Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Moduły PowerShell
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

    Good Rank

  • Na emeryturze
  • 700 postów
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano 01 05 2009 - 13:44

Dołączona grafikaModuły PowerShell


Get-ChildItem

Jest modułem, który ułatwia listowanie dysku po atrybutach plików, skracając pisanie kodu, używając przełączników. Stosowany może być poleceniem Get-Childitem, aliasem gci, Dir oraz Ls :) W przyładzie listing ukrytych folderów znajdujących się na dysku C:
PS>Dir C:\ -a:dh
Przykład

1ISEDemo

To dość ciekawy moduł, który pozwala na pobieranie poleceń z pliku txt i wykonywanie ich z poziomu edytora ISE. Aby uruchomić moduł należy wcześniej uruchomić edytor, a następnie pobrać moduł. Domyślna nazwa pliku txt "Demo" z domyślną lokalizacją "C:\Documents and Settings\UserProfile". Otwarcie sesji następuje poleceniem Start-Demo, zatrzymanie sesji Stop-Demo. W pliku Demo.txt umieszczamy wybrane, własne polecenia. Wykonanie poleceń następuje z użyciem klawisza enter, skrypt liczy czas wykonania poleceń oraz całą sesję do momentu jej zakończenia. Poleceniem Write-DemoDump otrzymamy spis poleceń zawartych w pliku Demo.txt. Poleceniem Move-PreviousCommand powtarzamy na nowo wykonanie się poleceń w tej samej sesji, a poleceniem Move-SkipCommand możemy opuścić wybrane polecenie zawarte w Demo.txt z działania, lub usunąć, wpisać inne, a skrypt powróci do poprzednio usuniętego. Wymagania: PS V2 CTP3.

Przykład 1 , przykład 2

2PoshCode

Moduł umożliwia wyszukiwanie i pobieranie skryptów z witryny PoshCode, aby pobrać skrypt należy wpisać jego ID, pozwala pobrać stronę, zaktualizować moduł. Dostępne wersje są dla V2 CTP3, jak i V1. Downland w lewej części witryny.

Przykład 1 ,przykład 2

3TempFiles

Moduł pozwala na tworzenie katalogów Temp w bierzącej sesji w konsoli i wysyłaniu do niego wyników, czy dla notatek, dokumentacji czy do przesłania ich pocztą. Funkcją Initialize-TempLocation tworzymy katalog PowerShellTemp w którym znajduje się podkatalog bierzącej sesji pod znawą PIDU procesu PowerShella. Domyślnie katalog jest tworzony w:

C:\Documents and Settings\UserProfile\Ustawienia Lokalne\Temp\...

Podczas nowej sesji, gdy tworzymy nowy Temp sesji, stara sesja jest usuwana, ale jeśli chcemy ją zachować należy użyć parametru Initialize-TempLocation -NoClobber. Dzieje się tak dlatego iż funkcja sprawdza PID procesu konsoli i porównuje ją z podkatalogiem w PowerShellTemp. Funkcją New-TempDirectory można utworzyć własny temp z wybrana lokalizacją. New-TempFile pozwala tworzyć nowe pliki temp. Out-TempFile pozwala przesłać plik do bierzącego katalogu Temp. Out-Excel wysłać i utworzyć wyniki do Excela. Przykłady:

Przesłanie konkretnego wyniku do pliku txt w bierzącego katalogu Temp sesji:
Get-Process | Out-TempFile -Text

To samo, ale z otwraciem pliku:
Get-Process | Out-TempFile -Text -Open

Przykład

Przesyła wyniki do pliku Excela oraz doda jako załącznik do poczty e-mail
Get-Process | Out-TempFile -CSV -Mail

Aby móc korzystać z -Mail, należy pobrać funkcję tego samego autora Send-Mapi. Funkcja korzysta z domyślnego klienta poczty e-mail. Pozwala parametrami określić tytuł wiadomości, temat, adresata. Przykład użycia:

Get-ChildItem D:\Notatki\*.doc | Send-MAPI -To DoMnie@Forum.com


Pobierz Send-Mapi modułem PoshCode: Get-PoshCode 1073

4Get-Dependency

Moduł pozwala sprawdzić zewnętrzne zależności innego modułu czy skryptu, do jakich poleceń odwołuje się skrypt, jakie są wbudowane funkcje, aliasy, cmdlety. Modułu używa się z poziomu edytora ISE. Dodatkowo tworzy niestandardowe menu w ISE -> Show Dependences, które wywołane pozwoli sprawdzić zależności aktualnie edytowanego skryptu.
Przykład

Get-PSToken - również uzywany z poziomu edytora ISE, służy do wnikliwej analizy edytowanego skryptu lub wybranego.
Przykład

5CJW-ISE-Functions

Moduł przeznaczony jest do pracy z edytorem ISE i dodaje do niego trzy funkcje.

Get-ISEMatchingLines (All) - zaczerpinięta z edytora Xedit, pozwala na wyświetlenie lini pasujących do danego wzoru z aktualnie edytowanego pliku w oknie ISE. Przykład:

All ''Function:"

Indent-ISESelection (Indent) - powoduje wycięcie w wierszu o określoną liczbę spacji do prawej strony(domyślnie 4)

Outdent-ISESelection (Outdent) - powoduje wycięcie w wierszu o określoną liczbę spacji do lewej strony(domyślnie 4) czyli usuwa białe znaki na początku każdej lini.

Przykład

Dodatkowo tworzy niestandardowe menu w ISE dla Outdent, Indent oraz powala wykonywanie zadań z użyciem skrótów klawiaturowych odnoszących sie do konkretnej funkcji.

Wymagania: PS V2 CTP3

6


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych