Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Unix To PowerShell
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01 05 2009 - 13:46

Unix To PowerShellUnix To PowerShell jest zestawem narzędzi, które występują w systemach Uniksowych. Na razie tyle, ale mam nadzieję że w miarę czasu dojdzie ich więcej, bo to dobry smaczek.

MD5
Oblicza i sprawdza sumy kontrolne pliku, która daje ostatecznie 128-bitową wartość mieszania, jest zgodny ze specyfikacją RFC1321 - The MD5 Message-Digest Algorithm

Przykład

Unix To PowerShell - Md5

1Touch
Może być używany do utworzenia nowego pliku oraz do zmiany czasu modyfikacji czy dostępu do pliku. Pozwala ustawić dowolną datę.

Przykład

Unix To PowerShell - Touch

2Cut
Polecenie to jest używane do wyciągania części z pliku. W funkcji został pominięty parametr -b dla określenia bajtów, reszta jest zgodna ze standardem.

Przykład

Unix To PowerShell - Cut

3Basename
Wydziela składniki nazw ścieżki dostępu czyli spowoduje usunięcie wszelkich na początku aż do ostatniego ukośnika znaków i zwraca wynik.

Przykład

Unix To PowerShell - Basename

4Cat
Pozwala na wyświetlenie zawartości pliku lub grupy plików. Pozwala na przesyłanie zawartości z jednego pliku do drugiego, wstawianie numerów lini i ich formatowanie. Konsola PowerShell posiada taki odpowiednik Get-Content, który w aliasie rówież nazywa się Cat.

Przykład

Unix To PowerShell - Cat

5Dirname
Dirname wykazuje wszystkie, oprócz ostatniej, rozdzielone ukośnikami składowe nazwy pliku. Otrzymujemy w ten sposób ścieżkę pliku. Jeśli plik występuje w bieżącym katalogu, narzędzie wypiszę kropkę.

Przykład

Unix To PowerShell - Dirname

6Find
Find służy do wyszukiwania plików o zadanych parametrach.

Przykład

Unix To PowerShell - Find

7Factor
Factor wypisuje czynniki pierwsze zadanej liczby (liczb). Czynniki są to numery, które pomnożone dają orginalny numer (Prime Factor). Przykład:

Factor -numbers 102
102: 2 3 17
2x3x17 = 102
czyli
102 to 2 i 3 i 17 (są to liczby pierwsze)


Przykład

Unix To PowerShell - Factor

8Seq
Pozwala wyświetlać sekwencję liczb.

Przykład

Unix To PowerShell - Seq

9Tac
Pozwala pozwala obejrzeć plik pozycji do tyłu. Plik będzie drukowany w odwrotnej kolejności. Może być przydatne do przejrzenia potężnych logów czy zapisania nowych danych do pliku w odwrotnej kolejności.

Przykład

Unix To PowerShell - Tac

10Tail
Pozwala przeglądać plik, domyślnie wykaże dziesięć ostatnich linijek, pozwala przeglądać po ilości bajtach danych.

Przykład

Unix To PowerShell - Tail

11Fold
Pozwala w pliku zawijać każdą linię by pasowała do określonej szerokości.

Przykład

Unix To PowerShell - Fold

12Nl
Pozwala przeglądać plik i wstawiać numery linii. Daje możliwość filtrowania, podawając odpowiednie argumenty, jak - styl numeracji, formatowanie numeracji.

Przykład

Unix To PowerShell - Nl

13Wc
Pozwala liczyć słowa, znaki, linię w pliku lub grupie

Przykład

Unix To PowerShell - Wc

14Head
Pozwala wyświetlać pierwsze linie w przegądanym pliku, domyślnie dziesieć, parametrem ustalamy ilość lini do przeglądania.

Przykład

Unix To PowerShell - Head

15Which
Pozwala na identyfikację plików wykonywalnych. Praktycznie pozwala na wyszukanie każdego pliku wykonywalnego, który znajduję się w katalogach wymienionych w zmiennej środowiskowej. Zmienne środowiskowe można sobie konfigurować. Konsola PS, posiada już wbudowane polecenie Get-Command, którym można wykonać te samo zadanie.

Przykład

Unix To PowerShell - Which

16
Alias

Skrypt prezentuje alias w stylu Basha. W PowerShellu alias jest skrótem czy inną nazwą dla polecenia. Skrypt pozwala tworzyć "pseudonimy" czyli nadać aliasowi dodatkowe parametry oraz pozwala na dodanie dodatkowych parametrów podczas użycia konkretnego polecenia. Szkoda że nie ma czegoś takiego w standardzie. Dodatkowo: unalias - usuwa alias, Resolve-Aliases - rozwiązuje alias.

Przykład

17Get-FileTail

Skrypt pozwala przeglądać ostatnie linie w pliku tekstowym, domyślnie listuje dziesięć ostatnich linii. Parametrem -Lines ustalamy ilość ostatnich lini do przeglądania. Funkcja jest odpowiednikiem Uniksowego narzędzia TAIL. Wymagania: PS V2

Przykład

18Measure-File

Funkcja odzwierciedla uniksowe narzędzie wc, które służy do liczenia słów, znaków, lini w plikach w wybranym katalogu, jednakże skrypt nie liczy sumy, wierne kopie uniksowego polecenia wc są dostępne pod Windowsa.

Przykład 1 , przykład 2

19Measure-Total

Funkcja jest uzupełnieniem skryptu Measure-File, która pozwala na zliczanie sum słów, znaków, lini w plikach, znajdujących się w wybranym katalogu. Funkcja pozwala na zliczenie wszystkich własności lub wybranie konkretnej. Podliczone sumy znajdują się w nowym wierszu.

Przykład

20Du

Skrypt ma za zadanie wyświetlać wielkości katalogów. Argumentem -Unit wybieramy jednostki wielkości - KB, MB, GB, argumentem -round można uzyskać bardziej szczegółowe wielkości po przecinku, wykazujące mniejsze wartości. Funkcja naśladuje Uniksowe narzędzie.

Przykład

21Get-Tail

To kolejna wariacja, która pozwala na przeglądanie pliku. Domyślnie listuje dziesięć ostatnich linijek. Posiada filrt -loop, którym można monitorować aktywność pliku, odświeżenie następuje klawiszem enter, zakończenie - Ctrl+C.

Przykład

22Touch-File

Funkcja ma za zadanie zmienić datę utworzenia, modyfikacji pliku. Domyślnie jeśli podany tylko ścieżkę z nazwą pliku, funkcja zmieni datę utworzenia, modyfikacji, ostatniego dostępu na datę aktualną, aby zmienić datę utworzenia, modyfikacji trzeba podać odpowiednie wartości. Downland na dole strony.

Przykład
Dołączona grafika

Polecenie Touch także ma za zadanie tworzyć pliki, skrypt powyżej tego nie potrafi, a ten tak Some Unix Comm.... i zmienia datę modyfikacji na bierzącą, jeśli podamy w ścieżce konkretny plik.

23#2 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

  Good Rank

 • Na emeryturze
 • 700 postów
 • Płeć:Mężczyzna

Napisano 12 03 2010 - 15:08

Whereis

Funkcja Whereis pozwala na szybkie wyszukiwanie plików. Skrypt nie jest wierną kopią Unixowego polecenia. Parametrami pozwala wyszukiwać pliki oraz katalogu, pasujące do określonego wzorca. Parametr -path pozwala określić ścieżkę do wyszukania, bez podania parametru funkcja przeszuka wszystkie dyski lokalne. Pozwala na filtrację po dacie ostatniej modyfikacji pliku. Parametr -SizeRange pozwala na wyszukiwanie po rozmiarze plików większych niż podana wartość w parametrze. Parametr -Dirs wyszukuje według podanego wzorca tylko katalogi. Aby wyszukiwać pliki i foldery należy użyć dwóch parametrów razem -Dirs -Files. Parametr -DefaultFormat zmienia formatowanie danych w oknie produkcji konsoli. Przykładsynesis Linux/Windows Tools - Whereis


Jest to dość rozbudowane narzędzie do wyszukiwania plików z zestawu Synesis Tools. Według mojej oceny bardzo szybkie w działaniu. Pozwala na wyszukiwanie według różnych wzorców. Parametrami można określić czy wszystkie dyski lokalne mają zostać przeszukane, końcowe zestawienie ilości znalezionych plików czy rozszerzeń, wykaz wersji pliku, ostatni dostęp, rozmiar, atrybut, pozwala na wyszukiwanie katalogów, wyszukiwanie w katalogach wymienionych w zmiennej środowiskowej, w podkatalogach, w katalogu bierzącym,itd.

Przykład

Nie jest to najświeższe narzędzie, jego dość świeżą alternatywą jest również whereis, różniącą się. Dostępną na stronie jesusnjim

Przykład

24


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych