Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Instalacja Windowsa XP na zewnętrznym dysku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wujek Karol

Wujek Karol

First Rank

• Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 22 10 2009 - 19:25

Witam wszystkich forumowiczów
Męczy mnie taki problem: spreparowałem sobie Windowsa XP z SP3 tak, aby można było go zainstalować na dysku USB - nie na pendrive, tylko na dysku z laptopa 2.5 calowym - WD Scorpio WD2500BEVE. Postępowałem zgodnie z tymi instrukcjami:
Instrukcja

Po spreparowaniu płytki bez najmniejszych problemów zainstalowałem ten system u mnie w domu na kompie stacjonarnym na wyżej wymienionym dysku i chodziło bez problemu.
Ale system ten przygotowałem sobie po to, aby zainstalować go w pracy na stacjonarnym komputerze. I tu pojawia się problem:
W pracy, w BIOSie mój dysk podłączony poprzez USB jest widoczny i można rozpocząć instalację, ale gdy dochodzi do wyboru dysku, na którym chcę zainstalować system, po wybraniu mojego dysku podpiętego na USB pojawia się komunikat:
Program startowy komputera nie może uzyskać dostępu do dysku zawierającego wybraną partycję lub wolne miejsce. Instalacja systemu Windows XP na tym dysku nie jest możliwa... Jak poniżej:
Fotka

Podczas próby instalacji inne dyski są wypięte - tak działało u mnie w domu.
Dodam, że próbowałem też instalować ten sam system na innym dysku (podłączonym przez USB) i efekt jest ten sam. Płyta główna komputera, na którym chcę to zainstalować to Intel DG31PR. W BIOSie wypróbowałem chyba wszystkie możliwe kombinacje i nic - zawsze to samo. Wydaje mi się, że to kwestia portów USB, ale nie mam pojęcia co dalej z tym zrobić.
Zainstalowałem też Windowsa na dysku wpiętym normalnie - poprzez IDE i wtedy działa bez problemu, ale zależy mi na tym, żeby było to podpięte poprzez USB.

Z góry wszystkim dziękuję za pomoc, naprawdę mi na tym zależy.
Pozdrawiam

#2 Wujek Karol

Wujek Karol

First Rank

• Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 29 10 2009 - 09:03

Powracając do problemu:
Zintegrowałem nLitem sterowniki od tej płyty głównej - Chipset Intel Chipset Device Software for Intel Desktop Boards - i efekt jest ten sam - czyli d**a.
Następnie zintegrowałem nLitem DriversPacka z Windowsem i niestety również nić ;(

Nikt nie ma żadnych pomysłów?

#3 Wujek Karol

Wujek Karol

First Rank

• Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 30 10 2009 - 14:43

Nareszcie się udało!
Pytałem na wielu forach, jednak nigdzie nie znalazłem odpowiedzi. Za poradami innych próbowałem formatować dysk narzędziem HP USB Disk Storage Format Tool, próbowałem też integrować sterowniki od płyty głównej nie programem nLite tylko tak jak jest napisane w plikach pomocy od Intela, czyli ręcznie i mozolnie :)
Niestety nic nie pomagało, a rozwiązaniem była AKTUALIZACJA BIOSU :)

#4 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 31 10 2009 - 00:09

Cały problem takiej instalacji polega na zmuszeniu sterowników USB odpowiedzialnych za obsługę urządzeń massstorage do wystartowanie w fazie "boot " uruchamiania systemu operacyjnego (normalnie startują w późniejszej fazie). Takie przeróbki właśnie zawiera instrukcja do której linka podałeś. Niestety sama przeróbka nie gwarantuje sukcesu, wiele zależy od konfiguracji sprzętowej twojego komputera, na dodatek wiele poradników na necie dotyczących tego problemu zawiera błędy (nie znaczy to, że ten podany przez ciebie też) uniemożliwiające takie działanie. Najlepiej spróbować przeprowadzić całą procedurę na innej maszynie.
Oczywiście jeżeli cała procedura się w końcu powiedzie nie oznacza to, że taki system jest systemem przenośnym gdyż jest to instalacja przywiązana ściśle do takie zestawu sprzętu na jakim została zainstalowana. Z tego powodu moim zdaniem cała zabawa i tak traci sens i jest jedynie ciekawostką, zwłaszcza w przypadku dysku kiedy to dodatkowo ucinamy sobie transfery na poziomie ok 30MB/s (więcej przez USB nie wyciśnie).

pzdr

#5 Wujek Karol

Wujek Karol

First Rank

• Użytkownicy
  • 6 postów

Napisano 31 10 2009 - 18:57

Wiem, że nie będzie to system przenośny, ale ma on być użytkowany tylko na jednym komputerze tak jak to opisałem w pierwszym poście. Jeżeli chodzi o niższy transfer, to w moim przypadku nie odczułem spadku wydajności, kopiowałem filmy, grałem w GTA i wszystko śmiga, więc nie jest to aż tak duże ograniczenie. Jedynym minusem może być brak pliku stronicowania, ale wystarczy 2GB RAMu i przy normalnej pracy nie zauważymy, że owego pliku nie mamy.
Instrukcja zawarta w moim linku jest prawidłowa, bo w końcu po aktualizacji BIOSu udało się postawić Windowsa.

Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych