Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Oprogramowanie diagnostyczne
 • Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 driven

driven

  Expert Rank

 • Na emeryturze
 • 4287 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:z dala od wszystkich

Napisano 09 03 2008 - 17:19

Spis treści


Victoria
MHDD
Dlaczego pojawiają się błędy na dyskach.
SpeedFan
#2 Gość_Tyrol_*

Gość_Tyrol_*
 • Goście

Napisano 27 05 2008 - 17:46

Victoria. (opis dotyczy wersji pod Windows)Krótkie przybliżenie możliwości programu jak również skąd pobrać wraz z manualem, znajdziemy po kliknięciu w odnośnik powyżej. Dlatego opisze tylko krótko, co i jak należy wykonać, by podać potrzebne informacje na forum.

1. Skanowanie dysku.

Program posiada przejrzysty interfejs graficzny, przez co jego użytkowanie jest łatwiejsze w stosunku do wersji pod DOS. Niestety w przypadku wykonywania niektórych testów, narzędzia diagnostyczne z różnych powodów mogą fałszować wyniki i dotyczy to w szczególności tych działających z poziomu Windows.W przypadku niejasności poprosimy o powtórzenie testu innym programem.
Zaletą programu jest też niewątpliwie to, że pracuje on poprzez port USB z dyskami zewnętrznymi i pamięciami USB (znanymi także jako: PenDrive, USB Flash Drive, Flash Disk, FlashDrive, Finger Disk, Massive Storage Device, Flash Memory Stick Pen Drive).W tym celu zaznaczamy opcje "API". Na pracy z tą opcja sie skupimy. Jeżeli kogoś interesują dodatkowe możliwości użycia programu z opcja "PIO" zachęcam do lektury manualu.

Wybieramy zakładkę Standard i z okna w prawym górnym rogu wybieramy interesującą nas pozycje. W lewym oknie powinny pojawić sie informacje na temat dysku, natomiast w dolnym oknie komunikat, jak np.

16:52:04 : Get passport... OK
16:52:05 : Model: TOSHIBA MK4025GAS; Capacity: 78140160 LBAs; SN: 45DU5746S; FW: KA100A


W przypadku gdy nie widzimy takich informacji, pojawi się migający komunikat- Press "Passport" to init drive. W takim przypadku klikamy na Passp (Get drive passport).

Jeżeli jest już wszystko ok. przechodzimy do zakladki Tests. Najczęściej będziemy pracować na ustawieniach domyślnych, a będą one wyglądać tak:

Dołączona grafika

Przy takich ustawieniach zaczynamy skanowanie, poprzez klikniecie na Start.

UWAGA: Jeżeli skanowanie ma dotyczyć dysku systemowego, proszę podawać wyniki z MHDD.

2. Wyniki skanowania oraz logi.


Wyniki testu (czas odczytu poszczególnych sektorów) możemy :

1. Przepisać - np. 5-13256, 20-34256, 50-6543, 200-654, etc.
2. Zrobić z nich screenshot i podajemy na forum.
3. W przypadku gdy dysk ma bardzo dużą pojemnośc, badż nie chce nam się czekać do końca skanowania można użyć opcji - End of Test. Rozwijamy opcje i wybieramy Shutdown PC. Gdy zakończy się test program wyłączy komputer, a wyniki zostaną zapisane w pliku eventlog.txt. w folderze LOGS (ustawienia domyślne w zakładce SETUP). Przykładowy log będzie wyglądał tak :

Dołączona grafika

Najlepiej gdy podamy wyniki korzystając z dwóch pierwszych opcji. Jeżeli jednak zdecydujemy się na wybór trzeciej opcji, należy zwrócić uwagę by z zakładce TESTS były tylko "zaptaszkowane" pola - 600, >, Err. W przeciwnym razie log może być koszmarnie długi.


3. S.M.A.R.T dysku.


W celu jego odczytania, klikamy na zakładkę SMART >> GET SMART. Następnie wyniki podajemy do postu (jak w przypadku wyników testu - pkt 2). Przykładowe wyniki:

Dołączona grafika4. Mapowanie błędów.


Gdy program stwierdzi błędy na dysku (wyniki skanowania zachowujemy, zapisujemy,etc.) możemy próbować ich naprawy. Pierwsze co możemy zrobić, to mapowanie. W tym celu zmieniamy (w zakładce Tests) opcję - Ignore -na- Remap - po tym klikamy na Start. Gdy program skończy, ponawiamy zwykłe skanowanie (zmieniamy Remap na Ignore) w celu porównania wyników.

Dołączona grafika
#3 Gość_Tyrol_*

Gość_Tyrol_*
 • Goście

Napisano 27 05 2008 - 20:44

MHDDProgram działający w środowisku DOS. Szybki i skuteczny w przypadku samej diagnostyki, jak również naprawy dysków. W tym temacie przybliżę tylko jak wykonać skanowanie i mapowanie błędów.
UWAGA: Program pracuje z dyskami ustawionymi na MASTER


Pobieramy obraz ISO i wypalamy na płycie. (np.tym) Żeby uruchomić program, zmieniamy w ustawieniach BIOS-u kolejność bootowania - w tym przypadku ustawiamy jako pierwszy CD-Rom. W pierwszym oknie programu, sprawdzamy na którym porcie został wykryty nasz dysk, po czym wybieramy go podając odpowiednią cyfrę:

Dołączona grafika

W tym przypadku będzie to 1 i zatwierdzamy przez Enter. Następnie znajdziemy się w głównym oknie z linią komend MHDD>_ Niektóre z nich posiadają skróty i tak jest w przypadku skanowania. Wciskamy F4 i otrzymamy do wyboru okienko z opcjami:

Dołączona grafika

Zostawiamy ustawienia domyślne programu (proszę się upewnić, że Remap i Erase Delays są na OFF!) i ponownie wciskamy F4. Po zakończeniu skanowania przepisujemy wyniki:

Dołączona grafika

W tym przypadku podajemy :
<10 ms - 305647
<50 ms - 785


Jeżeli stwierdzimy błędy na dysku (wyniki zachowujemy), można najpierw próbować mapowania (w zależności od typu błędów, jak również ilości). W tym celu postępujemy jak w przypadku skanowania - z tą różnicą, że w okienku z opcjami (po pierwszym F4) zmieniamy (spacją) Remap na ON. Innym rozwiązaniem jest użycie opcji - Erase - jeżeli zajdzie taka potrzeba, to napiszę jak to zrobić. Jednak zanim zaczniemy cokolwiek naprawiać, proszę podać wyniki skanowania+SMART dysku. Możemy go odczytać również w MHDD - wciskamy F8

Rewizja dokumentacji programu >>> KLIK.
#4 Gość_Tyrol_*

Gość_Tyrol_*
 • Goście

Napisano 28 06 2008 - 23:18

Dlaczego pojawiają się błędy na dyskach.Dysk twardy to złożone i precyzyjne urzadzenie. Posiada solidną i hermetyczną obudowę, jednak narażony jest na szereg niekorzystnych czynników.Mogą one spowodować problemy z funkcjonowaniem, a nawet trwale go uszkodzić. Należą do nich głównie :

1. Temperatura.

Każdy dysk posiada zakres temperatur, w których może bezpiecznie pracować. Zapewnijmy mu odpowiednią wentylację i sprawdzajmy co jakiś czas (bądż monitorujmy) jego temperaturę. Odczytując SMART dysku, dowiemy się o ogólnej kondycji w tym względzie.
Standardowo można przyjąć że:

poniżej 50 stopni = normalna temperatura pracy
50 stopni - 60 stopni = podwyższona temperatura, może nastąpić zwiększone zużycie dysku
powyżej 60 stopni = wysoka temperatura, duże ryzyko awarii

Powyższe dane są orientacyjne. Wysoka temperatura nie oznacza nieuchronnej awarii, a tylko podwyższone ryzyko uszkodzenia dysku i utraty danych.


2. Problemy z zasilaniem.

Tutaj prawie cała odpowiedzialność, spada na jakość naszego zasilacza. Nagłe utraty zasilania czy przepięcia, mogą prowadzić do powstawania bad sektorów, a nawet fizycznego uszkodzenia dysku. Dlatego sprawdż co i jak zasila Twój komputer. Nie bez znaczenia jest tu również, jakość i stan przewodów łączących podzespoły, czy chociażby posiadanie listwy zasilającej z odpowiednimi zabezpieczeniami lub UPS-a.


3. Uszkodzenia mechaniczne (fizyczne).

To już najcięższa waga. Mogą powstać m.in. na skutek zużycia podzespołów mechanicznych, uszkodzonej elektroniki, czy wstrzasów spowodowanych np. upadkiem. W przypadku gdy stwierdzimy ponad 20% bad sektorów w stosunku do całkowitej pojemności dysku, to najprawdopodobniej tego doświadczamy. Przyczyną jest najczęściej uszkodzenie głowicy. Niestety tych problemów, nie zlikwidujemy żadnym softem.


thx @watermark

#5 Gość_Tyrol_*

Gość_Tyrol_*
 • Goście

Napisano 29 06 2008 - 00:31

SpeedFan...


jest programem diagnostycznym, który potrafi m.in odczytać napięcia, temperatury czy prędkości wentylatorów. Posiada również bardzo przydatną funkcję, zapisu monitorowanych pozycji do loga. W przypadku problemów z komputerem, może to nam pomóc w lokalizacji jego źródła.

Poniżej opiszę jak skonfigurować program, aby taki log otrzymać.

 • Uruchamiamy program i klikamy na - Configure.


  Dołączona grafika

 • Pojawi się okno z zakładkami:


  Dołączona grafika


  Wybieramy to co nas najbardziej interesuje, a najczęściej będą to temperatury i napięcia. W takim wypadku klikamy na - Temperatures - otrzymamy do wyboru poszczególne pozycje. Jeżeli chcemy aby któraś z nich znalazła się w logu, to najpierw ją zaznaczamy, a następnie klikamy na danej nazwie (HD0, +12V, etc.). Po kliknięciu na nazwie, pojawi się w dolnej części opcja - Logged - którą również zaznaczamy.

 • W przypadku zakładki - Voltages - postępujemy analogicznie.


  Dołączona grafika

 • Przechodzimy do zakładki - Log :


  Dołączona grafika


  Zaznaczamy opcje - Enabled. Po niej pojawi się - Add header to the file - również zaznaczamy. Po wszystkim klikamy na OK i w oknie głównym programu, na - Minimize.

 • Program mamy skonfigurowany i zminimalizowany. Teraz pozostaje czekać na zawieszenie się systemu, BSOD, czy jakiekolwiek anomalia. Wskazane jest by komputer pracował pod obciążeniem. Dlatego gramy, słuchamy muzyki, oglądamy film, etc.
 • Kłopoty wróciły i jesteśmy np. po restarcie. Przechodzimy do folderu, gdzie mamy zainstalowanego SpeedFan`a. Należy teraz odszukać interesujące nas informacje, które znajdują się w pliku z logiem.


  Dołączona grafika


  Pliki z logami mają postać : SFLog(data utworzenia)-kolejny numer.csv. Ostatni plik z logiem, który został zapisany przez program (szukany), ma nieco odmienną formę. Nie posiada kolejnego numeru, a tylko samą datę i ma postać: SFLog(data utworzenia).csv

 • Odczytujemy zawartość pliku i podajemy dane na forum. W zupełności wystarczy ostatnich 20-25 linijek.. Przy czym należy zwrócić uwagę, by dane były przedstawione przejrzyście. Należy zachować odstępy pomiędzy kolumnami, oraz prawidłowo je przypisać. Standardowo plik otworzy się, za pomocą Excel`a. Nie jest to najlepsze wyjście, gdyż (sami zobaczycie) trzeba trochę nad wyglądem popracować. Jednak można łatwo osiągnąć taki efekt:


  Dołączona grafika


  Inna metoda (łatwiejsza ;) ) - otworzyć plik za pomocą zwykłego notatnika.

  Dołączona grafika


  UWAGA: Proszę podawać tylko czytelne i przejrzyste logi.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych