Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Instalacja Windows z pendrive

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 15 03 2009 - 20:36

--

#2 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 16 03 2009 - 17:20

--

#3 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 20 03 2009 - 18:45

--

#4 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 27 03 2009 - 03:08

--

#5 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 04 04 2009 - 18:35

--

#6 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 18 05 2009 - 20:27

--

#7 mavik

mavik

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 501 postów

Napisano 25 07 2009 - 09:06

Kilka pytań i odpowiedzi użytkownika maggreg odnośnie wykonania własnego bootującego pendrive. W miarę rozwoju prac, wszystkie odpowiedzi na typowe pytania będą umieszczane tutaj.

1. Dlaczego ładowanie środowiska WinPE trwa tak długo, nawet na szybkich pendriv'ach (Patriot, Voyager GT) ?

CODE-BOX
Szybkość odpalania się winpe zależy nie tylko od tego jak szybki jest sam penek ale też od sposobu traktowania przez płytę główną tego typu urządzeń. Niestety część płyt głównych (np wzystkie GigaByte) bardzo wolno odpalają botowalne gwizdki, prawdopodobnie w trybie USB 1.1 a tryb 2.0 działa dopiero po wczytaniu odpowiednich sterowników (to są oczywiście moje spekulacje więc nie bierz ich za pewnik), być może rozwiązaniem byłby pendrive pracujący tylko w trybie 2.0 (można tak ustawić urządzenie za pomocą niektórych programów serwisowych ale jest to ryzykowne).
Po porostu wypróbuj pena z inną płytą główną np część asusów wdziała dość przyzwoicie, większość laptopów, a mistrzami prędkości są asrocki (i tylko w tej dziedzinie chyba)

2. Po załadowaniu WinPE na górze widzę przyciski z możliwością instalacji konkretnego WIndowsa XP/2003. Jak mógłbym dodać własne odmiany Windows XP to znaczy np. WIN_XP_HOME_SP3, WINXP_PRO_SP2 itd. ? Można prosić o krótką charakterystykę podfolderów każdego z WIndowsów ?

CODE-BOX
Na górze znajdują się przyciski wygenerowane automatycznie przez menu.hta na podstawie zawartości katalogu "Instalki".
To co się tam znajdzie zależy tylko od ciebie, nazwy wyświetlane na buttonach są generowane na podstawie nazw podkatalogów katalogu Instalki.
W każdym podkatalogu powinien znajdować się podkatalog i386 z odpowiedniej płyty instalacyjnej więc najlepiej sobie nazywać podkatalogi zgodnie z konwencją typu:
WinXP_Pro_SP2_PL
WinXP_Pro_SP3_PL
WinXP_Pro_SP2_ENG
WinXP_Home_SP2_PL
itp pamiętając, że nazwa nie może mieć dowolnej długości bo się nie zmieści na przycisku.
Opcjonalnie katalog oprócz i386 może zawierać podkatalogi:
$OEM$ (skrypt w aktualnej wersji używa go tylko podczas instalacji z plików .wim, jeśli chcemy skorzystac z funkcjonalności katalogu $oem$ podczas instalacji z folderu dystrybucyjnego i386 to musimy go umieścić wewnątrz i386)
MassStorage
OEM (bez dolarów)
oraz plik unattend.txt zawierający konfigurację dla instalacji nienadzorowanej (menu.hta domyślnie zakłada istnienie tego pliku)
Skoro u siebie widzisz dwa batony XP to znaczy, że w katalogu Instalki znajdują się dwie wersje katalogów z XP w nazwie (oczywiście zawartość mogą mieć dowolną tylko to by nie miało sensu)

3. Rozumiem, że plik UNATTEND.TXT wewnątrz folderów z instalacjami Windows zawiera konfigurację dla instalacji nienadzorowanej, ale czy w tym przypadku można a nawet trzeba usunać plik WINNT.SIF z katalogu I386 każdego Windowsa ?

CODE-BOX
Plik winnt.sif jest ignorowany podczas instalacji z folderu dystrybucyjnego, brany jest pod uwagę tylko plik który jest wskazany jako właściwy w rozkazie winnt32.exe, domyślnie jest to w menu.hta plik w drzewie głównym katalogu dla danego systemu o nazwie unattend.txt ale oczywiście można sobie to zmienić edytując tą linijkę:
struntd = " /unattend:" & arrCommands(1) & "\instalki\" & strsystem &"\unattend.txt"
jeśli zmienisz na:
struntd = " /unattend:" & arrCommands(1) & "\instalki\" & strsystem &"\i386\winnt.sif"
to będą używane pliki winnt.sif z podkatalogu i386
Możesz też przerobić menu.hta tak żeby wykorzystać mechanizm zastosowany przy instalacji z pliku wim czyli po prostu kopiowanie pliku do odpowiedniego katalogu:
objShell.Run ("%comspec% /c copy "&arrCommands(1)&"\"&plik_unattended&" "&strDrive&"\$WIN_NT$.~BT\winnt.sif "&"/y"),0,True

4. W środku folderów z instalacjami Windows np. WinXP_PRO_SP3_PL znajduje się folder MASSTORAGE a w nim znajdują się sterowniki dla obsługi SATA, domyślnie tylko dla INTEL'A. Czy jest możliwosc dorzucenia równiez swoich np. do Nvidii, SIS itp ? Jeżeli tak to wówczas jak miałyby te folery / pliki z sterownikami wyglądać ? Dodatkowo wewnątrz foldery INTEL'A znajduje się plik UNTD.TXT w którym została zawarta lista sterownikow do Intela. Czy w przypadku sterowników np. do SIS tez należy zrobić taką liste ?

CODE-BOX
Katalog Massstorage zawiera tylko jedną paczkę sterowników dlatego, że zależało mi na uszczupleniu tego co wrzuciłem do neta ale oczywiście możesz wrzucić dowolną ilość innych sterowników "trybu F6" i tak jak cała instalka pojawią się one w menu w sposób dynamiczny (tzn w menu rozwijalnym pojawi się pozycja nawet jeśli podkatalog katalogu Massstorage będzie pusty ale zakładam, że użytkownik wie co robi)
tak to wygląda u mnie:
http://wstaw.org/pokaz/8549
http://wstaw.org/pokaz/8550
struktura jest wspólna dla większości sterowników tego typu i można przerzucić praktycznie zawartość dyskietki ale pod warunkiem, że ta zawiera sterowniki w katalogu głównym (czyli w tym samym w którym jest plik txtsetup.oem) bo inaczej może nie zadziałać (niestety to jest pewien warunek uniwersalności tego rozwiązania), natomiast plik untd.txt trzeba sobie utwiorzyć samemu na podstawie zawartości zakładki [scsi] pliku txtsetup.oem, jego zawartość zostanie doklejona do pliku winnt.sif więc użycie funkcji massstorage wiąże się z obligatoryjnym użyciem funkcji unattended.
Postaram się gdzieś umieścić gotową paczkę już zrobionych (i działających) sterowników w wersji przeze mnie używanej.
Teoretycznie istnieje możliwość użycia wspólnego katalogu dla tych sterowników a w przypadku instalacji z pliku wim nawet praktycznie (zostało to zaimplementowane) ale w przypadku instalacji z folderu dystrybucyjnego i386 wymagało by to sporych przeróbek menu.hta, ja sam nie robiłem tego bo praktycznie całkowicie przerzuciłem się właśnie na instalacje z pliku wim.

5. W każdym folderze znajdującym sie w głównym folderze INSTALKI to znaczy np. w WINXP_HOME_SP3_PL, mam folder $OEM$, pisał Pan że - cyt. "skrypt w aktualnej wersji używa go tylko podczas instalacji z plików .wim, jeśli chcemy skorzystac z funkcjonalności katalogu $oem$ podczas instalacji z folderu dystrybucyjnego i386 to musimy go umieścić wewnątrz i386" zatem z tego wynika, że mam go przekopiowac do katalogu I386 i jeżeli coś tam umieszcze to podczas instalacji samego Windowsa zostanie wgrane ?

CODE-BOX
Jeżeli katalog $OEM$ znajduje się wewnątrz i386 to będzie on automatycznie użyty podczas instalacji ale pod warunkiem, że w pliku instalacji nienadzorowanej ustawimy:
OemPreinstall=Yes w sekcji [Unattended]
I w tym momencie wszystkie funkcje katalogu $OEM$ bedą aktywne, czyli katalogi $, $1, plik cmdlines.txt itd (oczywiście jeśli je tam umieścimy).

6. Po rozpakowaniu paczki 'dla leniuszkow' możemy zauważyć folder WIM, a w nim foldery PLIKI i SYSTEMY oraz plik WINDOWSY.WIM. Czy należy zastąpić ten plik WINDOWSY.WIM własnym obrazem np. Windowsa 2000 ? Jak należy utworzyć taki obraz WIM ? Czy każdy z windowsow ma miec swoj obraz WIM w folderze WIM ?

CODE-BOX
Hm, o ile pamiętam to na forum opisałem jak przyrządzić sobie plik wim napisałem też, że można (a nawet warto) zastosować jeden plik wim wspókny dla wszystkich instalek (barierą jest wielkość tego pliku wynuszona zastosowaniem systemu plików fat32).
Nie chciał bym się rozpisywać teraz jak to dokładnie zrobić ale w skrócie musimy puścić pierwszy etap instalacji (czyli dokładnie to co robi menu.hta z i386) ale instalacji na czysto (czyli bez katalogu oem, sterowników massstorage itp), dodatkowo wyrzucamy jeszcze winnt.sif i migrate.inf i to co uzyskamy pakujemy do wim-a. Jeżeli to co tutaj napisałem niewiele ci mówi to trzeba by to napisać krok po kroku. Z windowsem 2000 jest o tyle nieciekawie, że instalację poprzez winnt32.exe mozna wystartować tylko z windowsa 2000 czyli trzeba go sobie najpierw zainstalować (ja korzystam z maszyny wirtualnej na vmware ale może też być virtualbox czy cokolwiek innego), dodatkowo w dwutysiączce trzeba jeszcze podmienić przed spakowaniem do wima plik ntldr.

Ktoś powiedział kiedyś: „Nie śmiem przestać myśleć, bo gdybym to zrobił, nie wiedziałbym później, jak znowu zacząć.”
...
Anthony de Mello — Przebudzenie

#8 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 30 07 2009 - 17:51

--

#9 maggreg

maggreg

Second Rank