Skocz do zawartości


tablety.pl

Filtrowanie www (reklam / banerów / skryptów etc.)
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 14 06 2006 - 15:06

Dołączona grafika

Proxomitron

Platforma: Windows 95/98/ME/NT/2000/XP
Licencja: freeware


Proxomitron - Jeden z pionierskich programów filtrunkowych. Wprawdzie program umarł wraz ze śmiercią autora, ale nie traci na czasie i można z niego nadal korzystać. Aplikacja jest piastowana przez zainteresowanych. Jest to typ proksiarza - Wasze przeglądarki internetowe (dowolna z obsługą proxy) muszą być skonfigurowane na przechodzenie przez proxy 127.0.0.1, port 8080. Po montażu i uruchomieniu mamy dostęp do opcji z zasobnika systemowego:

Dołączona grafika

Szeroka oferta filtrów blokujących wraz z możliwością ich edycji lub kreowania nowych. Nie sposób wyliczyć tu wszystkich możliwości ale lecą w kosmos skrypty, gify, flashe, bannery, popupy, ciastka...... Nie ma strony konfiguracyjnej wprost w przeglądarkach, ale ma za to prosty w obsłudze system "zaznaczania opcji". Plus operuje na listach w postaci plików *.txt, które można bezpośrednio edytować w Notatniku i co jest łatwiejsze do wykonania niż action files poprzednika. Można też tworzyć zupełnie nowe pliki na bazie pomysłów własnych. Zrzutki konfiguracji:

Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafika

Program ma zbyt przekolorowany drażniący interfejs, ale coś tam można pokombinować, by nie było tak "strasznie" (można zmieniać "tekstury" w opcjach programu, ściągnąć alternatywne skóry). Pomijając wygląd, który jest rzeczą ostatnią do brania pod uwagę w tematyce filtrowania, Proxomitron jest bardzo dobrym narzędziem www.
Użytkownik picasso edytował ten post 01 07 2009 - 05:21


#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 14 06 2006 - 15:10

Dołączona grafika

Proximodo

Platforma: Windows, Linux
Licencja: GPL (open source)


Proximodo to klon opisanego wyżej a nie rozwijanego już projektu Proxomitron. W zasadzie posiada wszystkie funkcje poprzednika włącznie z pełnym wachlarzem filtrów w tym opcja importu filtrów własnych z Proxomitrona. Poszerza Proxomitrona o scentralizowaną bazę filtrów, export / import filtrów z i do schowka (nie trzeba już motać z pikami *.txt), multijęzyczność / multiplatformowość. To czego aktualnie brakuje w stosunku do poprzednika: pełna obsługa SSL, opcja "Add to list" dostępna z ikony zasobnika, HTML debug info, URL commands. Ładniej wygląda B)

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Użytkownik picasso edytował ten post 16 12 2008 - 01:42


#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 28 08 2008 - 01:38

Privoxy

Platforma: Windows 9x/ME/2000/XP/Vista, Linux, Mac OS X, Solaris, NetBSD, FreeBSD, HP-UX, OS/2, AmigaOS
Licencja: GPL


Privoxy to multiplatformowe narzędzie filtrujące zawartość stron internetowych poprzez proxy, a w skład tego mogą przykładowo aplikować się takie przedsięwzięcia:
- blokowanie pop-upów
- blokowanie konkretnych szkodliwych stron
- wycinanie reklam, elementów Flash, "zamrażanie GIF-ów"
- wycinanie niebezpiecznych skryptów, web bugów
- filtrowaniu plików cookies (z akceptacją zaufanych stron)
- omijanie zliczania kliknięć w link
- fałszowanie rozpoznania używanej przeglądarki (user-agent)
- tworzenie własnych niepowtarzalnych reguł (początkujący nie dadzą sobie rady...)

Powinien pracować z każdą przeglądarką, która ma obsługę proxy (należy ustawić 127.0.0.1, port 8118). Po montażu ulokuje się w zasobniku systemowym, skąd z prawokliku mamy opcję wstrzymania / inicjowania Privoxy, a także dostęp do plików konfiguracyjnych (bezpośrednie otwieranie w Notatniku, coś dla "programistów"):

Dołączona grafika

Opcjonalnie można włączyć / wyłączyć widoczną konsolę operacji pokazującą aktywność Privoxy i konkretne blokowania:

Dołączona grafika

Na Windows typu NT opcjonalnie możliwość inicjowania Privoxy jako usługi (popatrzyć do instrukcji jak to zrobić z linii komend). Do większości funkcji Privoxy można się dostać poprzez wygodną stronę konfiguracyjną otwieraną w przeglądarce z adresu http://config.privoxy.org/. Oto zrzuty ekranowe jak to mniej więcej wygląda:

Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Konfiguracja może oszołomić, gdyż nie jest to dosłowna forma "postaw ptaszek i zapomnij", lecz edycja plików tekstowych wg specyficznych reguł, a jeśli robiona ręcznie bezpośrednio via Notatnik to już "programistyka". Niestety bez przeczytania manuala a zwłaszcza o action files, na których bazuje Privoxy, nie ma co się brać za tworzenie własnych filtrów. Oczywiście Privoxy uruchomione startowo i niekonfigurowane wcale może zadowolić wynikami, o ile nie nastąpi błąd oceny treści strony. Program bogaty i skuteczny, ale niestety może za trudny dla bardzo początkującego użytkownika.

Krótka instrukcja:

Privoxy w Google Chrome
Użytkownik picasso edytował ten post 01 07 2009 - 05:06


#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 31 08 2008 - 17:59

BFilter

Platforma: Windows 9x/Me/2000/XP/Vista, Linux, Mac OS X
Licencja: GPL (open source)


Jeszcze jeden filtrunkowy program, który odróżnia od podobnych propozycji brak uzależnienia od operacji na blacklistach, mimo iż ich obsługa jest wprowadzona. I tu właśnie ciekawostką jest heurystyczne wykrywanie i blokowanie śmieci na www. Zachowanie a'la funkcje programów ochronnych ze strażnikami. Wasze przeglądarki mają być skonfigurowane na proxy 127.0.0.1 port 8080. Dodatkowy smaczek to opcjonalna możliwość wykorzystania list filtrów Ad-block Plus w BFilter:

Using Adblock Plus filter lists with BFilter


#5 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 15 04 2009 - 21:24

Adblock Plus

Minimalne wymagania: Firefox 2.0, Thunderbird 2.0, SeaMonkey 1.1, Flock 1.0, Songbird 0.7, eMusic Remote 1.0, Prism 0.9, K-Meleon

Znakomita wtyczka do produktów Mozilla będąca skutecznym filtrem antyreklamowym wycinającym banery, flash i inne "nieprzyjemne" dodatki. Do pobrania gotowe zestawy aktualizowanych na bieżąco filtrów. Inicjacyjnie w opcjach programu będzie możliwość zasubskrybowania wybranego lub większej ich ilości. Do Adblock Plusa można dokoptować dodatkowe rozszerzenie Element Hiding Helper. Aplikacje posiadają polskie wersje językowe. Dołączona grafika

Dodatkowe blokerskie rozszerzenia dla przeglądarki Firefox: Flashblock i NoScript.#6 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 01 07 2009 - 03:01

Element Hider

Dla Chrome, Chromium, Iron

Rozszerzenie antyreklamowe dla przeglądarki Google Chrome, będące alternatywą na zarzucony projekt AdSweep. Jest to przekonwertowany Fanboy's Adblock List for Opera z CSS na format zgodny z Google Chrome. Uwaga: ten tweak tylko ukrywa reklamy na odwiedzanych stronach, lecz nie zapobiega ich pobieraniu na dysk do cache przeglądarki. W tej materii można spojrzeć na wyżej linkowane Privoxy oraz BFilter.


Instalacja
Rzecz nie dotyczy oficjalnych buildów Google Chrome dostępnych z klasycznej strony Google, lecz nowszych wersji. tzw. developerskich. By zaktualizować Chrome do takiej wersji, można wykorzystać Channel Changer: wybrać kanał Dev, następnie już z poziomu Google Chrome spod okna informacyjnego o wersji programu dokonać aktualizacji. Wersje typu dev od niedawna wspierają instalację rozszerzeń i wtyczek, aczkolwiek nie ma żadnych związanych z tym opcji w samym interfejsie. Użytkownik musi wywołać przeglądarkę poprzez specjalny parametr (z linii poleceń lub przez modyfikację właściwości skrótu). Należy po ścieżce dostępu dopisać --enable-extensions, zrestartować przeglądarkę, następnie z jej poziomu pobrać plik rozszerzenia *.CRX - przeglądarka sama zapyta czy instalować takie rozszerzenie. Wklejenie w pasku adresu chrome://extensions/ ujawni listę zainstalowanych rozszerzeń.
Dla przypomnienia: zmodyfikowana przeglądarka Iron wspiera swój własny adblock.ini, który również opiera się na Fanboy's Adblock List.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych