Skocz do zawartości


tablety.pl

Ukrywanie okien cmd (pod pliki batch)
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 02 02 2008 - 23:51

O jednej z tych aplikacji (CMDOW) jest od dawna wzmianka w topiku Optymalizacji XP. Chodzi o zagadnienie uruchamiania skryptu (np. czyszczącego pliki tymczasowe) przy zamykaniu lub startowaniu systemu. Jako, że odbywa się to z plików batch, będzie uruchamiać się nieestetyczne okno czarnej konsoli cmd. Poniżej softy potrafiące ukrywać te okna. Jeśli programy mają być używane bezpośrednio w zainstalowanym już systemie - dla ułatwienia należy wrzucić je do folderu system32 (wtedy polecenie nie musi zawierać ścieżki dostępu do tych aplikacji). Jeśli jednakże mają być wykorzystane w inny sposób (np. do budowy płytki CD XP z Instalacją nienadzorowaną) to już inna sprawa i zainteresowani będą wiedzieć o co chodzi i gdzie te aplikacje załączyć. Oczywiście: antywirusy. Będą te narzędzia wykrywały jako niepożądane, ze względu na pełnioną funkcję. Do całkowitego zignorowania. Do poczytania też porównanie metod:

Hide the DOS Command Window


Hidden Start (hstart)

Jest to miniaturowe narzędzie konsolowe wagi ~3KB, które umożliwia:
  • Startowanie aplikacji konsolowych w trybie "bezokiennym", okna cmd są ukryte (polecenie hstart /NOWINDOW)
  • Startowanie zbiorcze kilku aplikacji za pomocą jednej komendy
  • Startowanie aplikacji w określonej kolejności
  • Ustawianie priorytetu lub katalogu startowego procesów
Przykładowa komenda (ukrywa okno cmd, w którym wykonują się zbiorczo dwie komendy subst montujące foldery jako wirtualne dyski):

hstart /NOWINDOW "subst N: D:\FOLDER1" "subst O: D:\FOLDER2"
Hidec

Mini-mini narzędzie (~1.5KB) produkcji rosyjskiej stworzone przez użytkownika ekskluzywnie dla serwisu oszone.net. Przeznaczone tylko i wyłącznie do ukrywania konsolowych okien skryptów. W odróżnieniu od opisanego poniżej CMDOW nie ma efektu tego przebłysku linii komend. Bardzo prosta struktura użytkowania komendy sprowadzająca się do wskazania pliku skryptu, którego okno ma się nie pokazywać. Pierwotnie narzędzie miało nazwę RunHiddenConsole.exe, ale przemianowano exeka = nazwa może być dowolna. Hidec umieściłam na naszym serwisie. Tutaj linki do oryginalnego źródła i tłumaczenia anglojęzycznego: klik / klik.

Przykładowa komenda:

HIDEC /W "C:\Test\Moje Batche\czyszczenie.bat"
Hidcon

Kolejna wąskospecjalizowana miniatura (2KB) umożliwiająca krycia okien cmd. Narzędzie umieściłam dla wygody na naszem serwerze. Linkowane na tej rosyjskiej stronie: klik
CMDOW

CMDOW - Narzedzie multifunkcyjne w obszarze działania na oknach, i m.in. umożliwia ich ukrywanie. W kwestii ukrywania okien: jest drobny mankament. CMDOW jest wywoływany konsolowo, co powoduje, że jednak linia komend nam "mignie" na sekundę. Dla przegiętych estetów rozwiązaniem w tym przypadku byłoby raczej skorzystanie z innego programu tu linkowanego, ewentualnie tworzenie ukrytego procesu via CHP.EXE.

Komenda dopisywana jako pierwsza w pliku batch (wprowadzenie małpki adresuje bieżące okno):

CMDOW @ /HID

... lub alternatywnie komenda:

CMDOW /RUN /HID "C:\Test\Moje Batche\czyszczenie.bat"
Jest jeszcze cWnd. Taką opcję posiada też zlinkowany indywidualnie NirCMD = składnia polecenia.

NIRCMD EXECMD [komenda]Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych