Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Instalacja Windows z pendrive

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
55 odpowiedzi w tym temacie

#1 Omega028

Omega028

First Rank

• Na emeryturze
  • 5 postów

Napisano 14 10 2008 - 10:49

Witam.
Chciałbym zrobić format i zainstalować ponownie windows którego obecnie używam ( XP professional ). Problem w tym, że płyta cd jest uszkodzona i napęd jej nie czyta. Posiadam obraz płyty na dysku i mam pytanie czy można zainstalować system za pomocą pendrive. Jeśli ktoś zna sposób to proszę o podpowiedź jak mogę to zrobić.

Nagrywarkę DVD mam niesprawną i pozostał mi tylko napęd CD. Dlatego moje pytanie o możliwość instalacji z pendrive. Nagranie na płytę byłoby najprostszym sposobem ale niestety w tym przypadku to niemożliwe.

#2 mbm

mbm

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 1157 postów

Napisano 14 10 2008 - 11:24

Czyli chcesz zrobić coś takiego:
  • podłączasz pendrive'a z zainstalowanym boot managerem (musi mieć emulację CD-ROM, np: GRUB4DOS)
  • bootujesz z niego komputer - uruchamia się menu
  • wybierasz z menu instalację windowsa z obrazu płyty który jest na dysku twardym lub na pendrive (lokalizacja obrazu jest w miarę dowolna aby tylko nie była to docelowa partycja gdzie ma być zainstalowany windows bo formatowanie zrobi czystkę)
ps. A co się stało z tą nagrywarką? (może wgranie nowego firmware coś pomoże)

#3 Omega028

Omega028

First Rank

• Na emeryturze
  • 5 postów

Napisano 14 10 2008 - 11:40

Postaram się napisać dokładniej o co mi chodzi, ale jestem laikiem w sprawach komputerowych więc może to być trudne :D Chciałbym utworzyć na pendrive obraz płyty i wystartować z niego instalatora windows tak jak to robiłem wcześniej z CD. Wcześniejsze próby (szukałem w google :D ) się nie powiodły ponieważ po restarcie komputera wyskakiwał błąd.

Komunikat po restarcie: Invalid or damage Bootable partition.

#4 mbm

mbm

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 1157 postów

Napisano 14 10 2008 - 12:27

Chciałbym utworzyć na pendrive obraz płyty i wystartować z niego instalatora windows tak jak to robiłem wcześniej z CD.

Czyli tak jak napisałem wcześniej a obraz płyty w formacie iso możesz mieć gdzie tylko chcesz nawet na innym kompie w sieci.

Uwaga:
  • Emulacja cd wymaga aby obraz iso został w całości załadowany do pamięci przed jego bootowaniem, dlatego potrzebna jest spora ilość RAMu (jeśli obraz ma 500MB to wymagane jest >=512MB RAMu)
  • Cała procedura składa się z dwóch etapów: instalacja bootsektora oraz instalacja Grub4Dos
  • Pendrive może być z plikami lub świeżo sformatowany (FAT16 lub FAT32)
  • Wykonując instalację mbr wymagane są prawa Administratora
  • Oczywiście plik iso z Windowsem wykonany TYLKO z oryginalnej płyty, na którą ma się dowód zakupu.
Etap I. Instalacja sektora startowego (mbr) na pendrivie

Podłącz go i sprawdź czy jest widoczny w Mój komputer - jak jest to uruchom:
Start => Uruchom => diskmgmt.msc
maksymalizuj okno na cały ekran, znajdź pendrive'a i zanotuj/zapamiętaj numer dysku fizycznego (u mnie jest dysk 3, u ciebie może być inny) => patrz obrazek1

Następnie pobierz grubinst_1.0.1_bin_win.zip i rozpakuj np: na Pulpit - powstanie katalog grubinst.
Z tego katalogu uruchamiasz grubinst_gui.exe, zaznaczasz Disk i wybierasz z listy dysk o numerze jaki zanotowałeś wcześniej (Patrz obrazek2 - u mnie hd3, u ciebie może być inny, kursorem można zjechać w dół listy jeśli nie widać tego numeru). W tym okienku nie zaznaczasz żadnych innych opcji tylko od razu dajesz Install (jak się pomyślnie zainstaluje dajesz Quit)

Etap II. Instalacja bootloadera Grub4Dos, menu startowego i obrazu płytki cd
  • pobierasz Grub4Dos i rozpakowujesz np: na Pulpit (powstanie katalog grub4dos-0.4.4)
  • z katalogu grub4dos-0.4.4 przegrywasz do głównego katalogu pendrive'a plik grldr (~190KB)
  • na pendrivie tworzysz katalog boot a w nim podkatalog images
  • przegrywasz do \boot\images obraz płyty z windowsem pod nazwą winxp.iso
  • wklejasz w notatniku:
    default 0
    timeout 30
    color light-gray/blue black/light-gray

title Instalacja Windy XP
    find --set-root --ignore-floppies /boot/images/winxp.iso
    map --mem /boot/images/winxp.iso (hd32)
    map --hook
    root (hd32)
    chainloader (hd32)

title Uruchom ponownie komputer
    reboot

title Wylacz komputer
    halt
  • i zapisujesz pod nazwą menu.lst w katalogu głównym pendrive'a (w notatniku Zapisz jako typ=*.*):
  • uruchamiasz komputer z pendrive'a (przez zmianę kolejności bootowania dysków w BIOSie lub z boot menu).
    Uwaga: tryb emulacji urządzeń USB w biosie musi być ustawiony na USB-HDD lub Auto (nie USB-FLOPPY)
W analogiczny sposób można wgrywać z pendrive'a Konsolę Odzyskiwania Windows przygotowaną przez Picasso.
Jak ktoś ma dużo GB wolnego to nawet kilka obrazów CD się zmieści:)

Pozdr

#5 Omega028

Omega028

First Rank

• Na emeryturze
  • 5 postów

Napisano 14 10 2008 - 12:41

Dzięki za szybkie odpowiedzi. Zaraz sprawdzę jak to będzie wyglądało w praktyce.

#6 deron13

deron13

First Rank

• Na emeryturze
  • 15 postów

Napisano 16 10 2008 - 16:53

Niestety mi nie dziala.

Wyświetla się: Missing MBR-Helper

#7 mbm

mbm

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 1157 postów

Napisano 16 10 2008 - 17:13

Niestety mi nie dziala.
Wyświetla się: Missing MBR-Helper

• w jakim systemie to wykonywałeś xp/vista?
  • pendrive był z plikami czy świeżo formatowany (fat16, fat32)?
  • czy instalacja mbr'a za pomocą grubinst_gui.exe się powiodła?
  • przegrałeś plik grldr na pendrive'a?
jeżeli masz program antywirusowy z ochroną dostępową to mógł on nie dopuścić do instalacji sektora startowego na pendrajwie (możesz go zainstalować w trybie awaryjnym, z konta administratora, trzeba koniecznie sprawdzić
numer dysku w diskmgmt.msc pod jakim jest pendrive
przed uruchomieniem grubinst_gui.exe ).

EDIT: Przed chwilą przeprowadziłem całą procedurę na 6 urządzeniach:
  • 3 peny: Kingston Data Traveler 1GB, Emtec 1GB, OCZ Rally2 4GB,
  • karta SDHC Class 6 Patriot 4GB poprzez czytnik SanDisk MicroMate
  • karta SDHC Class 4 SanDisk MicroSD 6GB poprzez czytnik SanDisk MicroMate i adapter MicroSD (karta z mojej Nokii:)
  • karta Fuji xD 16MB poprzez czytnik USB Modecom'a
Na wszystkich penach i na karcie MicroSD były już różne pliki, karty Patriot (FAT32) i Fuji (FAT16) świeżo sformatowłem w Windows. Startowałem ze wszystkich nośników Konsolę Odzyskiwania Windows oraz Instalator Windows XP Pro (oprócz Fuji xD bo jest za mała) - wszystko działa jak powinno, nie zauważyłem żadnych problemów.

#8 deron13

deron13

First Rank

• Na emeryturze
  • 15 postów

Napisano 16 10 2008 - 19:06

1. Winda XP Pro SP3
2a. Pliki wszystkie usunąlem oprócz autorun.inf Flash Dezifectora(jakoś tak)
2b. Format nie wiem (w diskmgmt.exe i w Eksploratorze wyświetla się samo FAT)
3. Tak
4. Przegralem

Mam avasta, nie wiem czy blokuje. Spróbuję z admina i awaryjnego.

#9 Targos

Targos

First Rank

• Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 29 10 2008 - 18:06

Wszystko ładnie pięknie, ale image z windowsa xp ładuje się do pamięci przez 24minuty, nie wspominając już że zajmuje 650+ mega w niej... co jest poprostu niedopuszczalne niestety. Czy istnieje opcja ażeby każdy z image'y nie ładował się bezpośrednio do ramu, a żeby komputer "myślał" że jest to poprostu napęd CD ?

Pozdro

#10 mbm

mbm

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 1157 postów

Napisano 29 10 2008 - 22:08

Wszystko ładnie pięknie, ale image z windowsa xp ładuje się do pamięci przez 24minuty, nie wspominając już że zajmuje 650+ mega w niej

Transfer zależy od pendriva (Kington DTI vs Corsair Voyager).
Jeżeli obraz iso zawiera system działający w trybie chronionym: NT/2K/XP/Vista/Linux to po załadowaniu jądra, system operacyjny traci dostęp do wirtualnego napędu jaki stworzył Grub4Dos. Dlatego Grub musi załadować cały obraz przed oddaniem mu kontroli.

Alternatywne rozwiązanie:
  • przegrać obraz dyskietki startowej win98 ([url="http://"http://www.bootdisk.com/bootdisk.htm""]dyski startowe[/url]) do katalogu /boot/images na pendrivie
  • przegrać katalog i386 z płyty instalacyjnej Windows na pendriva
  • dodać do pliku menu.lst na pendrajwie sekcję:
    title Windows 98 SE OEM Bootdisk
    find --set-root --ignore-floppies /boot/images/win98se.fdd
    map --mem /boot/images/win98se.fdd (fd0)
    map --hook
    chainloader (fd0)+1
    rootnoverify (fd0)
    map --floppies=1
  • wystartować komputer z pena, z menu wybrać obraz Win98 (w menu win98 wybrać: uruchom z obsługą cdrom lub bez - to nie ma znaczenia bo i tak pliki instalacyjne Windows /katalog i386/ są na pendrajwie)
  • pendrive będzie widoczny pod literą c: (w biosie tryb emulacji urządzeń USB = USB-HDD)
  • cd i386, winnt.exe
  • tym sposobem można też wgrywać bios jeśli nie mamy stacji dyskietek
Zobacz też tutaj

Jeżeli koniecznie musimy użyć obrazu iso to można zmodyfikować obraz dyskietki win98 i dodać sterownik wirtualnego napędu (dosowy odpowiednik Daemon Tools - do znalezienia na necie) do pliku CONFIG.SYS

#11 stentor

stentor

First Rank

• Użytkownicy
  • 17 postów

Napisano 06 11 2008 - 09:57

a jesli PC/notebook nie ma opcji bootowania z USB/pendrive?

pozdr

#12 mbm

mbm

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 1157 postów

Napisano 06 11 2008 - 15:47

a jesli PC/notebook nie ma opcji bootowania z USB/pendrive?

Może ma jedną z tych opcji bootowania:
- z dyskietki
- z CD/DVD
- przez sieć (PXE, Etherboot)

jak nie, to pozostaje podmontowanie dysku do innego komputera

#13 stentor

stentor

First Rank

• Użytkownicy
  • 17 postów

Napisano 06 11 2008 - 15:52

To zostaje PXE

wymontowalem dysk z laptopa
podpialem go na takiej przejsciowce pod USB na innym kompie - dysk zostal wykryty
podzielilem go na dwie partycje FAT
na jedna partycje skopiowalem cala zawartosc plytki instalacyjnej XP
wmontowalem z powrotem dysk do laptopa
stworzylem dyskietke startowa WIN98+nagralem smartdrv
uruchomilem notebooka z dyskietki startowej+smartdrv
wszedlem na dysk na partycje gdzie jest kopia plyty z XP
w katalogu i386 wpisalem winnt
instalacja poszla na tej drugiej partycji bez problemu i wszystko dziala.

pozdr

#14 ksiedzulek

ksiedzulek

First Rank

• Użytkownicy
  • 2 postów

Napisano 15 11 2008 - 22:34

witam,

Otoz mam pewien problem. Zakupilem tablet pc hp tc1100 na ktorym byl zainstalowany win tablet pc xp(angielski), chcialbym sformatowac dysk i zainstalowac nowy system. Ale jest pewien problem. Otoz tablet nie posiada cd-rom, wiec instalacja z plyty odpada. ale bios pozwala na boot'owanie z usb:d, zrobilem takiego pendrive i podlaczylem do lapika> i sie zbootowalo. uruchomil mi sie wiersz polecen, wyglada to miejwiecej tak:

C:>

ale windows jest zainstalowany na dysku C-wiec czemu ten pendrive pokazuje mi sie jako C:> ?, gdy wpisalem format C: to moje usb'iatko sie...sformatowalo, co mam robic aby sformatowac dysk na ktorym jest windows?

od razu napomkne tez drugi problem.co robic jak juz dysk bedzie sformatowany? gdybym mial cd-rom to sprawa bylaby banalna>wkladam cd z systeme i wszystko dzieje sie samo. a jezeli ja chce zainstalowac nowego windowsa z USB to co mam robic? zgrac plyte(czy obraz?) na pendrive?

#15 mbm

mbm

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 1157 postów

Napisano 15 11 2008 - 22:58

Otoz mam pewien problem. Zakupilem tablet pc hp tc1100 na ktorym byl zainstalowany win tablet pc xp(angielski), chcialbym sformatowac dysk i zainstalowac nowy system

A będzie chodził na tabletPC ten nowy system?

ale windows jest zainstalowany na dysku C-wiec czemu ten pendrive pokazuje mi sie jako C:>

Pendrak jest widziany jako C: bo jest dyskiem z którego BIOS uruchomił system (BIOS ustawił go jako pierwszy - 0x80 (C:), dysk twardy jest jako drugi - 0x81 (D:) - o ile jest ATA i sformatowany w FAT32)
Jeśli dysk w tym tablecie jest typu SATA to przestaw w BIOSIE tryb portów SATA na IDE/Legacy bo inaczej instalator Windows nie zobaczy dysku twardego

co mam robic aby sformatowac dysk na ktorym jest windows?

Nie musisz nic formatować w DOSie i w innych narzędziach, wszystko masz w instalatorze Windows.
Skasuj w instalatorze aktualne partycje (chyba, że masz na nich jakieś swoje pliki), utwórz nową/nowe partycje NTFS i daj szybkie formatowanie, później zacznie się kopiowanie plików.

a jezeli ja chce zainstalowac nowego windowsa z USB to co mam robic? zgrac plyte(czy obraz?) na pendrive?

Są dwa sposoby instalacji:
- z obrazu ISO CD/DVD Windowsa (wymaga dużej ilości RAMu - ok 1GB i przy wgrywaniu obrazu do pamięci trzeba poczekać)
- z pomocą obrazu dyskietki Win98 i katalogu i386

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych