Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

CLR CMOS, czyli jak zresetowac bios
  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 marekW

marekW

    Expert Rank

  • Na emeryturze
  • 5708 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano 29 01 2009 - 17:44

Ponieważ reset biosu dla wielu osób jest sporym wyzwaniem wypada więc pokrótce opisać tę prostą operację.
Zanim o tym pomyślimy należy przede wszystkim znaleźć tzw. zworki do resetowania, bierzemy więc instrukcję do płyty głównej , i szukamy np.: takiego opisu, opatrzony również stosownym obrazkiem.

[attachment=12256:Magical_...40___001.jpg]

Jeśli nie posiadamy instrukcji w postaci książkowej, a komputer jest niesprawny do tego stopnia, że nie chce się uruchomić (jest problem, ale do rozwiązania) po otwarciu obudowy szukamy na płycie zworek/zworki z opisem zwykle: CLR_CMOS, CLEAR_CMOS, CLEAR_RTC_RAM (jak na screenie, bardzo często pinów do zwarcia jest tylko dwa, wtedy trzeba użyć coś metalowego aby je zewrzeć), czasem oznaczone w starszych płytach jako: JBAT1. Jak widać kluczowym zwrotem jest tu "CLR" , "CLEAR" lub "JBAT", jeśli obok, nad czy pod zworka zauważymy cos takiego znaczy to tyle że jesteśmy w ?domu?. Zwykle zworki do resetu biosu znajdują się w okolicy baterii podtrzymującej ustawienia podstawowe (taka srebrna ?pastylka?), nie jest to regułą, ale w większości przypadków tak jest.
Gdy zworka została zlokalizowana postępujemy wg. następującego scenariusza:
1. Odłączamy komputer od sieci, poprzez wyciągnięcie wtyczki zasilającej bądź przełączenie wyłącznika na zasilaczu w pozycję ?OFF?
2. Uwolnienie ładunków elektrycznych z rąk poprzez dotknięcie czegoś metalowego i uziemionego, np. jakiejś nie malowanej części kaloryfera.
3. Przestawienie, bądź zwarcie zworek/zworki na ok. 5 ? 10 sek.
4. W przypadku zworki trzy pinowej przestawienie jej z powrotem w pozycję wyjściową.
5. Podłączenie przewodu zasilającego lub przestawienie wyłącznika w pozycje ?ON?
Tym sposobem dotarliśmy do ?celu?, należy pamiętać, że każdorazowe resetowanie CMOS pociąga za sobą bardzo często konieczność ponownego ?wejścia? do biosu w celu wykrycia dysków, ustawienie kolejności botowania, tudzież innych funkcji które wcześniej modyfikowaliśmy a teraz powróciły do ustawień fabrycznych. Gdy zauważymy, że reset zworką nie pomógł, należy jeszcze raz powtórzyć całą operacje ale z wyciągniętą bateryjką.

Trzeba tez wspomnieć o sytuacji braku posiadania owych zworek, (niektóre starsze płyty ich nie posiadają) w takim przypadku resetowanie realizuje się przez wyciągnięcie bateryjki podtrzymującej ustawienia biosu, niestety nie trwa to tak krótko jak powyższym sposobem, resetowanie w takim przypadku trwa niejednokrotnie nawet pół godziny, na tyle niekiedy należy wyciągnąć bateryjkę aby bios przywrócić do ustawień fabrycznych.

WAŻNE: Pamiętajmy o odłączeniu prądu zasilającego od zasilacza.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych