Skocz do zawartości


tablety.pl

Bootowalna instalacja Windows na USB
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 16 01 2009 - 05:14

USBoot

Platforma: Windows 2000/XP/2003 i wersje 64-bit
Licencja: freeware


Narzędzie automatyzujące proces instalacji Windows na dyskach USB (to co innego niż tworzenie samostartujących edycji Live na USB). Out-of-box akcja awykonalna, wymaga eksperymentalnego tweakowania źródła instalacyjnego Windows. Opis ręcznego procesu oraz relatywny temat z forum: klik / klik. USBoot ma swoją odmienną oryginalną metodę prowadzenia procesu: nie jest przeznaczony do bezpośredniego instalowania Windows "na czysto z CD" ani nie tweakuje źródła CD. W zamian modyfikuje już zainstalowany i działający przystosowując go do bootowania z USB, i to ten system będzie kopiowany na urządzenie USB. Wprowadza własny sterownik filtrujący, który oszukuje system poprzez przetransformowanie USB widocznych jako "wymienne" na wyglądające jak normalne dyski twarde. To powoduje, że:
- dysk USB można podzielić na kilka partycji (normalnie to prowadzi do BSOD i wymogiem procedury jest jedna partycja)
- sterownik potrafi włączyć plik pamięci wirtualnej na USB (teoretycznie ta funkcjonalność jest wykluczona)
Narzędzie znakomite. Pomyślnie przeprowadziłam proces z poziomu wirtuala i mam bootowalny stick USB z całym Windows XP. Procedura powinna działać w większości przypadków, ale nie ma mimo wszystko gwarancji, że każdemu się uda. Program nie jest przeznaczony dla systemu Vista i nie ma w ogóle planów ukompatybilniających (odmienny system bootowania).
Opis użytkowania jest zlokalizowany w pliku QuickStart.txt w paczce narzędzia. Trochę to w skrócie rozpiszę, bo tam nie jest zbyt jasno ten proces opisany, a pewne wątki przemilczane.

PRZYGOTOWANIA
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------

 • Pod kątem sprzętowym: płyta główna musi obsługiwać bootowanie z USB, także dysk USB musi posiadać takie właściwości. Dysk USB należy przygotować: zupełnie wypróżnić, poprzez menedżera partycji XP diskmgmt.msc utworzyć jedną partycję podstawową i ustawić jako aktywną (proszę nie używać do tego narzędzi Visty ze względu na różnice sygnaturowe w MBR), sformatować w wybranym systemie plików. Wstępnie można sprawdzić samo bootowanie (jeszcze bez żadnej instalacji Windows) poprzez te kroki: klik. Na razie jedna partycja. Jeśli testy dalszych kroków wypadną poprawnie, można się pokusić o rozbudowanie układu.
 • Jako bazę wyjściową musimy mieć zainstalowany Windows typu 2000/XP/2003. Można operację prowadzić wprost z systemu rzeczywistego (zmiany da się odkręcić Przywracaniem systemu), ale lepsze rozwiązanie to zbudowanie wirtualnej maszyny tylko do tego celu (goły system daje też gwarancję braku konfliktów). Proponuję VirtualBox. Zainstalować na nim świeży Windows. Należy w konfiguracji VirtualBox włączyć support USB, detekcja sterownikowa powinna się odbyć automatycznie. Podłączyć swój dysk USB i sprawdzić czy wirtualny system go wykrywa. Jeśli nie, rekonfigurować maszynę do skutku. Dysk USB wykryty w wirtualnej maszynie przestaje być widoczny na hoście. Zachowanie prawidłowe. Wszystko wróci do normy po wyłączeniu maszyny.
 • Pobrane narzędzie USBoot należy rozpakować w katalogu głównym zainstalowanego Windows (czyli np. C:\). To oznacza system na którym pracujemy (rzeczywisty lub wirtualny), a nie lokalizację na USB!
 • Rzecz o sterownikach: w rozpakowanym USBoot są foldery ewf i extra Drivers, oraz możliwość utworzenia special DriverFiles. Wszystkie te kroki są opcjonalne:
  1. Jeśli urządzenie USB ma być z jakiś powodów zabezpieczone przed zapisem, w katalogu ewf należy umieścić sterowniki z XP Embedded SP2 (lub nowsze): ewf.sys i ewfmgr.exe.
  2. Jeśli mają być używane inne sterowniki USB niż natywne w zainstalowanym Windows, należy w special DriverFiles ulokować pliki w wersji XP Embedded (lub inne preferowane wersje): usbhubb.sys i usbport.sys. Ten krok może prowadzić do niekompatybilności, do wypróbowania tylko wtedy jeżeli nie działają sterowniki implementowane normalną metodą. Przy podjęciu takich działań USBoot będzie prowadził w dalszych krokach jeszcze jedną akcję: katrupienie Ochrony plików Windows w celu uzyskania podmiany.
  3. Z kolei katalog extra Drivers służy do umieszczenia dodatkowych sterowników urządzeń (niekoniecznie związanych z USB) np. do chipsetu. Jest to obwarowane różnymi haczykami, gdyż sterowniki muszą być odpowiednio przygotowane, by takie dodatkowe portowanie się odbyło. Ten krok sobie darujcie, jeżeli nie wiecie co to oznacza.
  --------------------------------------------------------------------------
  Narzędzie żadnych sterowników nie kolportuje. W tej materii można pobrać ze strony MS Windows XP Embedded SP2 Feature Pack 2007 Evaluation (rozwalić ISO, rozwalić XPEFP2007.exe, w katalogu rep są wszystkie omawiane pliki). Proszę spojrzeć jeszcze na EWF Tool. Operacje z Embedded nie dotyczą edycji x64, bo z tego co mi wiadomo, nie ma tych sterowników w wersjach 64-bitowych.

FAZA I
--------------------------------------------------------------------------
(aktywowanie USBoot w Windows)
--------------------------------------------------------------------------

 • Z katalogu USBoot należy uruchomić plik cmd_here.cmd. Zostanie otworzona linia poleceń, w której należy wpisać komendę USBoot phase-I
 • Pierwszym pytaniem ekranowym jest prośba o kod (tzw. response code). USBoot musi zostać zaktywowany dla każdej instalacji Windows na której jest użytkowany. Dzięki temu instalacja Windows będzie poprawna, nawet jeśli zostanie przetransportowana na inny volumin / sprzęt. Pasujący kod uzyskamy poprzez darmową rejestrację konta na www.usboot.org > po zalogowaniu na konto w menu będzie pozycja Build response code. Należy wkleić tam challenge code pokazane w oknie USBoot, a wygenerowany kod wynikowy wprowadzamy w oknie USBoot.
 • Następnie USBoot da 60 sekund na zastanowienie się. Ręczny konfig bez czekania zostanie wywołany przez wpisanie z klawiatury c. Padną pytania czy tworzyć punkt Przywracania systemu (to pozwoli odrolować instalację USBoot po ukończeniu operacji, punkt niekonieczny w wirtualu), wyłączyć opcję Automatycznie uruchom ponownie przy wystąpieniu BSOD, niezbędny krok instalacji USBoot DeviceGuard i USBoot ServiceGuard, oraz wybór typu HAL sprzętowego. Odpowiedzi twierdzące wprowadzamy przez spację z klawiatury. Narzędzie przeprowadzi wszystkie operacje, a na koniec pokaże komunikat o możliwości przejścia do fazy numer dwa.
 • Restart komputera. Od tego momentu na ekranie logowania będzie się pojawiało logo USBoot. To znak, że została zainstalowana jego specjalna usługa.

FAZA II
--------------------------------------------------------------------------
(montaż sterowników)
--------------------------------------------------------------------------

 • Po restarcie komputera ponownie należy uruchomić cmd i wpisać polecenie USBoot phase-II
 • Ponownie z klawiatury c. Zostaną zaprezentowane pytania tyczące: instalacji sterowników z folderu extra Drivers, typu montowanych urządzeń USB oraz postępowania z ich instalacją, niezbędnego montażu USBoot ARCGuard, montażu USBoot DriverGuard (z podopcją lokowania pliku wirtualnej) oraz opcjonalnych akcji ze sterownikiem ewf i opróżnianiem dllcache. Jak powyżej, potwierdzenia tworzymy przez spację. USBoot rozpocznie akcje.
 • Na zakończenie opuszczamy dialog przez spację. Otrzymamy komunikat o konieczności restartu komputera, co wdrażamy w życie.

FAZA III
--------------------------------------------------------------------------
(migracja USBoot-aktywowanego Windows na urządzenie USB)
--------------------------------------------------------------------------

 • Po raz ostatni wywołujemy cmd i wpisujemy polecenie USBoot phase-III.
 • Ponownie: USBoot odlicza 60 sekund, a wciśnięcie c spowoduje pokazanie się ekranu ustawień. Padną pytania o wybór dysku docelowego (czyli USB na które kopiujemy Windows) oraz źródłowego (nasz zainstalowany Windows XP, rzeczywisty lub wirtual) - dla obu wpisujemy z klawiatury liczbę indeksu zgodną z wykrytymi przez USBoot dyskami. Kolejne pytanie tyczy niezbędnej aktywacji USBoot ArcGuard, lokalizacji i rozmiaru pliku pamięci wirtualnej, reakcji na Windows Update, generowania przykładowego pliku boot.ini. Po wszystkim rozpocznie się proces kopiowania Windows na USB.
 • Dodatkowa uwaga: kopiowanie plików działającego Windows spod tegoż jest możliwe tylko przez funkcję volume shadow (kopii cieniowej). Ta funkcjonalność jest dostępna tylko dla XP/2003. Windows 2000 musi radzić sobie inaczej (zewnętrzna instalacja Windows lub podmontowanie dysku w wirtualu). Kopiowanie wbudowane w USBoot można prowadzić też ręcznie.
 • Po ukończeniu procesu kopiowania opuszczamy dialogi przez spację. Nasze USB ma zainstalowany Windows i widnieje w Mój komputer jako dysk twardy a nie wymienny. Taka instalacja Windows wpinana na inne konfiguracje sprzętowe będzie potrzebować już ręcznego uzgodnienia sterowników trzecich (np. grafika / chipset etc.).

TEST
--------------------------------------------------------------------------
(sprawdzenie bootowalności USB)
--------------------------------------------------------------------------

Bootowalny USB powinien być sprawdzony w prawdziwych okolicznościach, tzn. przez normalne zbootowanie. Podam jednak alternatywną możliwość wstępnego przetestowania bootowalnego USB wprost z VirtualBox. W GUI nie ma możliwości podczepienia realnego dysku. Należy się posłużyć administracyjnym narzędziem konsolowym VBoxManage.exe i poleceniem tworzenia mini wirtualnych dysków (pliki VMDK) punktujących do innego rzeczywistego dysku lub partycji. Uruchomić cmd Windows i wejść do katalogu VirtualBox. Wywołać z tej ścieżki polecenie:

VBoxManage internalcommands createrawvmdk -filename D:\VirtualBox\usb.vmdk -rawdisk \\.\PhysicalDrive2 -register

To co zamalowane czerwonym jest zmienne i każdy musi sam dopasować. Pierwszy element to ścieżka i nazwa tworzonego pliku, co można dobrać dowolnie. Drugi element to nazwa urządzenia (dane \.\PhysicalDriveX można pobrać z diskmgmt.msc - USB powinno mieć tam numerowanie, które należy sobie wstawić za iksa). Po utworzeniu pliku VMDK, powinien się pokazać w menedżerze VirtualBox. Należy go w VirtualBox podczepić i zbootować z tego. Jeśli te akcje są wykonywane z poziomu Vista, zarówno tworzenie pliku VMDK, jak i jego pełne rozpoznanie wymaga trybu Uruchom jako Administrator kolejno na cmd oraz VirtualBox.


#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 27 01 2010 - 02:45

PWBoot

Platforma: Windows Vista/2008/7
Licencja: freeware


PWBoot (Portable Windows Boot) - Tym razem automat przystosowany do migracji na urządzenia USB systemów nowszej generacji Windows Vista / Windows 7. Jest to miniaturowy patcher, które "usprawnia" już zainstalowany system o możliwości startowe z USB, a tak zmodyfikowany system może już być powielony wg kilku dostępnych metod na docelowe urządzenie USB, np. przez klonowanie. Program może brać pod uwagę bieżący system lub ewentualnie instalację zewnętrzną (eksperymentalna obsługa). Patchowanie musi być ponawiane po każdej ważkiej aktualizacji plików systemowych, np. po nałożeniu pakietu Service Pack. Tak spreparowany system sprawdza się w odmiennych trybach bootowania docelowego: bootowanie natywne lub bootowanie przez obraz VHD.
Więcej szczegółów o bootowaniu z USB oraz o klonowaniu na USB tutaj: KLIK. Poniżej zaś krótkie instrukcje użytkowe odnośnie PWBoot i patchowania w nim materiału wyjściowego:


METODA 1 (WIRTUALNA)
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------

 • 1. Wymaganiem jest posiadanie maszyny wirtualnej. W przykładzie jest wykorzystany Vmware Workstation. Na stronie PWBoot jest do pobrania paczka obrazkowa odpowiadająca tym krokom.
 • 2. Podpiąć swój prawdziwy dysk USB. Następnie z poziomu przystawki zarządzania dyskami diskmgmt.msc usunąć wszelkie liternictwo przypisane do rzeczywistego dysku USB.
 • 3. W Vmware uruchomić kreator maszyny wirtualnej. Wybrać opcję zaaawansowaną Custom. Opuścić autoinstalację systemu wybierając tylko tworzenie dysku twardego. W kreatorze przy sekcji SCSI Adapters zaznaczyć opcję LSI Logic. Następnie przy wyborze dysku wybrać opcję wykorzystywania rzeczywistego dysku i z menu wyboru wskazać nasz prawdziwy USB, a w dalszej kolejności lokalizację dla jego odnośnika w postaci pliku *.VMDK.
 • 4. W założonej maszynie "nowy dysk" pokaże się jako SCSI. Podświetlić go i wybrać ustawienia Advanced > Independent > zaznaczyć Persistent.
 • 5. W maszynie wirtualnej w CD/DVD podmontować rzeczywisty napęd hosta trzymający DVD Windows lub obraz ISO z instalacją systemu. Uruchomić pełną procedurę instalacji systemu. Niezależnie od tego w jakim stadium był dysk w maszynie wirtualnej, należy wykonać formatowanie z instalatora systemu (by uniknąć błędów bootowania).
 • 6. Zbootować zainstalowany system w VMware i wejść na Pulpit.
 • 7. Pobrać (lub przekopiować przez system folderów współdzielonych) PWBoot i uruchomić w nim patchowanie.
 • 8. Wyłączyć system wirtualny w Vmware i zamknąć program Vmware.


METODA 2 (RZECZYWISTA MASZYNA)
--------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------

 • 1. Należy podłączyć dysk twardy (SATA / IDE) do komputera.
 • 2. Zastartować z płytki instalacyjnej DVD systemu.
 • 3. Zainstalować w tradycyjny sposób z DVD system na tym dysku docelowym.
 • 4. Po ukończeniu instalacji należy zaaplikować patchowanie PWBoot.
 • 5. Zamknąć system Windows i wyłączyć komputer.
 • 6. Odpiąć dysk twardy i podłączyć przez przejściówkę (SATA/IDE -> USB). Lub sklonować zawartość na dysk USB.Dodatkowa metoda do poczytania: Instalacja Windows 7 na wirtualnym dysku VHD.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych