Skocz do zawartości


tablety.pl

Bootowalne antywirusowe CD
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 18 08 2008 - 01:51

Seria płytek typu "Rescue CD" zawierających skanery AV i możność ich wywołania bez ładowania systemu operacyjnego (czyszczenie całkowicie z zewnątrz, izolowane). Do sytuacji mocno awaryjnych: wirus blokujący pracę systemu i dezynfekcję spod Windows (również wirus niszczący wszystkie EXE dysku) lub całkowicie nie startujący komputer. Darmowe płytki są oparte na remasterowanych dystrybucjach Linuxa. Głównie występują w postaci obrazu ISO, który po prostu wystarczy nagrać na CD jakimś wypalaczem = np. bardzo szybki bezistalacyjny Active ISO Burner.G-Data BootCD


Samostartująca płyta z G-Data Antivirus od polskiego producenta, więc jest całkowicie spolszczona. Pobrany obraz ISO rzucamy na CD i z gotowej płyty bootujemy komputer. Płyta nie żąda potwierdzeń uruchomienia, tylko automatycznie przechodzi przez ekrany inicjacji i ładuje się "do Pulpitu". Na pasie zadań jest ikona wywołująca interfejs skanera. Program może być aktualizowany wprost spod interfejsu, przez buttonik Aktualizacja. Nie można definiować ustawień skanera, jest za to możliwość wybrania ścieżek do skanu, zainicjowania skanu, oraz raporty. Środowisko G-Data ma wbudowany zestaw pomocniczych aplikacji: Menedżer do zarządzania plikami i folderami, Edytor plików tekstowych oraz Znak zachęty (Emulator Terminala X). Polska wersja płyty zawiera silnik z roku 2008. Na niemieckiej stronie była udostępniana płyta w wersji 2010, niestety z jakiś przyczyn link usunięto.

Dołączona grafika BootCD.iso (~230MB)
AOSS (dla użytkowników Spyware Doctor)

Aktualizacja2! Wyszła nowa wersja = klik


AOSS (Alternate Operating System Scanner) - bootowalna płyta od producenta Spyware Doctora aranżująca skan zewnętrzny niestartującego systemu. Sam w sobie zawiera przestarzały plik definicji, ale ma możność aktualizowania przez kopiowanie najnowszych definicji Spyware Doctora na dysk USB: spod działającego Windows należy uruchomić standardowy interfejs Spyware Doctora i wywołać Smart Update w celu pozyskania najświeższego pliku refdb.dat. Plik ten można pobrać też z bezpośredniego linka PC Tools: refdb.zip. Podpiąć dysk USB i skopiować nań ten plik. Na ile to działa = trudno powiedzieć, bo nowe wersje SD zmieniły system bazy i AOSS nie pasuje, podobno plik z linka wchodzi jednak.... Generalnie i tak mają wydać nową wersję AOSS, być może z build-in aktualizacją.
Obraz AOSS.iso wypalić na płycie CD i z tejże płyty zastartować komputer. Pierwszym ekranem do zatwierdzenia będzie EULA. Następnie można będzie wybrać konkretne dyski do skanowania. Klik w buttonik Next. Confirm Partitions - weryfikacja, czy wybrane dyski są tymi prawidłowymi i klik w Next. Na tym etapie zapodaje się zaktualizowany plik definicji z pendrive. Rozpocznie się skan komputera. Wykryte zagrożenia zostaną wyświetlone w oknie z możliwością przejścia do części dezynfekcyjnej. Jeżeli plik okaże się nieusuwalny, zostanie przemianowany z rozszerzeniem *.sdf (plik Spyware Doctora). Poważny mankament: o ile sama powłoka boot CD jest darmowa, niestety usuwanie jest zależne od obecności komercyjnej wersji Spyware Doctor na komputerze. AOSS dopuszcza tylko jednorazowe frikowe czyszczenie komputera, który nie ma pełnej licencji na program. Ponowienie czyszczenia będzie już zwracało alerty o braku licencji Doktora. Mimo defektu, program linkuję, bo jako taki jest free, poza tym wielu z Was na pewno ma pełną wersję Doktora i może się Wam przydać taka butująca pomoc.

Jeszcze takie, mniej istotne pod kątem AV, dystrybucje:Ultimate Boot CD for Windows


Nie jest to gotowa płytka per se w typie wyżej opisywanym, trzeba ją dopiero zbudować z własnej kopii Windowsa. W linku jest już mój opis w innej części forum. W jak największym skrócie: LiveCD Windows, które dostanie zintegrowane programy antywirusowe m.in. AVG i Avirę, zdolne uruchamiać się w trybie bootowalnym. Jest to bardziej kompletne rozwiązanie niż tylko antywirusy.

#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 12 12 2008 - 06:27

Dr. Web LiveCD


Do kolekcji, tym razem produkcja Dr. Web będąca podobną ratunkową płytą antywirusową jak wyżej wymienione. Cd może być wykorzystana do skanowania systemów Linux oraz Windows na partycjach FAT i NTFS. Posiada możliwość aktualizacji i pełne funkcje dezynfekujące. Pobrany plik ISO wypalamy na płytce CD. Z tej płytki bootujemy komputer. Prawidłowo zaincjowana płytka poda dialog startowy z wyborem trybu ładowania: zastartowanie skanera w trybie okienkowym GUI, w wariantach konsolowych (z / bez ACPI), alternatywnie bootowalnie dysku twardego. Prócz tych oczywistych wariantów można specyfikować więcej opcji GRUB bootloadera poprzez wywołanie z klawiatury e (ustawienia) lub c (konsola). Prawidłowo załadowany tryb graficzny przeniesie nas na desktop dający dostęp do zbioru aplikacji: przeglądarka (Firefox), klient pocztowy (Sylpheed), menedżer plików (Midnight Commander), edytor tekstu (Leafpad), terminal i skaner. Właściwy skaner antymalware jest wysoko konfigurowalny pozwalając precyzować takie zadania jak: rodzaj skanu (szybki / pełny / zaawansowany ręczny), wykluczone ze skanu ścieżki, rodzaj zachowań przy wykryciu zagrożenia, aktualizację baz danych etc. Skan trybu pełnego jest domyślnym ustawieniem, a uwzględnia zbiorowe sprawdzanie wszystkich dysków, skan w obrębie archiwów spakowanych, symlinków oraz heurystykę. Znalezione szkodniki mogą zostać automatycznie skasowane, przeniesione do kwarantanny, a nawet przesłane do analizy.

Dołączona grafika minDrWebLiveCD-....iso (~70MB)

#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 19 01 2009 - 05:15

ArcaNix


Polska płyta ratunkowa producenta ArcaBit, wyposażona w niezależne środowisko umożliwiające przeskanowanie i dezynfekcję niestartującego systemu. Udostępniana paczka zawiera bazy antywirusowe, jednakże ArcaNix daje możliwość pobrania baz z serwera ArcaBit, lub też wgrania ich na płytę CD / USB - system podczas konfiguracji powinien wyszukać napędy i przyporządkować im wymagane zasoby. Pobrany obraz ISO należy wypalić na CD i z płyty ruszyć komputer. Pierwszy ekran ma menu wyboru z timerem, dające możliwość bootowania dysku twardego lub dojścia do skanera. Arcanix uwzględnia uruchamianie na komputerach typu notebook, dzięki któremu środowisko działa w trybie energooszczędnym. Kolejnym etapem jest wybór języka, inicjowanie urządzeń, oraz ustalanie trybu pracy środowiska (podstawowy z redukcją komunikatów kontra zaawansowany dla power userów). W dalszej fazie profil skanowania: automatyczne skanowanie wszystkich dysków, ręczny wybór dysku do przeskanowania, wskazanie konkretnej ścieżki, lub wywołanie menedżera plików Midnight Commander. Finałowo system zaprezentuje menu umożliwiające przeglądanie i zapisywanie raportu wykonanych operacji, lub ponowne inicjowanie skanera.

Dołączona grafika arcanix.zip (~55MB)

#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 25 06 2009 - 10:52

Kaspersky Rescue Disk


Ratunkowy skaner Kasperskiego zmajstrowany na Gentoo, przeznaczony do czyszczenia komputera z nie załadowanym systemem operacyjnym. Wadą tego rozwiązania jest niezbyt regularne aktualizowanie, w przeciwieństwie do ich flagowego produktu free Kaspersky Virus Removal Tool, który ma codziennie nowy build... Płyta ta również nie potrafi się samoaktualizować, ręczne modyfikowanie ISO by załadować nowe definicje też chyba niemożliwe (format definicji jest inny niż dla pozostałych produktów...). Czyli potężny plik należy pobierać za każdym razem od nowa (o ile będzie nowa wersja...). Poza tym, by nie nastąpiło nieporozumienie i pomieszanie płyt: omawiany tu produkt to dezynfekcyjny skaner na żądanie, w odróżnieniu od techniki tworzenia Rescue Disc z poziomu KAV i KIS 2009 (klik). Rescue Disc tworzony ręcznie z poziomu programów ma przeznaczenie ratunkowe do rekonstrukcji uszkodzonego wirusowym atakiem a nie bootującego systemu, i może być zastosowany tylko na komputerze na którym płytę tworzono.
Pobrany obraz ISO wypalić na CD. Zastartować z tej płytki komputer. Pojawi się czarny Isolinuxowy ekran, na którym należy zatwierdzić start przez ENTER. Po załadowaniu całości samoczynnie zastartuje interfejs aplikacji Kaspersky Anti-Virus 2009. Należy wybrać, które dyski skanujemy i kliknąć w Scan. Jest swobodny dostęp do ustawień programowych. M.in. można przekonfigurować jaki rodzaj zagrożeń ma być wyłapywany (wirus / robak / trojan, adware, dialer..), czy mają być skanowane archiwa spakowane i instalatory, precyzować wykluczenia.

Dołączona grafika kav_rescue_2008.iso (~120MB)

#5 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 28 07 2009 - 01:14

Spybot Boot CD Creator


Tym razem Spybot + RunAlyzer + RegAlyzer z bootowalnej płyty. Nie jest to gotowe rozwiązanie, lecz kreator płyty nastawiony na użytkownika początkującego, z jego minimalną interwencją. Wymogiem przeprowadzenia procesu jest pobranie i zainstalowanie mega-potężnego WAIK Microsoftu. Programy stajni Spybot również muszą być zainstalowane na komputerze spod którego robimy płytę, by kreator mógł przeportować je do płyty. Spełniając te warunki wszystko jest bardzo proste: w kroku 1 odbywa się detekcja WAIK umożliwiająca kontynuowanie, w kroku numer 2 wykrycie programów zainstalowanych na dysku i wybór który z nich ma iść na płytę, w kroku trzy finałowe zbudowanie ISO bootowalnej płyty (kreator automatycznie wykonuje wszelkie operacje typu montowanie obrazu WIM, budowanie ISO przez OSCDIMG etc). Na koniec wypalamy ISO np. przez Active ISO Burner. Użycie WAIK oznacza, że płytę można zbudować tylko z poziomu Windows XP SP2 i w górę (to zależy jeszcze od edycji WAIK na jakim systemie można to instalować), natomiast już gotowa płyta może być używana do ratowania wszystkich systemów Windows. W produkcji jest nowa edycja Boot-o-Matic, na razie niedostępna.

Dołączona grafika Windows Automated Installation Kit (WAIK) (~1GB)
#6 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 02 08 2009 - 17:43

BitDefender Rescue CD


BitDefender Rescue Disk (suksesor LinuxDefendera) to bootowalne środowisko oparte o linuksowego Knoppixa zawierające skaner antywirusowy. Skan jest wykonywany z zewnątrz przed załadowaniem systemu operacyjnego. AV ma możliwość samoaktualizacji, co wyróżnia tę płytkę ratunkową z pośród innych rescue CD podobnego przeznaczenia. Aktualizowanie odbywa się pod warunkiem, że zostanie wykryte aktywne połączenie sieciowe. BitDefender Rescue CD jest wyposażone nie tylko we właściwy AV, to kompleksowe środowisko grupujące inne narzędzia.
Pobrany plik ISO wypalamy na płytce CD. Z tej płytki bootujemy komputer. Prawidłowo zaincjowana płytka pokaże nam planszę startową. Zatwierdzamy ładowanie Linuxowego loadera przez ENTER. BitDefender rozpocznie proces automatycznej aktualizacji skanera i bazy definicji antywirusowych (o ile aktywne jest połączenie sieciowe). Po ukończeniu aktualizowania zastartuje samoczynnie główny interfejs skanujący BitDefender Antimalware. Proces skanowania uruchamiamy przez klik w Start. Program domyślnie skanuje wszystkie dyski, nie prowadzi skanu na archiwach spakowanych. Z PPM dostajemy się do skategoryzowanego menu: Security (ChkRootkit, Nessus Network Scanner), Backup and Recover (Partition Image, GtkRecover), Web (Firefox), Apps (Xcalc, Xedit, Xkill etc.). Na Pulpicie jest też odnośnik do Terminal Emulator, w którym można wydawać polecenia. Np. jeżeli Linux nie będzie w stanie podmontować twardych dysków uniemożliwiając skan, na wypróbowanie komenda ntfsfix. Mini manual po kliku w skrót Firefoxa.

Dołączona grafika BitDefenderRescueCD_v2.0.0_3_08_2009.iso (~260MB)

#7 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 09 2009 - 18:12

F-Secure Rescue CD


F-Secure Rescue CD - kolejne samostartujące rozwiązanie, również oparte o system Knoppixowaty. Rescue CD domyślnie skanuje: wszystkie twarde dyski komputera, wszystkie dyski USB, obsługuje skan FAT i NTFS. Skaner nie adresuje dysków szyfrowanych, czyli m.in. nie będzie możliwy skan dysków zaprawionych przez system BitLocker Visty. Definicje wirusowe są automatycznie aktualizowane, o ile komputer ma aktywne połączenie sieciowe. Przy braku internetu jest też możliwe ręczne aktualizowanie baz przy wykorzystaniu dysku USB. Na zdrowym komputerze należy podpiąć czysty pendrive o rozmiarze przynajmniej 256MB i ulokować na nim ściągnięty z internetu fsdbupdate.run. Przepiąć pena na zainfekowany komputer i równocześnie zbootować Rescue CD.
Rozpakowujemy paczkę, plik ISO wypalamy na płytce CD. Startujemy z płyty komputer. Na pierwszej planszy z logo klikamy w ENTER, by rozpocząć ładowanie linuxa. Będzie przejście przez kilka ekranów: na komunikacie z "Warning" z klawiatury Next, rozpocznie się autoaktualizowanie (o ile jest połączenie z siecią), następnie trzeba będzie zatwierdzić licencję Next, aż dojdziemy do ekranu wyboru obiektów do skanowania (MBR / dyski twarde), wskazujemy swój typ i Start. Znalezione zainfekowane pliki dostają nową nazwę z rozszerzeniem *.virus. W paczce jest mini PDF opisujący aspekty użytkowania CD. Informacje w Linux-Blogu.

Dołączona grafika f-secure-rescue-cd-3.11.23804.zip (~119MB)
#8 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 04 11 2009 - 00:12

Vba32 Rescue CD


Środowisko ratunkowo-dezynfekcyjne oparte o Linuxa, od egzotycznego rosyjskiego producenta oprogramowania antywirusowego VirusBlokAda. Płyta posiada interfejs graficzny, a także konsolowy skaner w wersji Linux, bash (powłoka poleceń) oraz typowy element Midnight Commander (menedżer plików). Całość dostępna jako plik ISO, który należy wypalić na CD. Start z płyty udostępnia opcję uruchomienia skanera lub pomocniczych narzędzi (zintegrowany memtest oraz MHDD). Kolejnym krokiem jest wybór języka (brak polskiego), oraz wybór montowania partycji. Właściwe menu pozwala uściślić rodzaj prowadzonych operacji: uruchomienia domyślnego skanu dysków, konfiguracji skanera, wywołania powłoki, czy też wejścia w menedżer plików. Konfiguracja skanera przewiduje: wybór dysków do skanowania, wybór plików lub obiektów do skanowania, selekcję akcji w przypadku wykrycia infekcji (leczenie, usuwanie, kasowanie archiwów bądź wiadomości e-mail zawierających zainfekowane pliki), włączenie poziomu heurystycznego, oraz aspekty zapisu raportu (kopiowanie zainfekowanych plików oraz dysk na którym ma to zostać ulokowane). Wątek na Wildersach.

Dołączona grafika vbarescue.iso (~88MB)
#9 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 19 11 2009 - 07:45

Panda SafeCD


W końcu płyta i od Pandy, w formacie ISO. Dotychczas w artykułach supportu były udostępniane inne typy. Po starcie z płyty należy potwierdzić bootowanie z niej, na kolejnym ekranie wybrać język interfejsu, zatwierdzić operację kontynuowania przez C z klawiatury, i wreszcie uruchomić auto-skan przez Start. Skan jest wykonywany na wszystkich dostępnych partycjach (obsługiwane FAT i NTFS), a dezynfekcja idzie z automatu. Płyta ma samoaktualizację definicji, ale rozwiązaną w bardziej niepożądany sposób. Otóż jest przeszukiwany rejestr systemu na okoliczność zainstalowanych w Windows produktów Pandy, które posługują się sygnaturami w formacie pav.sig. Jeśli Panda SafeCD namierzy nowszy bardziej aktualny plik definicji, zutylizuje go zamiast tego wbudowanego w siebie, jeśli nie ma nic od Pandy zainstalowanego, płyta korzysta ze swoich definicji. Ten plik definicji można pobrać i ręcznie z poniższego linka: pav.zip. Warunek i tak ten sam. Nie będzie działać sztuczne "dorabianie" katalogu do nieistniejącego produktu Panda na dysku twardym = jak powiedziane, jest skanowany rejestr. Płyta multijęzyczna - ma polski język.

Dołączona grafika PandaSafeCD.zip (~130MB)


#10 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 22 11 2009 - 17:05

Avira AntiVir Rescue System


Avira AntiVir Rescue System, oparty o Linuxa system dostępowy do niestartujących komputerów, umożliwiający skan antywirusowy, reperację systemu czy odzysk danych. Paczka Avira jest aktualizowana kilka razy dziennie (zawiera bieżące definicje virusowe VDF)
Z linka pobieramy plik rescuecd.exe i uruchamiamy. Kreator zażąda czystej płytki CD w napędzie, na której zechce utworzyć Rescue. W przypadku braku płytki i anulowania kreatora jest szansa na utworzenie obrazu ISO, bo takie pada pytanie. Alternatywnie: od razu można pobrać gotowy plik obrazu rescuecd.iso i wypalić na CD. Z gotowej płyty bootujemy komputer. Pojawi się menu startowe i z klawiatury wpisujemy numer 1 + ENTER. Załaduje się linux i będzie pas postępu ładowania sterowników i podmontowywania systemu plików. Kolejny ekran to już dobrze znane okienka, proponujące wybór języka interfejsu (angielski i niemiecki), startowanie stanera oraz konfigurację. Jest obecna opcja update umożliwiająca pobranie nowych definicji. W sekcji Miscellaneous dostępny interfejs linii poleceń. Uzupełniający link: Advanced Usage of Avira AntiVir Rescue System BootCD.

Dołączona grafika rescue_system-common-en.iso (~60MB)
Dołączona grafika rescue_system-common-en.exe (~60MB)

#11 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 26 03 2010 - 08:18

AVG Rescue CDAVG Rescue CD - W końcu i darmowa płyta omawianej tu serii od producenta AVG. Jest to dystrybucja Linuxa zawierająca wersję portable AVG Anti-Virus z możliwością jego aktualizacji, dostarczana w formie obrazu ISO gotowego do wypalenia na CD lub jako materiał na bootowalne urządzenia USB. Prócz antywirusa płyta zawiera zestaw uzupełniających narzędzi administracyjnych: Midnight Commander (dwupanelowy menedżer plików), Windows Registry Editor (Edytor rejestru), TestDisk (dobrze wszystkim znane narzędzie do odzyskiwania utraconych danych / partycji), Ping (do testowania zasobów sieciowych) i inne standardowe narzędzia / usługi spotykane na Linuxie. Edytor rejestru dla przeciętnego użytkownika trudny obsługowo, bo na bazie komend (podobna zasada jak w Offline NT Password & Registry Editor).
Rozruch z płyty owocuje zgłoszeniem się pierwszego ekranu z prośbą o wciśnięcie jakiegokolwiek klawisza, by zastartować bezpośrednio do środowiska AVG, bez 10-sekundowego opóźnienia. Załaduje się Linux. Następny ekran poprosi o zatwierdzenie licencji. Nastąpi automatyczne podmontowanie partycji, a także sprawdzanie połączenia sieciowego. Wreszcie pojawi się menu opcji właściwych, które daje dostęp do: wywołania skanera i jego konfiguracji, przeglądania wyników skanowania, wertowania kwarantanny, funkcji aktualizacji baz definicji, tworzenia bootowalnego nośnika USB, ponowienia montowania partycji, konfigurowania sieci, oraz uruchamiania dodatkowych narzędzi wtłoczonych w silnik płyty. Przechodzenie po menu odbywa się przez wpisanie z klawiatury pierwszej wyróżnionej litery nazwy opcji lub prostą nawigację strzałkową i ENTER.

Dołączona grafika ISO do wypalenia na CD (~70MB)
Dołączona grafika RAR dla urządzeń USB (~70MB)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych