Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Środowiska programistyczne
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 23 06 2009 - 13:44

Ten wątek jest cały czas rozwijany. Jeżeli masz jakieś uwagi/propozycje/sugestię napisz je w tym temacie: http://searchengines...ie-t126570.html

Tutaj spis treści
Dołączona grafika

#2 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 23 06 2009 - 13:45

Microsoft Visual Studio


System operacyjny:Windows

Języki programowania:
C#
C++
Visual Basic

Zintegrowane środowisko programistyczne stworzone przez firmę Microsoft. Oferuję programowanie w kilku językach. Środowisko umożliwia tworzenie aplikacji, usług sieciowych, serwisów internetowych i aplikacji sieciowych. Aplikację można budować technologią RAD (ang. Rapid Application Development) oznacza "szybkie tworzenie aplikacji". Środowisko oczywiście ma wbudowany kompilator i linker. Poza tym ma bardzo wiele ciekawych opcji i dodatkowych aplikacji wchodzących w skład jednej całości. Korzystają z niego profesjonaliści. Bardzo ważną zaletą jest platforma .NET Framework. Środowisko oferuję także bardzo duży zbiór komponentów. Zapewnia bardzo dobre wsparcie tworzenia aplikacji za pomocą systemu Microsft Office. Usprawnia sposób tworzenia zapytań do baz danych. Nowością jest technologia zapytań LINQ. W tym środowisku możemy napisać część aplikacji w jednym języku, a część w innym. Napisane programy nie są bezpośrednio kompilowane do postaci maszynowej, ale są tłumaczone na język pośredni MSIL (ang. Microsoft Intermediate Language) oraz uruchamiane poprzez środowisko CLR (ang. Common Language Runtime). Powstają projekty takie jak Mono http://www.mono-project.com/Main_Page czy dotGNU http://www.gnu.org/software/dotgnu/ . Niestety nie są one wspierane przez Microsoft, ponieważ firmie nie zależy na przenośności aplikacji. Specjalnie dla środowiska Microsoft opracował C++/CLI. W skład całej platformy wchodzą takie technologie jak: ASP.NET(tworzenie stron), wspominany już wcześniej LINQ, ADO.NET i XML (do obsługi baz danych). Program ma licencję
komercyjną. Dostępny jest trial na 90 dni. Dostępne są także darmowe wersję programu:
-Visual C++ 2008 Express Edition
-Visual C# 2008 Express Edition
-Visual Basic 2008 Express Edition
-Visual Web Developer 2008 Express Edition
Program dość sporo zajmuje i ma sporę wymagania sprzętowe. Niedawno Microsoft udostępnił najnowszą wersję beta 2010.


Screeny:
Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika


Dołączona grafika

#3 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 23 06 2009 - 14:37

Dev C++

System operacyjny:Windows, Linux

Języki programowania:
C++
C

Zintegrowane środowisko programistyczne stworzone przez zespół Bloodshed. Jest to proste środowisko o niewielkich wymaganiach sprzętowych. Umożliwia tworzenie programów pod konsolę i aplikacji okienkowych. Oczywiście zawiera debbuger, linker i kompilator. Dość sporą zaletą jest to, że występuje także pod linuxem. Moim zdaniem przeznaczone głównie dla początkujących programistów C/C++. Dzięki prostocie/małym wymaganiom zdobył dość liczną grupę użytkowników. Nie ma rozbudowanych opcji budowy aplikacji graficznych. Program został napisany w Delphi, a linuxowa wersja w Kylix. Posiada ciekawe wbudowane szablony OpenGL i WinApi. Niestety projekt jest już nie rozwijany. Jego kontynuacją jest wxDev C++. Posiada dużą gamę języków w tym oczywiście i Polski. Oparty na kompilatorze gcc. Zaletą Dev C++ są tak zwane DevPaki. Są to rozszerzenia programu pozwalające mu korzystać z różnych szablonów, narzędzi i bibliotek np. Allegro, OpenAl, DirectX. Na stronie: http://devpaks.org/ znajduje się dość sporo DevPaków. Zawiera specjalne narzędzie do tworzenia pakietów instalacyjnych. Program jest na licencji GPL. Dostępna jest także wersja portable.


Screeny:
Dołączona grafikaDołączona grafika


Dołączona grafika

#4 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 24 06 2009 - 13:40

Borland Developer Studio

System operacyjny:Windows
Języki programowania:
Delphi
C++
C#

Borland Developer Studio jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym. Składa się z czterach potężnych narzędzi: Delphi dla Win32, C# Builder, C++ Builder oraz Delphi dla .NET. Umożliwia programowanie w trzech językach (C++, C#, Delphi). Głównym językiem programowania jest Delphi. en język wykorzystywany jest dla Win32, ale także i dla platformy .NET. Można skorzystać także z takich technologi jakie oferuje Visual Studio: ASP.NET(do tworzenia stron), ADO.NET(do zapytań baz danych). Umożliwia budowę aplikacji RAD (ang. Rapid Application Development) oznacza "szybkie tworzenie aplikacji". Posiada bardzo obszerny zbiór komponentów. Zawiera bogatą dokumentację. Środowisko jest przeznaczone dla indywidualnych programistów i małych organizacji tworzących aplikacje okienkowe i internetowe. Zawiera bibliotekę VCL. Umożliwia tworzenie strona na zasadzie WYSIWIG. Niestety program posiada komercyjną licencję i jest bardzo drogi. Oddzielne wersje (C# builder, C++ builder... ) są do pobrania w wersji trial. Program ma dość spore wymagania sprzętowe.

Screeny:
http://img8.imagesha...3/89339192.jpg]
http://img188.images...alettemenu.jpg]
http://img291.images.../5272/fc33.jpg]


Dołączona grafika

#5 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 25 06 2009 - 10:30

Eclipse

System operacyjny: Windows, Linux, Mac OS.
Języki programowania:
Java
C
C++
PHP
javascript
I inne dzięki wtyczkom.

Zintegrowane środowisko programistyczne stworzone przez firmę IBM, a następnie przekazane społeczności Open Source. Środowisko jest w pełni darmowe i dostępne na każdym systemie operacyjnym. Największą zaletą tego IDE są pluginy. Wtyczki mogą rozszerzyć środowisko o inne języki programowania. Wtyczki można pobrać na specjalnej stronie: http://www.eclipse-p...lipse/index.jsp Posiada wiele przydatnych funkcji np. takie jak wykrywanie błędów, podświetlanie składni czy samo uzupełnianie kodu. W skład całego programu wchodzi mnóstwo narzędzi ułatwiające między innymi tworzenie stron i aplikacji sieciowych, narzędzie do rozwijania aplikacji C/C++. Umożliwa tworzenie graficznego interfejsu, czyli GUI i ma kilka narzędzi specjalnie do tego przeznaczonych. Program został napisany w Javie i właśnie dzięki temu program może zostać uruchomiony w każdym systemie. Program jest wspierany przez takie firmy jak Borland czy IBM. Firma IBM w 2007 roku otworzyła centrum wsparcia dla programistów Eclipse w Poznaniu. Na bazie Eclipse firma Borland buduje swojego JBuildera. Program wymaga zainstalowanych bibliotek Java 2 Runtime Enviroment.

Screeny:
Dołączona grafika
Dołączona grafika


Dołączona grafika

#6 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 27 06 2009 - 06:20

Code Blocks


System operacyjny:Windows, Linux, Mac OS
Języki programowania:
C++
C
D

Code Blocks jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym. Umożliwia programowanie w językach C i C++. Jest w pełni darmowy i działa na każdym systemie. Napisany został w C++ z wykorzystaniem wxWidgets. Oparty na licencji GNU. Umożliwia obsługę kilku kompilatorów: GCC, MSVC++, Digital Mars, Borland C++ 5.5 i Open Watcom co jest sporą zaletą programu. Obsługuje także język D. Ma funkcję pobierania projektów z Microsoft Visual Studio oraz Dev C++. Kolejną zaletą są wtyczki do tego programu. Można je pobierać i w ten sposób zwiększać funkcję programu. Umożliwia budowę konsolowych aplikacji i projektów umożliwiających budowę GUI. Można stworzyć w nim programy oparte o takie biblioteki jak QT czy gtk+. Można tworzyć także projekty OpenGl i wiele innych. Co ciekawe program pozwala także napisać wtyczkę, która będzie obsługiwana przez Code Blocks. Autorzy programu utworzyli do tego specjalny szablon. Dzięki panelom bardzo łatwo jest operować na plikach. Oczywiście w programie obecne są takie funkcje jak kolorowanie składni, podpowiedzi dotyczące funkcji czy zawijanie kodu.

Dołączona grafika

#7 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 16 07 2009 - 11:28

NetBeans


System operacyjny:Windows, Linux, Mac OS
Języki programowania:
Java
C
C++

NetBeans jest zintegrowanym środowiskiem programistycznym. Początkowo celem programistów było stworzenie odpowiednika Delphi dla Javy. Projekt został wykupiony przez Sun Microsystems. Firma udostępniła kod źródłowy IDE i od tej pory NetBeans jest na licencji CDDL. Składa się z dwóch głównych części: NetBeans IDE(środowisko dla języka Java, usług sieciowych, aplikacji mobilnych), NetBeans Platform(platforma do tworzenia dużych aplikacji). Środowisko jest przeznaczone głównie dla języka Java, ale dzięki jednemu z rozszerzeń pozwala także na tworzenie aplikacji w C i C++. Zaletą środowiska jest darmowa licencja i dostępność na każdy system operacyjny ( program został napisany w języku Java, dlatego działa pod każdym systemem). Rozwijać środowisko może każdy chętny (szczegóły: http://www.netbeans....e/index_pl.html ). Inne rozszerzenia to NetBeans Mobility Pack(pozwala pisać apliakcję mobilne), NetBeans Profiler (pozwala śledzić zużycie pamięci, wykorzystanie procesora, stan wątków), NetBeans Enterprise Pack(tworzenie aplikacji w architekturze SOA, użycia XML i schematów XML, BPEL i Java Web Services oraz modelowania UML). Do działania potrzebuje Java Runtime Enviroment.

Dołączona grafika

#8 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 17 07 2009 - 10:33

wxDev C++

System operacyjny:Windows
Języki programowania:
C++
C

wxDev C++ jest kontynuacją Dev C++. Umożliwia tworzenie programów pod konsolę i aplikacji okienkowych. W przeciwieństwie do Dev C++ posiada rozbudowane opcję budowy aplikacji graficznych. Ma dość sporą gamę komponentów i posiada narzędzia do budowy aplikacji opartych o wxWidgets. Zawiera także przeglądarkę klas, zarządzanie projektami i profilami, uzupełnianie kodu i kolorowanie składni. W obsłudze jest bardzo podobny do Dev C++ i podobnie jak on jest bardzo prosty i ma małe wymagania. Dodatkowo ma wbudowane wsparcie CVS oraz obsługę MingW/Visual C++. Posiada ciekawe wbudowane szablony OpenGL i WinApi. Posiada dużą gamę języków w tym oczywiście i Polski. Zaletą wxDev C++ są tak zwane DevPaki. Są to rozszerzenia programu pozwalające mu korzystać z różnych szablonów, narzędzi i bibliotek np. Allegro, OpenAl, DirectX. Na stronie: http://devpaks.org/ znajduje się dość sporo DevPaków. Zawiera specjalne narzędzie do tworzenia pakietów instalacyjnych. Program jest na licencji GPL.

Dołączona grafika

#9 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 28 07 2009 - 15:58

Lazarus

System operacyjny:Windows, Linux, Mac OS
Języki programowania:
Object Pascal (Delphi)

Lazarus jest to zintegrowane środowisko programistyczne. Program jest wzorowany na Delphi 7 firmy Borland. W środowisku dostępna jest biblioteka Lazarus Component Library (LCL), która jest wzorowana na bibliotece stworzonej przez firmę Borland VCL. Oparty o znany kompilator pascala Free Pascal. Środowisko jest dostępne pod każdy system dzięki temu program raz napisany można skompilować na każdym systemie. Niewiele się różni od Delphi 7. Podobnie jak Delphi 7 aplikację można budować technologią RAD. Jedną z ważniejszych różnić pomiędzy Lazarusem i Delphi 7 jest to, że Lazarus pozwala kompilować programy pod każdy system bez najmniejszej zmiany. Ta cecha odróżnia także Lazarusa od języka Javy, która stara się aby raz skompilowana aplikacja uruchamiała się wszędzie. Oparty na darmowej licencji GPL, a biblioteki są na licencji LGPL dzięki temu można wykorzystać Lazarusa w projektach o zamkniętych kodach źródłowych. Jest ciągle rozwijany. Prawie codziennie pojawiają się nowe newsy na stronie producenta. Program posiada dokumentację http://wiki.lazarus....s_Documentation . Jest jednym z nielicznych IDE, które pozwala na pisanie aplikacji dla urządzeń PDA. Obecnie wspierane są: Windows CE i Qt Extended. W przyszłości mają być wspierane platformy PalmOS i Symbian OS.

Dołączona grafika

#10 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 29 07 2009 - 17:50

Kylix

System operacyjny:Linux
Języki programowania:
Object Pascal (Delphi)
C++

Kylix jest to zintegrowane środowisko programistyczne opracowane przez firmę Borland. Zostały wydane trzy wersję tego środowiska. Najnowsze poza językiem Delphi obsługuje także C++. Kylix pozwalał na korzystanie z komponentów CLX co sprawiało, że na poziomie kodów źródłowych aplikacje były kompatybilne ze środowiskiem Borland Delphi oraz Borland C++ builder co ułatwiało przenoszenie aplikacji z Linuxa na Windowsa i na odwrót. Najczęściej trzeba jednak nie o było się bez zmian w programie. Obecnie ciężko go uruchomić na nowszych dystrybucjach linuxa i rzadko kto używa już Kylixa.

Dołączona grafika

#11 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 03 08 2009 - 12:58

Anjuta

System operacyjny:Linux
Języki programowania:
C++
C
PHP
Java
javascript
Perl
Vala

Anjuta jest to zintegrowane środowisko programistyczne zwane także Anjuta DevStudio. Przeznaczone dla GTK/GNOME i XFCE. Głównym językami są C i C++, ale środowisko obsługuje także PHP, javascript, Java, Perl oraz tworzenie stron w HTML.Posiada takie podstawowe opcję jak menadżer projektu, debuger, kolorowanie składni, automatyczne formatowanie kodu, podpowiadanie argumentów funkcji. Posiada także wbudowany terminal i wygodny interfejs użytkownika. Obsługuje język Vala składnią przypominający C#. Zaletą tego języka jest to, że kompiluje się go na język C. Środowisko należy do Wolnego oprogramowania i jest na darmowej licencji GPL.

Dołączona grafika

#12 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 04 08 2009 - 14:06

MonoDevelop

System operacyjny:Windows, Linux, Mac OS
Języki programowania:
C#
Visual Basic
C++
C
Vala

MonoDevelop jest to zintegrowane środowisko programistyczne sponsorowane przez firmę Novell. Przeznaczone dla graficznego środowiska GNOME. Projekt stanowi Wolne Oprogramowanie i jest na darmowej licencji GPL. Wersja środowiska jest dostępna pod każdy system operacyjny. Można otwierać stworzone w środowisku Visual Studio. Obsługuje języki przeznaczone na platformę .NET. Początkowo MonoDevelop był tylko portem SharpDevelop dla Gtk#. Środowisko rozwija się bardzo szybko. Za pomocą tego środowiska można tworzyć strony internetowe w technologi ASP.NET, a także aplikację bazodanowe ADO.NET. Posiada także wbudowany debbuger, automatyczne uzupełnianie kodu, schematy kolorów. Dostępny jest plugin obsługujący język Vala składnią bardzo podobny do C#. Zaletą tego języka jest to, że kompiluje się go na język C. Posiada także wstępną implementację .NET 3.5. Jednak dzięki dynamicznemu rozwojowi środowiska pewnie nie długo będzie pełna implementacja. W najnowszych wersjach poprawiono wiele rzeczy między innymi szybkość i wydajność.

Dołączona grafika

#13 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 05 08 2009 - 17:27

Qt Creator

System operacyjny:Windows, Linux, Mac OS
Języki programowania:
C++

Qt Creator jest to zintegrowane środowisko programistyczne, której producentem jest Qt software, a właścicielem fińska Nokia. Środowisko jest częścią biblioteki Qt i używanym językiem jest C++. Biblioteka zaś jest przeznaczona głównie do języków C++ i java, ale występują także implementację w innych językach między innymi: Ada (QtAda), C# (Qyoto/Kimono), Pascal, Perl (Perl Qt4), PHP (PHP-Qt), Ruby (QtRuby) i Python (PyQt). W skład całej biblioteki wchodzą:
moc (Meta Object Compiler)- preprocesor, który na podstawie plików nagłówkowych generuje pliki źródłowe
uic (User Interface Compiler)-kompilator plików *.ui.
Qt Creator-IDE(zintegrowane środowisko programistyczne)
Qt Desinger-aplikacja wspomagająca tworzenie graficznych interfejsów
Qt Linguist-aplikacja pomagająca tłumaczenie programów na różne języki
QT Assistant-system pomocy dla programisty
Rozprowadzony jest na trzech licencjach: darmowej GPL, darmowej umożliwiającej wykorzystanie Qt w projektach komercyjnych LGPL i komercyjnej. Biblioteka Qt jest wykorzystywana nie tylko w Qt Creatorze, ale i w innych środowiskach np Code::Blocks. Qt Creator posiada dokumentację z wieloma ciekawymi przykładami.

Dołączona grafika

#14 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 13 08 2009 - 22:29

KDevelop

System operacyjny:Windows, Linux, Mac OS
Języki programowania:
C++
C
Python
Ruby
Java
Ada
Bash
Fortran
Perl

KDevelop jest to zintegrowane środowisko programistyczne, którego producentem jest KDevelop team. Przeznaczone jest na środowisko graficzne KDE. KDevelop jest zbudowany z wtyczek. Pozwala to modyfikować niektóre moduły bez konieczności kompilowania całego programu. Wyróżnia Go to, że nie ma wbudowanego edytora tekstu, który jest wtyczką. Używanie wtyczek zapewnia mu uniwersalność zarówno co do języków programowania (obsługuje głównie C i C++, ale także Python, Ruby, Java, Ada, Bash, Fortan, Perl). jak i bibliotek graficznych(GTK+, Qt, wxWidgets. oraz bibliotek graficznych środowisk KDE, GNOME). KDevelop korzysta z edytora tekstowego Kate(KDE Advanced Text Editor). Środowisko posiada takie funkcje jak: przeglądarka klas, auto-uzupełnianie kodu C i C++, obsługuje kompilatory i debbugery, przeglądarkę dokumentacji, wsparcie dla CVS, projektant interfejsu graficznego i kilka innych ciekawych opcji. Jest on darmowy o otwartym kodzie źródłowym.Powstał KDevPlatform, który zawiera otwarty zestaw bibliotek. Najnowszą wersją jest KDevelop 4.

Dołączona grafika

#15 MarekM25

MarekM25

  Second Rank

 • Na emeryturze
 • 119 postów

Napisano 13 08 2009 - 22:43

Glade

System operacyjny:Linux
Języki programowania
(Glade zapisuje pliki projektu do formatu XML, które mogą obsługiwać następujące języki):
C
C++
Java
Perl
Python
C#
Haskell
Ruby
Pike

Glade jest środowiskiem programistycznym, którego producentem jest GNOME Foundation. PRzeznaczone jest dla środowiska Gnome. Aplikacja jest przeznaczona do tworzenia graficznych interfejsów użytkownika. Programy projektuje się w technologi RAD. Program oferuje zapisywanie interfejsu w różnych językach. Tworzenie interfejsów odbywa się w graficznej bibliotece GTK +. Zaprojektowany interfejs jest zapisywany do formatu XML. Opcjonalnie można zapisywać też do C. I w ten sposób można wykorzystywać w różnych językach programowania (C, C++, C#, Java, Perl, Python, Haskell, Ruby, Pike). Glade jest dostępny na darmowej licencji GPL i stanowi część wolnego oprogramowania.

Dołączona grafika
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych