Skocz do zawartości


tablety.pl

Mini defragmentery plików / folderów
  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 29 12 2006 - 23:05

Do połączenia z tematem:

Kompletne defragmentery dysku

PageDefrag

Platforma: Windows NT/2000/XP/2003
Licencja: freeware


Jest to specjalny defragmenter zajmujący się scalaniem tego czego nie jest w stanie zrobić tradycyjny systemowy. Pokazuje rozdrobnienie i scala pliki systemowe takie jak: plik pamięci wirtualnej (pagefile.sys), plik hibernacji (hiberfil.sys), pliki Dziennika zdarzeń (*.evt) i pliki rejestru (DEFAULT, SAM, SOFTWARE, SYSTEM, SECURITY). Nie wymaga instalacji. Może być uruchomiony z linii komend. Program nie współpracuje na teraz z systemem Vista. PageDefrag jest też wbudowany do kompleksowych nakładek defragmentacyjnych: MyDefragPowerGUI / JKDefragGUI.

#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 27 05 2008 - 10:44

Contig

Platforma: Windows NT/2000/XP/2003/Vista/2008
Licencja: freeware


Do kolekcji od Sysinternals: minimalistyczny defragmenter pojedynczych plików i folderów. Obsługiwany z linii komend. Windows Vista: linię poleceń CMD należy zainicjować trybem Uruchom jako Administrator. By się nie kłopotać z wpisywaniem pełnej ścieżki do narzędzia, można je umieścić w jednej ze ścieżek przewidzianych w Zmiennych środowiskowych np. C:\WINDOWS.

Aczkolwiek można sobie ułatwić i ściągnąć nakładkę graficzną do Contig o nazwie Power Defragmenter (sekcja Links > Downloads). Contig.exe i plik nakładki muszą być w tym samym folderze.
#3 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 21 07 2008 - 21:04

FragExt

Platforma: Windows NT4 SP6/2000/XP/2003/Vista/2008 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku domowego i komercyjnego / open source


Z kolekcji specjalnych rozwiązań, ciekawa propozycja odmienna od wcześniej opisywanych. Bardzo dobrze zespolona z naturą Windows. Jest to połączenie defragmentatora pojedynczych plików / folderów z rodzajem szczegółowego informatora o stanie fragmentacji dysku. W skład informacji udostępianych wchodzą m.in: ilość fragmentów, klastry, rozmiar na dysku (rzeczywisty - patrz na wątek o specjalnych plikach systemowych), strumienie NTFS. Całość raportu można przekopiować do schowka lub zapisać do pliku tekstowego. W ofercie:


Defrag Manager:

Główny moduł defragmentacji, dostępny ze skrótu na Pulpicie lub wywoływany przez menu kontekstowe. Sprawdzanie Właściwości i defragmentacja folderów wraz z ich zawartością: nie jest to dostępne wprost jak dla plików (mimo pozoru obecności opcji) ale foldery są traktowane jak pliki. Więc by sprawdzić Właściwości lub by zdefragmentować folder (lub większą ich ilość) należy zaznaczyć wszystkie pliki danego folderu / folderów i dopiero wtedy wybrać stosowne opcje.Integracja z Windows Explorer:

Aplikacja oferuje też extra intergrację z Windows Explorer dodając:
- menu kontekstowe umożliwiające defragmentację oraz tworzenie raportu wprost z prawokliku na plik / pliki
- nową zakładkę w karcie Właściwości sumującą stan fragmentacji pliku / plików (można zaznaczyć wiele plików na raz i dostać zbiorczy raport)
- nowe kolumny Windows Explorer w widoku trybu Detale (ilość wyświetlanych kolumn dopasować z prawokliku na belkę). Ta funkcja nie dotyczy Windows Vista i Server 2008.
- InfoTip - czyli poszerzone informacje w balonikach pokazujących się po najechaniu na plik. Domyślnie pokazywanie informacji defragmentatora jest wyłączone w InfoTip i by to uaktywnić należy edytować rejestr wg kroków opisanych w sekcji Advanced settings. Jak będę mieć czas może zrobię gotowe pliki rejestruSpecjalne pliki systemowe:

1. Defragmenter bazuje na maszynie defragmentacji Windows dlatego też tyczą go te same limitacje, którymi jest obwarowany defrag Windowsa = to znaczy niemożność scalania specjalnych plików takich jak plik wymiany pagefile.sys czy pliki rejestru z C:\WINDOWS\system32\config. Więc w tej materii należy się posiłkować programem PageDefrag linkowanym wcześniej.

2. Domyślnie wyświetlanie Właściwości i raportowanie stanu fragmentacji dla specjalnych plików systemowych jest wyłączone ale można to uaktywnić udając się do Mój komputer >>> Narzędzia >>> Opcje Folderów >>> Widok i zaznaczając w nowej grupie opcji Display restricted file information. Uaktywnienie tego jest równoznaczne z załadowaniem do pamięci nowego sterownika poziomu kernela. I teraz przykładowo zobaczymy w kolumnie Windows Explorer stopień poszatkowania pliku pamięci wirtualnej pagefile.sys. Warte podkreślenia: defrager pokazuje prawidłowy rozmiar plików. Przykładowo pliki rejestru typu C:\WINDOWS\system32\config\*.LOG z poziomu Windows zawsze wyświetlają się fałszywie jako 1KB wagi, w rzeczywistości zaś są większe. Aplikacja jest w stanie podać prawidłowe dane. Oto zrzutka jak kantuje Windows (kolumna Size) a co w rzeczywistości jest (kolumna Size on Disk):

Aktualizacja: Nowa wersja programu, już ze wsparciem Visty i Server 2008, jest pozbawiona tej funkcji.[i]Dla programistów:

Defragger oferuje system skryptowy umożliwiający tworzenie własnych toolsów defragmentujących. Domyślnie autor udostępnia przykładowe HTA / JS. Zwykły user nie interesuje się tym wątkiem ani nie zaznacza sampli do instalacji.Bardzo dobre narzędzie informacyjne.


#4 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 18 05 2009 - 20:24

WinContig

Platforma: Windows 2000/XP/Vista
Licencja: freeware do użytku domowego i komercyjnego


Alternatywa na ... Contig Sysinternals. Mimo podobieństwa nazwy, program ani nie jest oparty o projekt Sysinternals, ani nie jest też na niego żadną nakładką. Jest to zupełnie niezależny i nie wymagający żadnej instalacji mini defragmenter, oparty o API Microsoftu. Służy do defragmentacji pojedynczych plików lub folderów, wg dwóch strategii: Quick / Szybko lub Smart / Sprytnie. Dostajemy też szczegółowy raport. Ponadto pliki można grupować w profile. Opcjonalnie obsługa z linii komend, co umożliwi np. dodanie do Zaplanowanych zadań lub stosowanie w plikach batch. Udany przejrzysty interfejs. Jest typem portable. Program miał kiedyś spolszczenie wbudowane, aktualnie nie ma go.
#5 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 23 07 2009 - 20:32

Defraggler

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/7 32-bit i 64-bit
Licencja: freeware do użytku domowego i komercyjnego


Produkcja producentów CCleaner i Recuva. Fajny lajtowy defragmenter. Skoncentrowany głównie na szybkim defragmentowaniu pojedynczych plików i folderów, choć można wywołać też defrag całego dysku oraz defragmentację pustej przestrzeni. Stan fragmentacji jest wizualizowany poprzez graficzną kolorową mapkę. Dostajemy szczegółową sortowalną listę plików wraz z informacją o ich stopniu pofragmentowania. W raportach są uwzględniane specjalne pliki systemowe zarówno w mapie (żółte = pagefile.sys, zielone = metadata NTFS), jak i w liście (pokazany stan rozbicia). Z punktu widzenia kosmetyki i sposobu prezentowania informacji jest to lepsza propozycja niż Contig czy WinContig. Program do pobrania w wersji instalacyjnej oraz portable. Ma wbudowany polski język.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych