Skocz do zawartości


tablety.pl

Tworzenie kopii zapasowej rejestru
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 21 06 2008 - 23:45

Chodzi o tworzenie prawdziwej kopii rejestru (pliki z C:\WINDOWS\system32\config, z palca niekopiowalne), a nie zwykłe eksporty formatu *.reg (kompletnie bezużyteczne, jeśli chodzi o przywracanie całego rejestru). Tylko systemy XP i Vista posiadają częściowy proces automatycznego tworzenia kopii rejestru = Przywracanie systemu, które jest nie do uruchomienia jeśli Windows nie bootuje (wyjątek: płyta DVD Vista z WinRE). Poniżej programy umożliwiające bieżące tworzenie regularnych kopii rejestru. Oba wymagają uprawnień administracyjnych (na Vista startowane w trybie Uruchom jako Administrator).
ERUNT

Platforma: Windows NT4/2000/XP/2003/Vista/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware


Aplikacja umożliwia stworzenie kompleksowej kopii zapasowej rejestru i jej przywrócenie. ERUNT jest bardziej rozbudowany niż opisane niżej RDilly. Oferuje też obsługę z linii komend (co umożliwia automatyzację procesu backupu i przywracania), oraz tweakowanie domyślnych ustawień via plik ERUNT.INI. Wszystko opisane w dokumentacji. W paczce jest też załączony kompaktor rejestru NTREGOPT. Erunt jest integrowany w różnych narzędziach dezynfekcyjnych. Również do pobrania spolszczenie do programu:

erunt-loc_pl.zip

1. Tworzenie kopii rejestru (za pomocą ERUNT): Wystarczy uruchomić główny program, wybrać katalog do którego nastąpi zapis kopii (domyślnie C:\WINDOWS\ERDNT i wygodnie to tak zostawić). Można wybrać czy mają być kopiowane fragmenty rejestru System (pliki z C:\WINDOWS\system32\config) czy również bieżącego użytkownika (pliki NTUSER.DAT + USRCLASS.DAT z katalogów w C:\Documents and settings). Proces tworzenia kopii ma pas postępu sygnalizujący, że operacja jest w toku, a program się nie zawiesił.

2. Przywracanie kopii rejestru (za pomocą ERDNT):
- Jeśli system jest bootowalny: Wystarczy wejść do folderu danej kopii rejestru i uruchomić ERDNT.EXE (każda kopia ma odrębny plik), wybrać które komponenty przywracamy, sfinalizować restartem komputera.

- Jeśli system nie startuje: Pierwsza metoda to start do Konsola Odzyskiwania. Ta operacja wymaga, by kopia utworzona przez ERUNT była w ścieżce dostępnej dla Konsoli, czyli w katalogu systemowym (dlatego dobrze jest zostawić domyślne ustawienie programu C:\WINDOWS\ERDNT). Drugi sposób to start z LiveCD Barta. Bliżej o użytkowaniu tych metod w przetłumaczonej przeze mnie dokumentacji.

RDilly

Platforma: Windows NT4/2000/XP/2003/Vista
Licencja: freeware


Program tworzący kopie zapasowe rejestru systemowego, z możnością ich przywrócenia. Generowanie kopii można prowokować ręcznie lub zaplanować ich automatyczne tworzenie dodając RDilly do Harmonogramu zadań Windowsa. Całość odbywa się automatycznie i transparentnie dla użytkownika. Wszystkie operacje i błędy RDilly znajdziecie zalogowane w Dzienniku zdarzeń w sekcji Aplikacje. Proszę się nie sugerować nędznym wyglądem aplikacji, bo dobrze wykonuje swoje zadanie. Jest to aplikacja uboższa funkcyjnie niż omawiany wyżej ERUNT, ale maksymalnie uproszczona obsługowo. Nie wymaga instalacji, folder RDilly można ulokować w dowolnym miejscu dysku, ale sugeruję umieszczenie w katalogu Windows.

1. Tworzenie kopii rejestru: Uruchomienie RDilly.exe automatycznie i bez słów tworzy kopię. Nie ma żadnych graficznych znaków, poza faktem, że system jest na zawiasie. Wynikiem operacji backupowania jest powstanie w tym samym folderze, w którym siedzi RDilly, kolejnych folderów trzymających stan rejestru z wybranego punktu czasowego, które dostają nazwy wg formuły numer seryjny + data utworzenia (YY-MM-DD). W tym folderze zapasowym ląduje kopia stricte systemowa czyli zestaw plików z C:\WINDOWS\system32\config (dodatkowo jest też zrzucana gałąź HARDWARE, tylko do celów debugujących). RDilly nie tworzy kopii rejestru bieżącego użytkownika (NTUSER.DAT).

2. Przywracanie kopii rejestru:
- Jeśli system jest bootowalny: RDilly potrafi przywrócić kopię z palca. Uruchomienie RDillyRestore.bat wywołuje okno główne z listą kopii do wyboru. Wystarczy zaznaczyć wybraną kopię i klik w Restore w głównym oknie programu. Finalizacja przez restart komputera.

- Jeśli system nie startuje: Pierwszy sposób to Konsola Odzyskiwania i ręczne komendy zamiany wskazujące pliki utworzone przez RDilly. Dlatego moja rada to umieszczenie folderu z RDilly, gdzie mają powstawać kopie, w miejscu gdzie Konsola Odzyskiwania ma dostęp (czyli C:\WINDOWS), bo RDilly nie umieszcza się tam automatycznie. Drugi sposób to start z LiveCD Barta i ręczna zamiana plików rejestru.
#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 07 10 2008 - 03:44

RegBak

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista i wersje 64-bit
Licencja: freeware


Świeżutkie freeware od producenta ACE Utilities. Program do tworzenia kopii zapasowej rejestru. Bardzo podobny do ERUNT, i budzi podejrzenie, że jest oparty na nim. Może się wydawać ciut przyjemniejszy dla niektórych użytkowników, bo też i ma łatwiejszą organizację dostępu do niektórych opcji (uzyskiwanych w ERUNT przez edycję pliku INI) i kopii zapasowych. Program nie wymaga instalacji, to pojedyncze exe wagi 84KB. Po uruchomieniu tworzy własny plik konfiguracyjny INI. I tylko tyle. Do poczytania cała dokumentacja ERUNT, bo tu są identyczne zjawiska.

1. Tworzenie kopii rejestru: W głównym oknie programu należy wybrać katalog do którego nastąpi zapis kopii (domyślnie C:\WINDOWS\RegBak i ta lokalizacja ma znaczenie przy użytkowaniu Konsoli Odzyskiwania). Podobnie jak w ERUNT jest trój-wybór tworzenia kopii zapasowej rejestru części systemowej, bieżącego użytkownika lub innych otwartych rejestrów użytkowników. Zaawansowane opcje pozwalają przekonfigurować domyślny katalog, oraz ustalić zachowanie kasacyjne dla starszych kopii rejestru.

2. Przywracanie kopii rejestru:

- Jeśli system jest bootowalny: Z głównego okna przenieść się opcją View backups do eksploratora kopii, wywołać Search, zaznaczyć wybraną, wybrać Restore i zrestartować komputer.

Można też wykonać to ręcznie przez wejście bezpośrednio do folderu danej kopii rejestru i uruchomienie REGRES.EXE, opcje zgodne z odpowiednikiem tego mechanizmu w ERUNT:

- Jeśli system nie startuje: Aplikują się te same metody co w przypadku poprzedników, czyli Konsola Odzyskiwania / LiveCD Barta. Producent ma mały anglojęzyczny przewodnik. Ale można się podeprzeć dokumentacją ERUNT.
.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych