Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Środowisko Linux na platformie Windows
 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Czuz

Czuz

  Good Rank

 • Użytkownicy +
 • 521 postów
 • Lokalizacja:Warszawa

Napisano 13 04 2004 - 22:29

CygWin

Licencja: GPL / Cygwin API Licensing Terms

Darmowe środowisko Linux-like dla Windows, które pozwala uruchamiać programy zaprojektowane pod Linuxa. Co ważniejsze, pozwala kompilować te programy pod Windows - wtedy po dołączeniu odpowiednich bibliotek program może działać na komputerze pozbawionym CygWina.
#2 Gość_picasso_*

Gość_picasso_*
 • Goście

Napisano 25 05 2008 - 20:05

coLinux / andLinux

Platforma: Windows 2000/XP/2003/Vista/7 (32-bit)
Licencja: GPL (open source)


coLinux (Cooperative Linux) - Port jądra Linux współpracujący bezpośrednio z Windows i pod kontrolą Windows, zdolny uruchamiać dystrybucje Linux w trybie "natywnym". Szczegóły w Wiki projektu, na szybko skrót. To nie jest ani technika z Cygwina, ani emulacja, to inna metoda niż wirtualne maszyny typu VirtualBox czy MS Virtual PC. Stanowi alternatywę na kompletną wirtualizację całego systemu (powolniejsze) oraz dual-boot Windows + Linux (niezręczna konieczność rozruchu). Na silniku coLinux powstała mocniej zautomatyzowana aplikacja o określonym smaku dystrybucyjnym:

andLinux - Zmorfowana redukowana dystrybucja oparta na Ubuntu uruchamiana w sposób równoległy wewnątrz systemu Windows. Wykorzystuje Xming (serwer X), PulseAudio (serwer dźwięku), XFCE lub KDE (środowisko graficzne). Bariera linuksowa umożliwia uruchamianie większości linuksowych aplikacji w Windows, konsolowo / przez dodatkowy panel na ekranie / z zasobnika systemowego.
Benefity rozwiązania: funkcjonalny system Linux (bez desktopu, bo już mamy Pulpit ;)), alternatywne menu programowe, możliwość instalowania aplikacji Linuxa via apt-get / Synaptic, symultaniczne użytkowanie aplikacji Windows i Linux z obsługą obustronnego wycinania / wklejania tekstu między nimi. Jest dużo atrakcyjnego softu Linuksowego, który nie ma lustrzanego odbicia w wersjach Win.
Czego nie będzie: alternatywnego desktopu, aplikacji zwykle dołączanych w normalnych dystrybucjach Linuxa (to trzeba samemu ręcznie uzupełniać), problemu ze sterownikami. Poza tym takie środowisko ma limitacje w odniesieniu do hardware: korzystanie z tylko jednego rdzenia w rozwiązaniach multi-core, support audio jest podstawowy, nie za bardzo zdatne do uruchamiania aplikacji akceleracji 3D. Jeszcze jedna uwaga: pojawi się nowe lokalne połączenie sieciowe (TAP-Colinux).
Dostępne są dwa wydania instalacyjne, rozróżnione środowiskami graficznymi (XFCE lub KDE). Podczas instalacji będzie konfiguracja ilości pamięci przeznaczonej dla jądra Linux (min. 128MB dla Linux oczywiście biorąc pod uwagę ile potrzebuje sam Windows), wybór włączenia audio, decyzja w jaki sposób ma startować środowisko (z linii poleceń, przez panele lub najprościej pod niezdatnego użytkownika w trybie usługi + skróty Windows), sposób dostępowy do systemu plików Windows (via CoFS, Samba), opcjonalna integracja z menu Windows Explorer. Są wymagane podstawy znajomości Linuxa, by potrafić to obsłużyć. andLinux w trybie menu "for dummies".
#3 Traxter

Traxter

  Medium Rank

 • Użytkownicy +
 • 181 postów
 • Płeć:Mężczyzna
 • Lokalizacja:Wielkopolska

Napisano 21 03 2009 - 13:24

Dołączona grafika

MobaLiveCD

Platforma: Windows
Licencja: freeware

Aplikacja, która umożliwia testowanie dystrybucji LiveCD Linuxa, bootowalnych antywirusów na platformie Windows. Nie ma konieczności ponownego uruchomienia kompa i wypalania ISO na płytach CD.
Program to GUI dla doskonałego emulatora o nazwie "Qemu".
Aby skorzystać z aplikacji należy pobrać obraz ISO z internetu wybranej dystrybucji, uruchomić program, kliknąć przycisk Run the LiveCD i wskazać plik obrazu. Pojawi się pytanie: "Czy chcesz zapisać obraz ISO na wirtualnej maszynie?"
Najlepiej jest wybrać NIE, gdy tylko chcemy przetestować obraz np. jakąś mini dystrybucję Linuxa czy dysk ratunkowy. Rozpocznie się uruchamianie. Aby przerwać lub zakończyć emulację wciskamy kombinację klawiszy [Ctrl+Alt].
Jest możliwość integracji z menu kontekstowym Eksploratora Windows klikając przycisk "Right - click menu". Wówczas po kliknięciu PPM na obrazie ISO i wybraniu komendy "Test this with MobaLiveCD" szybko go uruchomimy. Aby usunąć opcję z menu kontekstowego kliknij przycisk Uninstall.
Aplikacji nie trzeba instalować. Praca na emulatorze jest wolniejsza w porównaniu z uruchomieniem Linuksa bezpośrednio z boot płyty.

Dołączona grafika

Użytkownik Traxter edytował ten post 01 12 2009 - 11:29

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych