Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

XP konsola odzyskiwania na botowalnej pamieci usb

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 karoltomek

karoltomek

First Rank

• Użytkownicy
  • 73 postów

Napisano 26 01 2010 - 18:40

Witam
Swego czasu nieoceniona picasso udostępniła na forum link do konsoli odzyskiwania systemu windows XP w postaci pliku *.iso gotowego do wypalenia na płycie CD.
Czy ktoś wie jak zrobić/skąd pobrać wersję takiej konsoli gotową do nagrania na pamieci usb?
Czy może jedyny sposób, żeby uruchomić konsolę z pamieci usb to zrobienie gotowego nośnika z całym systemem?
pozdrawam

#2 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 26 01 2010 - 20:23

Poszukaj sobie dokumentacji grub4dos, znajdziesz w niej jak załadować konsolę bezpośrednio z bootloadera.
Chodzi o taki kawałek kodu:

title find and load CMLDR, the Recovery Console of Windows NT/2K/XP
fallback 3
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /cmldr
map () (hd0)
map (hd0) ()
map --rehook
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /cmldr
chainloader /cmldr
#####################################################################
# write string "cmdcons" to memory 0000:7C03 in 2 steps:
#####################################################################
# step 1. Write 4 chars "cmdc" at 0000:7C03
write 0x7C03 0x63646D63
# step 2. Write 3 chars "ons" and an ending null at 0000:7C07
write 0x7C07 0x00736E6F
savedefault --wait=2

Zdaje się, że chain loader z nowej wersji syslinuxa też potrafi załadować konsolę, jeszcze tego nie sprawdziłem.

pzdr

#3 karoltomek

karoltomek

First Rank

• Użytkownicy
  • 73 postów

Napisano 26 01 2010 - 21:10

postąpiłem wg tego poradnika http://www.tidnab.no...b.html#more-180
tylko, że teraz nie wiem co ma wogóle dopisać do tego pliku list (bo chyba o to chodzi?)
czy mam tą konsolę wypakować z obrazu *. iso, który posiadam?

z tego co napisano w pliku rademe_grud4dos ciężko mi coś wywnioskować
ale cos tam jest napisane o montowaniu obrazów iso, a to byłobu chyba najprostsze
tylko nie wiem jak to napisać w pliku menu.lst, żeby mi to iso zamontował...

#4 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 26 01 2010 - 21:22

Najprościej zainstalować sobie konsolę na dysku a następnie przenieść na żywca cały katalog cmdcons na pena, potem katalog konsoli możesz skasować i wyrzucić z boot.ini.
A do menu.lst dopisujesz to co podałem w cytacie.

pzdr

#5 karoltomek

karoltomek

First Rank

• Użytkownicy
  • 73 postów

Napisano 26 01 2010 - 21:54

znalazłem to http://searchengines...howtopic=128206
niestety czy to obraz konsoli, czy płyty xp (legalna) po przekopiowaniu obrazu do ramu i uruchomieniu instalacji xp/konsoli na dwóch róznych komputerach wywala mi bluescreena 0x0000007B cos tam cos tam (czy to może być wina włączonego AHCI dla dysków w obydwu lapkach?)

nie probowałem jeszcze opcji z dyskietką win 98 (jak mi nie wyjdzie z samą konsolą, to spróbuję tak kombinować...)
jutro może będę miał dostęp do folderu cmdcons z innego komputera, to spróbuję go sobie skopiować
na dzisiaj kończę i dzieki za pomoc

#6 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 26 01 2010 - 22:20

niestety czy to obraz konsoli, czy płyty xp (legalna) po przekopiowaniu obrazu do ramu i uruchomieniu instalacji xp/konsoli na dwóch róznych komputerach wywala mi bluescreena 0x0000007B cos tam cos tam (czy to może być wina włączonego AHCI dla dysków w obydwu lapkach?)

Na to wygląda. Konsola nie ma zintegrowanych odpowiednich sterowników. Należałoby je zintegrować w źródłowych plikach Konsoli. Kiedyś ogólnikowo o integracji pisałam tu: KLIK.

#7 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 26 01 2010 - 22:33

Niestety widać w przypadku dzisiejszych komputerów, że konsola XP czasy świetności ma już za sobą, domyślnie zawiera niewiele sterowników i w przypadku konfiguracji RAID/AHCI wymaga podawania sterowników, jest pewna metoda na podpięcie iso i obrazu dyskietki jednocześnie podczas botowania prze grub-a:
http://www.msfn.org/...ge-t137714.html
ale nadal jest to rozwiązanie mało elastyczne.
Niestety raczej nie obejdziesz integrowania sterowników wg metody podanej przez @picasso, co prawda samą konsolę dałoby się odpalić z obrazu dysku przez gruba czy syslinuxa ale i tak nie miałbyś dostępu do dysków a co za tym idzie systemu więc opcje naprawczo diagnostyczne nie miałyby na czym zadziałać.

pzdr

#8 karoltomek

karoltomek

First Rank

• Użytkownicy
  • 73 postów

Napisano 27 01 2010 - 18:39

Konsola ma byc odpalona na lapku Acer Aspire One ZG5 (nie mam do niego póki co dostepu i to on jest popsuty)tylko, ze do niego nie ma sterowników sata....(może na dysku ssd zadziała bez sterowników?)

Natomiast na moim compalu fl90 i tośce kolegi:
Wyłączenie AHCI w biosie nic nie dało. Nadal ten sam błąd, wszystko się ładuje, dioda od dysku mrygnie dwa razy i BSOD.
Spróbuję cos pokombinować(żeby zadziałało na tych dwóch lapkach) z ta integracją sterowników do konsoli, ale to dopiero po 5 lutego, bo mnie sesja goni...

ten, Acer który zamierzam naprawić też będzie prawdopodobnie w moich rękach około 5 lutego
Póki co, dziękuje wszystkim za pomoc.
pozdrawiam

#9 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
  • Goście

Napisano 27 01 2010 - 19:14

Acer Aspire One ZG5 (nie mam do niego póki co dostepu i to on jest popsuty)tylko, ze do niego nie ma sterowników sata...

Pod chipsety Intela wchodzi Intel Matrix Storage Manager. Tu masz instrukcje tego dotyczące, bo sterowniki muszą być rozłożone na czynniki pierwsze poleceniem: KLIK.

Acer który zamierzam naprawić

Mam pytanie: a co tam ma być naprawiane? Są lepsze płyty niż Konsola odzyskiwania. Pierwsze z brzegu zastępujące pewne mechanizmy Konsoli:
- darmowy Paragon Rescue Kit Express ma wbudowaną całą procedurę naprawy rozruchu i umożliwia także bezproblemowe kopiowanie danych wizardem. W Konsoli to ostatnie nie da rady, bo trzebaby było odblokować ścieżki, a to niestety nie jest proste na niestartującym Windows (polecenie SET nie będzie działać, dopóki rejestr Windows nie zostanie ztweakowany)
- darmowy GParted zastępuje nędzne polecenia repartycjonowania i formatowania Konsoli.
Nie wspominając oczywiście o całej masie możliwości wypływającej z builderów przetwarzających płyty CD na wersje Live, udostępniające środowisko do bezpośredniej edycji rejestru przez montowanie plików rejestru, czy eksplorator plików.

.

#10 karoltomek

karoltomek

First Rank

• Użytkownicy
  • 73 postów

Napisano 30 01 2010 - 11:58

na razie jedyne co wiem o tym lapku to to, że podczas uruchamiania wyskakuje komunikat w stylu "nie ma jakiegos elementu z windows 32", tak mi powiedziano
może w ciągu kilku najbliższych dni lapek trafi w moje ręce, to będę wiedział co tam dokładnie się dzieje
tak czy siak możliwość kopiowania plików na dysk może byc niezbedna do naprawy (jeśli trzeba będzie coś przekopiować)

przed chwilą sprawdziłem jak działa ten paragon (jako zamontowany obraz z pena)
u mnie na lapku zadział bardzo dobrze
widzę, że jeśli nie będzie można tego acera naprawić, to zawsze będę mógł zgrać wszystko z lapka na pamięc usb i zrobić przywracanie do stanu fabrycznego, jeśli będzie taka opcja)

#11 karoltomek

karoltomek

First Rank

• Użytkownicy
  • 73 postów

Napisano 24 02 2010 - 20:28

#12 karoltomek

karoltomek

First Rank

• Użytkownicy
  • 73 postów

Napisano 24 02 2010 - 21:06

Odświeżam temat

Spróbowałem zrobić tak
nlite na komputerze z windows xp, tam do oryginalnej płytki xp sp3 dodałem nim sterowniki SATA intela
załadowałem to pendrive tak jak wcześniej inne obrazy i nadal ten sam bład 0x0000007b :)

druga próba
za pomocą edytora plików *.iso podmieniłem plik txtsetup(oczywiście przed edycja go rozkompresowałem, a potem znowu skompresowałem) i dodałem te sterowniki do obrazu konsola.iso, który picasso zrobiła(nie kompresowałem ich, może tu tkwi błąd)
załadowałem wszystko na pena, grub załadował obraz konsoli i od razu restart komputera :)

to folder ze sterownikami z którego korzystam:
Dołączona grafika

to tekst zmienioneg pliku txtsetup:
http://wklej.org/id/285373/

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych