RGB, CMYK, SUN, XPM
  • Tylko zapis: EPS, PS, PDF
Deser programistyczny to dostęp do Python Shell. Phatch robiony jest pod Ubuntu i ma swój autoinstalator. Pod Windę, Maca i inne Linuxy instalacja jest ciut inna. Pogadajmy o Windows. Wymogiem jest montaż Pythona, konieczne są te trzy składniki: Python + wxPython + Pil. Alternatywnie można załadować Python Enthought Edition (wersja akademicka) aplikujący zbiorowo wszystkie paczki Pythona razem. Następnie ze strony Phatch pobieramy archiwum *.tar.gz, po rozpakowaniu ze środka z folderu phatch uruchamiamy phatch.py. To otworzy program (z oknem dos w tle = Python). Okno programu jest domyślnie puste = skrótowo:

W programie zaczynamy od wybrania skryptów akcji buttonem plusa - z rozwijalnego prawonarożnego menu opcja all pokazuje wszystkie dostępne kategorie. Po dodaniu do listy akcje można skonfigurować, a także je przesuwać wg piorytetu wykonawczego. Pojawią się też tam tzw. zmienne - tutaj trzeba sięgnąć po manual o co chodzi. Końcową akcją zawsze powinno być Save ;), z wyjątkiem gdy w skład akcji wchodzą tylko typowo plikowe operacje (kopiuj / zmień nazwę). Akcje uruchamiamy przez button strzałki. Zaznaczamy uwzględniane typy plików oraz pliki / folder poddawany batch. Domyślnie są zaptaszkowane te typy formatów, które mają obustronną obsługę na odczyt+zapis.

Z powstałych autoskryptów z zestawem opcji wsadowych można zrobić droplet, tzn. gotowy kontener Pulpitu zawsze na wierzchu innych okien, na który upuszczamy dowolną ilość plików / folderów, które zostaną wymłócone automatycznie wg parametrów danego skryptu. Dzięki temu że są to skrypty akcji, można każdy indywidualny zestaw wybranych i przekonfigurowanych operacji zapisać jako zupełnie nowy skrypt-matrix *.py i ładować go do ponownego użytku.

Opisy opcji i szczegóły wszystkich akcji użytkowych oraz tutoriale zlokalizowane w: wiki. Spolszczenie podobno "w toku".
Jeśli te skrypty są zbyt straszne, to początkujący zawsze mogą skorzystać w węższym zakresie z baczerów wbudowanych do przeglądarek typu Irfan lub z indywidualnego rozwiązania typu FastStone Photo Resizer
.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych