Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Sysinternals - BgInfo
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

    Good Rank

  • Na emeryturze
  • 700 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 23 07 2008 - 09:36

Bginfo
Sysinternals
Dołączona grafika


Napewno jest Wam bardzo dobrze znany ten program. Bginfo - małych rozmiarów, działające bez potrzeby instalacji, który ma za zadanie wyświetlać podstawowe informacje konfiguracyjne naszego systemu, gdzie te informacje wyświetlane są na tle pulpitu. Dokładniej Bginfo wstawia w tapete informacje. Kopia tapety powinna się znajdować w katalogu C:\Windows pod nazwą Bginfo. Pewnie sie dziwicie dlaczego opisuje je tutaj? Bo to może mieć mało co wpsólnego z konsolą, ale jednak coś łączy Bginfo z tematyką opisaną powyżej. Mianowicie Bginfo posiada nie tylko po uruchomieniu możliwość wyświetlania danych, które są już w nim ustawione. Bginfo daje również możliwość zbierania informacji z klas WMI, więc możemy zrobić dla własnych potrzeb taki rodzaj informacji jaki się nam podoba. Downland Sysinternals - BgInfo - By Bryce Cogswell. Wersja jest uaktualniana.


A więc do rzeczy, uruchamiamy Bginfo, program zacznie automatycznie odliczać czas 10 sekund do wstawienia informacji do tapety, aby to zatrzymać jeśli ktoś sobie nie życzy to u góry tabeli po prawej stronie kliknąć na pozycje Time remaining. Następnie - tworzenie zestawu własnych informacji za pomocą klas WMI. Poniżej tabelki z własnościami jakie mają się wyświetlać, należy kliknąć na pozycje Custom


Dołączona grafika


Pojawi się tabela User Defined Field. Jak widać na przykładzie są już dodane własności z konkretnej klasy, sam je wcześniej dodałem. Następnie, aby wybrać sposób pozyskiwania informacji trzeba kliknąć na pozycje New.

Dołączona grafika

Kolejnie pojawi się podtabelka wyboru Define New Field skąd ma pobierać informacje, a w niej wybrać pozycje WMI Query, a następnie poniżej, po prawej stronie kliknąć w opcję Browse.

Dołączona grafika

W tabeli WMI Query Selection zostaną automatycznie załadowane klasy WMI. Klasy są ładowane z nazwy przestrzennej Root/CimV2. Następnie wybieramy klase w menu WMI Class:. W tym przykładzie jest to klasa zbierające informacje na temat procesów. Po wybraniu, w menu obok Class Property: zostaną wyświetlone własności klasy,a w niej możemy wybrać interesującą nas własność. W tym przykładzie jest to Name czyli własność odpowiadająca za wyświetlenie nazwy procesów, a wynik zebrania tych informacji wyświetli się poniżej w pozycji Query Result(s). Aby dodać to należy w dolnym-prawym rogu tabeli kliknąć OK

Dołączona grafika

Potwierdzeniem powrócimy do tabeli Define New Field i na samej górze po lewej stronie musimy wpisać własność, przy polu Identifier. Raz że ta pozycja zostanie dodana do głównego okna w polu wyboru Fields, którą to własność będzie z tej listy można dodać. Istotne jest że nazwa własnośći może sie powtórzyć już w głównym oknie wyboru, więc nie trzeba się sugerować tym, aby wpisać dokładnie nazwe własności z klasy, lecz można nadać tej własności własną identyfikacje, jak w przykładzie poniżej w tabeli Define New Field, wpisałem tam nazwe NazwyProc. Nie używać polskich znaków -ó,ż,ć bo nie doda do listy.

Dołączona grafika

Potwierdzamy, klikając OK. Czynność wpisania własnej nazwy koknretnej własności można wpisać już na początku wybierania w tabeli Define New Field, jeszcze przed wyborem WMI Query, ale i tak będzie żądał potwierdzenia.

Następnie program powróci do tabelki User Defined Field, potwierdzając dodanie własności z klasy,wpisem. Akceptujemy, klikając OK

Dołączona grafika

W głównym oknie Bginfo w polu własności Fields zawidnieje nasz wpis, który możemy dodać by umieścił informacje o nazwach procesów w tle tapety, posługując się opcją ADD

Dołączona grafika

Może sie wydawać że jest to zakręcony sposób lub po przeczytaniu można mieć mętlik, no chyba że ja jak zwykle dziwnie opisuje.
Natomiast jeśli chcemy usunąć własności, które wcześniej sami dodaliśmy to w głównym oknie Bginfo ponownie klikamy na opcje Custom, po pojawieniu się tabeli User Defined Field zaznaczamy wybraną własność i klikamy na opcję Remove, następnie potwierdzamy dokonane zmiany.

Ustawienia kolorów, czcionki i jej wielkości, rodzaj. Bginfo pozwala na zmiane tych właściwości jako urozmaicenie i dostosowanie do grafiki tapety. Ustawienie globalne pozwala na zmiane dla wszytskich wpisów w tle tapety, natomias jeśli w oknie zaznaczymy własność lub nazwe własności i wybierzemy rodzaj czcionki i kolor to zmieni tylko to ustawienie dla zaznaczonej własności. Więc nazwy własności mogą być w innym kolorze czy wielkości i same własności również:

Dołączona grafika

Także można zmienić nazwe przypisaną samej własności, zmieniając jak w przykładzie zamiast Free Space na Wolną przestrzeń:
Dołączona grafika

Tak dla rozjaśnienia dodana własność z klasy WMI w glównym oknie będzie wyglądała tak:
NazwyProc: <NazwyProc , więc jeśli chcemy, aby nazwa własna była inna zmieniamy na:
Procesy: <NazwyProc

Dołączona grafika

Bginfo także obsługuje skrypty VBS. Program mozna dodać do autostartu. Osługiwany również z lini wiersza poleceń do różnych zadań, aby wyświetlić dostępne przełączniki w wierszu polecenia wystarczy wpisać Bginfo/?. Na przykład jeśli chcemy, aby program umieścić jako TaskBar w zasobniku, należy użyć polecenia Bginfo/TASKBAR. Ikona powędruje do zasobika, a po kliknięciu na nią pojawi się tabela z informacjami, które ma wyświetlić. Dostępne przełączniki:

Dołączona grafika

W zasobniku wygląda tak:
Dołączona grafika

Wyżej wpominałem o lokalizacji, gdzie program tworzy tapete, mozna zamienić te lokalizacje klikając po lewej strony w głównej tabeli programu na pozycje Bitmap, a wniej na Location. Pojawi się tabelka z wyborem lokalizacji oraz lokalizacją domyslną. To tyle...
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych