Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

PowerGadgets - Gadżety PowerShell
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 26 03 2008 - 16:06

PowerGadgets

http://www.powergadgets.com/Gadżety PowerShell - swojego rodzaju wskazniki, liczniki, trójwymiarowe wykresy, zegary i inne cudeńka, które współpracują z konsolą. Ile kosztuje wersja płatna to może nie będe pisał. Mozna pobrać wersje Trial (60 dniowa). Do jej działania jest potrzeby:
- Windows PowerShell RC1/RC2/RTW
- NET Framework 2.0
- Windows XP, Windows Vista, Windows Server 2003

Przed pobraniem wersji trial należy podać swojego emeila i jakieś tam dane. Podczas instalacji programu zawoła o SerialNumber. Ten Serial Number dostaniemy na skrzynke pocztową. Przyznać trzeba że interfejs graficzny programu jest całkiem niezły. Potężny plik pomocy z którego na początku i tak nie mozna dojść do strzału. Własny Kreator do tworzenia.

Uruchamiany PowerShell for PowerGadged tak też będzie napisane na okienku. Na stronie jest pokazane kilkanaście przykładów w postaci filmików. Porobiłem kilka przykładów jak wyglądają wykresy z procesami lub plikami na dysku i data z odświeżaną godziną (fajny zegareczek).

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

W prostym przykładzie jak zmonitorować w czasie rzeczywistym użycie procesora dla poszczególnych procesów:
Get-Process | select ProcessName, CPU | out-chart -Refresh 0:0:1 -Title "Twój Komentarz"

out-chart - format wyświetlania czyli obiekt przyjmuje postać wykresu
-Refresh - odświeżanie działania
-Title - wstawienie własnego komentarza

Pozostałe to : out-gauge - zawartość zostanie wyświetlona w postaci wskażników, out-map - tym poleceniem możemy stworzyć własną mapke z pogodą.

Jak przy jednorazowej sesji dodac wtyczkę PowerGadgets po to by uruchomić sesje z Gadgets. W oknie Shella należy wpisać:
Add-PSSnapin PowerGadgets
To by było na tyle.

A teraz może chciałbym napisać że na ten czas zamykam PowerShella. W nowej odsłonie będzie dodany nowy cmdlet - na ten czas jest ich 24 szt więcej oraz powłoka obiektowa i Out-GridView, które automatycznie zamieni nam w postać okienkową - graficzną nasze wyniki w poleceniu. W którymś poście podałem adres skąd pobrać wersje testową, ale żeby Out-GridView działał należy przeinstalować Net-Framework 2.0 na 3.0, który działa bez problemu. Tak więc kilka przykładów:

Get-Service | Sort-Object Status, DisplayName | Out-GridView
Get-Service | Out-GridView
Get-Process | Sort-Object Name, Handles | Out-GridView
Get-Process | Out-GridView


Dołączona grafika


Jak pogrupować elementy w Out-GridView czyli wykonać posegregowaną, otwieraną liste w wylistowanym okienku. W przykładzie tak, aby oddzielić stan usług running-stopped otwieraną listą. Możemy użyć wyżej poleceń, gdy komenda zostanie wykonana poprawnie w oknie Out-GridView prawoklikiem na pozycje STATUS, pojawi się pozycja "Show in groups" i należy ją zaptaszkować, nastepnie klikamy ponownie na pozycje STATUS(lewoklik) Poprawnie zwrócone działanie posortuje usługi jako otwierane listy:

Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika

Uwaga! Jeśli ktoś będzie przeinstalowywał wersje Shella, musi wcześniej odinstalowac PS v1.0. Podczas instalacji 2.0 może zawołać o wcześniejsze zainstalowanie WS-MAN czyli WS-Management v1.1 oznaczenie: WindowsXP-KB936059-v2-x86-PLK


Takie sobie skryptowanie
Jak sobie spolszczyć własny skrypt utworzony z jakiejś klasy. Mianowicie zrobić własny opis dla wyniku w działaniu. W przykładzie na klasie Win32_OperatingSystem, które zbiera informacje o systemie, identyczny odpowiednik polecenia w cmd czyli Systeminfo. Przykład:

$InfSys = Get-WMIObject Win32_OperatingSystem
"Nazwa komputera: $($InfSys.CSName)"
"Data instalacji systemu: $($InfSys.InstallDate)"
"Czas pracy systemu: $($InfSys.LastBootUpTime)"
"Ilość procesów: $($InfSys.NumberOfProcesses)"
"Numer seryjny: $($InfSys.SerialNumber)"
"Katalog Systemowy: $($InfSys.SystemDirectory)"
"Wersja Systemu: $($InfSys.Version)"
"Katalog Windows: $($InfSys.WindowsDirectory)"

To jest część informacji z tej klasy, aby dowiedzieć się jakie obiekt ma dalsze właściowiści(property) należy użyć polecenia: GWMI Win32_OperatingSystem | Get-Member

#2 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 28 07 2009 - 17:04

LibraryChart
Wymagania: Microsoft Chart Controls for Microsoft .NET Framework 3.5

LibraryChart pozwala na tworzenie wykresów, do poprawnego działania należy pobrać i zainstalować Microsoft Chart Controls, który jest zestawem wykresów. Jest to kontrolka, która działa z Windows Forms oraz ASP.NET. Cmdlet pozwala na wyświetlenie wykresu w Windows Forms, wybrać wykres, zapisać wykres do pliku, aktualizować wykres w czasie rzeczywistym. Współpracuje z PowerShell V1.

Dołączona grafika


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych