Skocz do zawartości


tablety.pl

Narzędzia związane z UAC
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 11 06 2007 - 18:19

Do połączenia z tematem tweakerów Vista (niektóre posiadają wpływ na UAC):

Tweakery systemowe dla Vista
TweakUAC

Platforma: Windows Vista
Licencja: freeware


User Account Control (UAC) to realizacja Linuxowego sposobu myślenia zakładającego bezpieczne użytkowanie systemu z uprawnieniami zwykłego użytkownika a nie administratora. UAC w Viście w sposób widoczny jest zobrazowany alertami zawiadamiającymi o konieczności potwierdzenia uruchomienia danego programu / instalatora z uprawnieniami admina. Alerty te denerwują wielu użytkowników. Zarządzanie sposobem zachowania się UAC jest dostępne w Viście m.in. przez konsolę secpol.msc (metody). Proponowany tu tweaker to bardzo szybki i bezpośredni sposób na zarządzanie UAC. Oferuje trzy opcje: całkowite wyłączenie UAC (niezalecane posunięcie, obniżenie poziomu zabezpieczeń), przestawienie UAC na tryb quiet / cichy oznaczający brak alertu i automatyczne zatwierdzenie uruchomienia z wyższymi uprawnieniami (czy uruchomienie UAC w trybie quiet obniża bezpieczeństwo komputera? Wyjaśnienia: klik), zaktywowanie UAC jeśli było poprzednio wyłączone.
Powiem jedno: LOL. Na XP narzekano na brak takiego rozwiązania a realizacja uruchamiania z minimalnymi poświadczeniami (czyli bez konta administracyjnego) jest stosunkowo trudna dla podstawowego niezorientowanego użytkownika. A na Viście są z kolei samobójcze tendencje odwrotne, to znaczy próba pozbycia się tego, co zbliża poziom zabezpieczeń Visty w kierunku XP. Ironia sytuacyjna.

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Opcję trybu cichego dla wybranych procesów posiada także wtyczka Prio do menedżera procesów.

Dołączona grafika

#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 13 01 2009 - 01:05

Norton UAC

Platforma: Windows Vista 32-bit i 64-bit
Licencja: free


Norton User Account Control (NUAC :lol:) - Produkcja Symantec celująca w usprawnienie systemowego zachowania UAC, na które użytkownicy reagują znieczulicą (nie wczytując się już w formę komunikatu) lub radykalną deaktywacją. Nortonowski komponent nie usuwa i nie wyłącza UAC Visty, korzysta z natywnego UAC systemu, ale podstawia inny optymalizowany interfejs mający przeprowadzić redukcję komunikatów. Rzecz nieobecna w oryginale to opcja trwałego zapamiętania decyzji. W rozumieniu podstawowym byłaby to luka zabezpieczeń, jednakże z założeń ma to być klasyfikacja oparta o kontekstowe wywołanie akcji, a nie o nazwę pliku docelowego per se. Tyczy więc unikatowej decyzji (np. uruchomienia regedit przez Start, z linii poleceń, z wywołania innego procesu są traktowane jako odrębne zachowania): klik. Rzeczą planowaną a nieobecną w narzędziu jest stworzenie whitelisty decyzyjnej. Uwaga: w konsekwencji narzędzie wysyła dane metadata o podejmowanych decyzjach (nazwy i hashe plików), jako pomoc dla Symantec przy jej komponowaniu. Norton UAC jest w stadium beta (i oczywisty brak polonizacji)!. Na chwilę obecną narzędzie jest darmowe, nigdzie jednak nie widzę adnotacji czy status zostanie utrzymany w przyszłości. Pracownik Symantec tylko tyle ma do powiedzenia, że prawdopodobnie opłat za narzędzie nie będzie, ale możliwe że zostanie zintegrowane w pakietach Symanteca...
Deinstalacja narzędzia odbywa się przez panel demontażu Vista lub ponowne wywołanie jego instalatora. Jakby się coś działo, tutaj podane jak ręcznie to usunąć: klik. Wywołać cmd z uprawnieniami Administratora i wpisać SC STOP symafr oraz zabić w Menedżerze zadań proces exe. Po zatrzymaniu sterownika powinien wejść normalny UAC systemu, i można kontynuować ręczną likwidację plików i wpisu rejestru.

#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 13 01 2009 - 01:06

Startup Programs Unblocker

Platforma: Windows Vista
Licencja: freeware


Narzędzie kompromisowe rozwiązujące problem z pojawianiem się komunikatu "System Windows zablokował niektóre programy startowe" podczas uruchamiania systemu. Błąd ten wraz z "solucjami" jest opisany w bazie KB930367: "Ten problem występuje, ponieważ podczas procesu uruchamiania systemu Windows Vista lub logowania podejmowana jest próba uruchomienia programu lub usługi, dla której obowiązują ograniczenia kontroli konta użytkownika (UAC). Aby uprościć te procesy, Eksplorator oprogramowania blokuje programy lub usługi, które wymagają potwierdzenia UAC, uniemożliwiając ich uruchomienie." MS proponuje trzy niezbyt zaskakujące rozwiązania, na które wpadł zapewne i przeciętny użytkownik. :lol: Poza tym co opowiada MS, konkretnym rozwiązaniem na stałe jest uruchomienie programu z pominięciem UAC via Harmonogram zadań z zaznaczoną opcją pracy na najwyższych uprawnieniach (KLIK) *. Rzecz do wykonania ręcznie, ale omawiane tu narzędzie całkowicie automatyzuje ten proces umożliwiając gładkie rozwiązanie bez żmudnych konfiguracji. Dla części programowej rejestru użytkownika start programowy można przestawiać między trzema typami: Normal (UAC), Run as admin, Don't start (wyłączenie startu). Narzędzie nie wymaga instalacji - najlepiej umieścić je w jakimś chronionym folderze Visty i utworzyć doń skrót wywoławczy. Podstawowy helpik.

* The reason the task scheduler solution is allowed to work is because non-administrative programs cannot create scheduled tasks, so there is no way for malware to abuse this service in the way that is possible with the other startup methods.

#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 11 02 2010 - 06:10

Elevation Gadget

Platforma: Windows Vista / Windows 7
Licencja: freeware


Coś z innego gatunku. Aktualizacja do wątku Elevation PowerToys for Vista. Jest to gadżet dla Paska bocznego Vista oraz na Pulpit Windows 7 umożliwiający wygodne automatyczne uruchamianie aplikacji i skryptów na podwyższonych uprawnieniach. Gadżet zachowuje się jak kontener, na który wystarczy przeciągnąć i upuścić ikony obiektów. W ten sposób można wykonać to również w trybie batch (wiele aplikacji na raz), np. przez przeciągnięcie całego folderu. Na spodzie okna kontenera jest także miniaturowa linia komend, za pomocą której można wklepać stosowne polecenie. Nie patrząc daleko, można wywołać komendę uruchamiania Notatnika do bezpośredniej edycji pliku HOSTS. Instalacja gadżetu: pobrać plik Elevation.zip, zmienić mu nazwę na Elevation.gadget, przez dwuklik uruchomić montaż obiektu. Od tego samego autora także: Elevation PowerToys for PowerShell ISE.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych