Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Jak zmienić litery dysków w Vista

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gocha2308

Gocha2308

First Rank

• Na emeryturze
  • 13 postów

Napisano 03 07 2008 - 07:01

Mam takie pytanie?Czy magę zamienić literkę dysku systemowego z C na D?Jakim programem?
Posiadam na Viscie trzy partycje C,D i E z tym,że C ma aż 110GB i utworzenie nastepnej partycji poprzez zarządzanie systemem nie wchodzi w grę(odmowa utworzenia).Vista nie potrzebuje tyle miejsca na partycji a mnie zamiana dałaby dużo wolnego obszaru.Czy np. przed formatem lub po formacie mogę zrobic taką zamianę?Vistę formatuje przez partycję Recovery.Mam również obraz dysku C zrobiony przez Acronis True .....

#2 Gość_okjed_*

Gość_okjed_*
  • Goście

Napisano 03 07 2008 - 07:57

No jak chcesz zmienić literę partycji na której zainstalowany jest system?! To tak jakbyś przeniósł na inny dysk np. folder Program Files.
Po czymś takim system nie będzie działał.

Szybciej wyjdzie chyba sformatować dysk i postawić Vistę na innej partycji (np. na D). Pamiętaj, ze do w pełni wygodnego korzystania z systemu, Vista potrzebuje nawet 40 GB. 20-25 GB oczywiście wystarczy, ale mogą pojawić się problemy w przypadku próby korzystania z opcji naprawczej (nadpisywania systemu z zachowaniem danych). Tym bardziej, jeśli korzystasz z hibernacji i przywracania systemu.

#3 Flavius

Flavius

Expert Rank

• Na emeryturze
  • 3769 postów

Napisano 03 07 2008 - 08:01

Mam takie pytanie?Czy magę zamienić literkę dysku systemowego z C na D?Jakim programem?

Nie ma takiej możliwości.System zabrania zmiany litery dla partycji systemowej.Nie wiem czy istnieje jakikolwiek wariant bezpiecznej modyfikacji poprzez rejestr wiem że wpisy odpowiedzialne za to znajdują się w

HKLM\System\MountedDevices

ale prawdopodobnie to nie wystarczy gdyż o ile wiem wpisy dodatkowe znajdują się bootsektorze dysku dla partycji systemowej i nie wiem jak to modyfikować - o ile jest to realnie możliwe....

Posiadam na Viscie trzy partycje C,D i E z tym,że C ma aż 110GB i utworzenie nastepnej partycji poprzez zarządzanie systemem nie wchodzi w grę(odmowa utworzenia).Vista nie potrzebuje tyle miejsca na partycji a mnie zamiana dałaby dużo wolnego obszaru.

diskmgmt.msc w Viście posiada zdolność repatycjonowania dysków w tym opcje zmniejszanie partycji - skorzystaj z tej możliwości.

Czy np. przed formatem lub po formacie mogę zrobic taką zamianę?Vistę formatuje przez partycję Recovery.Mam również obraz dysku C zrobiony przez Acronis True .....

Zmianę litery dla dowolnej partycji możesz wykonać jedynie przed zainstalowaniem systemu.Po zainstalowaniu systemu możesz zmieniać litery partycji dla wszystkich partycji,dysków oprócz partycji systemowej

EDIT
Jesli ktoś przenosił Program Files,ProgramData,Users na inną partycję to również nie można zmieniać litery dla tej partycji - to znaczy system pozwoli na to bo nikt z MS nie liczył się z tym że ktoś będzie wykonywał taką operację ale po tej akcji system już nie wstanie.... :(
Głos Opozycji Forumowej

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych