Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

System (żaden) nie startuje z USB

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 bpm

bpm

Second Rank

• Na emeryturze
  • 126 postów

Napisano 16 10 2009 - 16:57

Witam
Mój sprzęt to laptop HP dv5-1170ew. Instalacja XP na dysku i wszystkie sterowniki bez problemu. Ale nie o to w tym temacie mi chodzi. Instalacja XP na pendrive wydaje się, że też bez problemu ale... system z pendrive'a nie startuje. W BIOSie ustawione oczywiście, żeby startował z USB. Kombinowałem na wszelkie sposoby znalezione w necie i nic. Dziś próbowałem, z Linuxem, a dokładnie z Backtrackiem, żeby startował z pendrive'a i dalej to samo. W obu przypadkach instalowałem wersje tylko i wyłącznie przeznaczone dla pendrive. Nie mam już patentu co z tym zrobić. Nie wiem może to wina BIOSu? Nowej wersji dla XP oczywiście nie ma, jest tylko pod Viste. Chyba, że ktoś wie skąd pobrać jakąś nieoficjalna wersje... Może jakoś inaczej da się sprawdzić czy w ogóle start z USB jest możliwy? Wtedy będę miał pewność, że ja coś źle robię. Normalnie już mi ręce opadają :rolleyes:

#2 izaw

izaw

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 1072 postów

Napisano 16 10 2009 - 22:22

To bios masz pod system? Jesteś tego pewny?
"Nic nie jest tak proste, by nie można było wykonać tego źle"

Prawo Murph'ego

#3 bpm

bpm

Second Rank

• Na emeryturze
  • 126 postów

Napisano 17 10 2009 - 10:56

Na oficjalnej stronie HP pisze wyraźnie, że wersja BIOS jest kompatybilna ze wszystkimi wersjami Visty, proszę:

http://h10025.www1.h...r...093&lang=pl

Zrobiłem co prawda wczoraj jeden myk, po którym XP się nie uruchomił (Błąd ładowania systemu operacyjnego), dziś zrobiłem inny myk, po którym się uruchomił, ale to jest inny zupełnie temat, dlatego nie będę się rozpisywał :rolleyes: Wróćmy do pierwszego postu :)

#4 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 17 10 2009 - 16:25

Informacja umieszczona przez HP prawdopodobnie świadczy tylko o tym, że BIOS zawiera w sobie tablicę SLIC co jednak w żaden sposób nie rzutuje na obsługę systemów operacyjnych innych niż Vista. O kompatybilności możemy mówić w przypadku EFI (zamiast Bios-u) którego rzeczywiście bezpośrednio nie obsługuje XP ale to w twoim przypadku ten wariant nie występuje.
Oczywiście zmuszenie XP do odpalenia się z pena (czy innych urządzeń USB), oczywiście mówimy tu o instalce a nie systemie PE, jest kłopotliwe. Nawet odpowiednie przerobienie sterowników USB które muszą zacząć funkcjonować jaki sterowniki massstorage już w fazie tekstowej uruchamiania (i instalacji) systemu nie zawsze pozwala na poprawną pracę w danej konfiguracji sprzętowej i trzeba się z tym niestety pogodzić. Oczywiście taki system jeżeli już odpali to jest przywiązany do danej konfiguracji sprzętowej więc nie nadaje się jako system "przenośny".

Powyższych problemów nie mają systemy typu Live w tym różne wariacje linuksowe na ten temat które potrafią nawet (w ramach obsługiwanych sterowników) radzić sobie z multimediami.

Jeżeli również i takiego systemu nie potrafisz uruchomić to problem leży ewidentnie po twojej stronie (niezrozumienie tematu) i trudno jest zakładać, że ktoś z forumowiczów "zrozumie" go za ciebie. Po prostu czytać ze zrozumieniem dokumentację, nie polegać na skryptach które mają coś zrobić "za nas" dopóki nie zrozumiemy co tak naprawdę robią, ewentualnie poprosić kogoś o pomoc osobistą (dużo łatwiej leczy się pacjenta którego się zobaczy), wreszcie zastanowić się po co taki system będzie ci potrzebny, może nie warto się męczyć.

pzdr

#5 bpm

bpm

Second Rank

• Na emeryturze
  • 126 postów

Napisano 17 10 2009 - 16:48

Jeżeli również i takiego systemu nie potrafisz uruchomić to problem leży ewidentnie po twojej stronie (niezrozumienie tematu) i trudno jest zakładać, że ktoś z forumowiczów "zrozumie" go za ciebie.

Po pierwsze nie rób ze mnie debila, który nie ma zielonego pojęcia co i jak zrobić. Bo pojęcie mam i jak pisałem wyżej kombinowałem na wszelkie sposoby znalezione na google.pl

Prosze oto przykład:

http://www.pendrivel...x-installation/

Co tu jest takiego trudnego do zrozumienia? Może dla Ciebie.

wreszcie zastanowić się po co taki system będzie ci potrzebny, może nie warto się męczyć.

Po drugie dokładnie zastanowiłem się i przeanalizowałem w jakim celu jest mi jeden i drugi potrzebny.

A po trzecie myślałem, że to forum na, którym się pomaga innym a nie ośmiesza.

No i po czwarte dzięki za info na temat BIOSu

#6 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 17 10 2009 - 21:43

Po pierwsze nie uważam żeby ktokolwiek z kogokolwiek mógł "zrobić debila".
Po drugie HP-ki bez problemu uruchamiają urządzenia USB więc zakładając, że twoje nie jest uszkodzone też powinno zabotować.
Ponieważ w swoich wcześniejszych postach nie podałeś żadnych konkretów a takim jest choćby podany teraz link więc nie wiem do czego ja lub ktokolwiek inny miał się odnieść a skoro botowanie jak już pisałem nie sprawia w przypadku ww sprzętu problemu należy również założyć, że problem nie dotyczy sprzętu ale jego wykorzystania przez użytkownika.

Wracając do sedna, skoro już mniej więcej wiem co chcesz osiągnąć.
backtrack jest typowym systemem typu LIVE i nie tyle instalujemy go na pendrivie (a właściwie tylko wrzucamy) w sposób typowy dla takich wynalazków z wykorzystaniem syslinuxa.

Ogólną zasadę obowiązującą w takich przypadkach opisywałem tutaj:
http://searchengines...VD-t130295.html
i tytaj:
http://searchengines...mp;#entry540406
W tym drugim wątku są nawet przykłady dotyczące Slaxa na którym Backtrack się opiera.
Oczywiście dystrybucja Backtrack zawiera swoją wersję Syslinuxa jak też skrypt bootinst.bat który powinien skonfigurować napęd docelowy dla celów uruchomienia systemu tym niemniej polecam ściągnąć sobie najaktualniejszą wersję ze strony projektu:
http://syslinux.zyto...yslinux_Project
a samą konfigurację przeprowadzić ręcznie:
Sam pen dla potrzeb syslinuxa musi być sformatowany w systemie FAT (ew FAT32) ponieważ syslinux nie obsługuje (jeszcze) systemu NTFS, wszyscy do tego celu polecają HPFormatTool więc ja nie będę się tutaj wyłamywał.
Następnie kopiujemy zawartość płyty z BackTrackiem (w twoim linku są to katalogi BT3 i Boot zgaduję, że w nowszej wersji mamy pewnie BT4 zamiast BT3)
W przypadku katalogu Boot oczywiście idziemy na łatwiznę bo tak naprawdę nie potrzebujemy jego całej zawartości ale ponieważ ona nie przeszkadza to może zostać.
Teraz wydobywamy z archiwum syslinuxa katalog win32 zawierający program syslinux.exe (zakładam, ze operujemy pod windowsem) i wydajemy z wiersza poleceń:
syslinux -fma d: boot/suslinux X:
gdzie X: jest literą pod którą zgłosił się twój gwizdek.
Tak przygotowany gwizdek powinien zadziałać, w przypadku problemów oczywiście należy spróbować na innym komputerze żeby wyeliminować problem po stronie samego gwizdka i skupić się na laptopie.

Jeżeli opiszesz dokładniej procedurę stawiania XP-ka (linki też mile widziane) to będziemy mogli i o tym "spokojnie" podyskutować.

Na zdrowie
pzdr

#7 bpm

bpm

Second Rank

• Na emeryturze
  • 126 postów

Napisano 18 10 2009 - 15:33

Dzięki za odpowiedź. Odezwę się jak dokończę robić to co zacząłem. Cieszę się, że chcesz mi pomóc.

#8 SPIDERED

SPIDERED

First Rank

• Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 16 03 2010 - 14:36

Witam..

Odświerzę temat. Mam podobny problem. Mianowicie potrzebuję systemu na pen. Próbowałem slax oraz ubuntu. Niestety w obu przypadkach to samo. Start z USB szybko kończy się komunikatem ''disk failure itd..''. system ładowałem programem ''unetbootin windows'' zarówno automatem jak i z uprzednio ściągniętego obrazu iso. Proszę o pomoc i z góry dziękuję. System na pen to FAT32. Robię to pierwszy raz na pen więc nie mam pojęcia co jest nie tak. Na pendrive są wszystkie wymagane pliki lecz nie startuje. Ps. wczesniej wykonalem szybkie formatowanie choć niewiem czy w ogóle jest konieczne.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych