Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Komputer na płycie MSI K8T Neo: modyfikacja zestawu

• Zamknięty Temat jest zamknięty
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 cenart

cenart

First Rank

• Użytkownicy
  • 34 postów

Napisano 15 02 2010 - 22:39

Dobry wieczór. Szukam fachowej pomocy w sprawie modyfikacji komputera brata. Sprzęt już dość leciwy ale chłopak nie ma za dużo pieniędzy( ja też nie bardzo) a kupił go w 2008 za grosze. Kredytu też obecnie nie dostanie. Po namyśle podjęliśmy decyzję(może i karkołomną), że zrobimy co się da i sprzęt do domowych zastosowań jeszcze musi posłużyć -> internet, praca biurowa, muzyka, film; jakieś starsze gry dla 7-letniego dzieciaka.
Wiem, że cudów nie dokonamy ale wydaje się patrząc na ceny na allegro, że za nieduże pieniądze da się go nieco "podrasować". Komp jest sprawdzony, problemów sprzętowych z nim nie ma a jakby coś kupić używanego to też nie wiadomo na co się trafi. No i chcę pomóc bratu więc podjąłem się tego zadania.

Obecna specyfikacja komputera:
- zasilacz: MODE.COM - FEEL II - 350 ATX, STB00F0I-0013244 ->zasilanie poprzez listwę z zabezpieczeniem przepięciowym -> gniazda z bolcem
- płyta gł.: MSI K8T Neo-F -> oznaczenie ze strony MSI: K8T Neo-FSR/K8T Neo-FIS2R
- Chipset: VIA K8T800(VT8383) Rev.1, Southbridge - VIA VT 8237, LPCIO - WINBOND w83697HF.
- BIOS: AMI (02/24/06)
- procesor: AMD Sempron 2800+ ; 1600 MHz (8 x 200), chłodzenie AMD
- karta graficzna: GeForce4 MX 440; akcelerator 3D GeForce4 MX 440, monitor analogowy YJAMA
- RAM: CORSAIR VS512MB400, PC3200 DDR SDRAM, 512 MB
- napęd dyskietek: stacja dyskietek -> nie wiem co za producent
- dysk fizyczny: WD Caviar WD1600JB-00REA0
- stacja dysków: JLMS DVD-ROM LTD-165H (16x/48x DVD-ROM)
- karta dźwiękowa: VIA AC'97 Enhanced Audio Controller
- karta sieciowa: Realtek RTL8169/8110 Family Gigabit Ethernet NIC
- USB: x 4 z tyłu
- system: Win XP Prof. Sp2

Zakładana modyfikacja:
- procesor: Athlon 64 3000+ i lekkie OC na 2200 MHz
- RAM: 2 dodatkowe kości CORSAIR VS512MB400 = 1536 MB RAM
- grafika: GeForce 6200 ewentualnie 6500 z 256 MB własnej pamięci
- nagrywarka DVD
- monitor LCD: mam obiecanego w pracy chodzonego Samsunga 17 cali w pełni sprawnego i za free :-)

Budżet: do 300 zł; zakup poprzez allegro lub inne ewentualnie wskazane żródła

Proszę o poradę: czy w/w elementy mogłyby zafunkcjonować z w miarę dobrym skutkiem? czy założyłem dobre podzespoły? może są inne dobre alternatywy do tej płyty gł.? Słowem wiele pytań do fachowców bo ja nim na pewno nie jestem.
Będę wdzięczny za fachowe porady i podpowiedzi. I oczywiście z góry bardzo dziękuję.

#2 3oo

3oo

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 944 postów

Napisano 16 02 2010 - 15:04

Szczerze, to bym do tego nie dokładał. A jeśli już to tylko 512 MB RAM i zastanowiłbym się nad używaną GeForce 7300 GT z pamięcią DDR3. Nagrywarkę DVD pomijam, bo jeśli potrzebujesz to nie ma co się zastanawiać.

Wybierając procek pewno sugerowałeś się ich kompatybilnością na stronce MSI?
http://www.msi-polsk...amp;prod_no=565
Myślę, że Athlon 64 3200+ (ale Venice) też by poszedł, mimo iż nie jest oficjalnie ujęty w zestawieniu. Różnica w cenie będzie niewielka, a przy tej zasiłce nie ma co się bawić w OC. Trochę to dziwne, że tego procka nie ma, a w opisie stoi:

Supports up to 3200+, 3400+, 3700+ or higher CPU

Ciekawa jest tabelka kompatybilności gniazd pamięci (single side, double side). Coś chyba w tym jest, więc zwróć na to uwagę. Teoretycznie możesz włożyć do 2 GB pamięci DDR400. Ale jak wspomniałem różnicę może zrobić czy uzyjesz kości single czy double side (innymi słowy czy kostki pamięci są po jednej czy po dwóch stronach modułu - przynajmniej tak to rozumiem).

#3 cenart

cenart

First Rank

• Użytkownicy
  • 34 postów

Napisano 17 02 2010 - 19:45

1. Tak, wiemy, że średnio warto dokładać...no ale taka potrzeba bo kasą krucho
2. Czemu sądzisz, że wystarczy dołożyć tylko 512 MB RAM? Cyt.: "Teoretycznie możesz włożyć do 2 GB pamięci DDR400. Ale jak wspomniałem różnicę może zrobić czy uzyjesz kości single czy double side (innymi słowy czy kostki pamięci są po jednej czy po dwóch stronach modułu - przynajmniej tak to rozumiem)" No właśnie ja tego nie bardzo rozumiem: jaki wpływ na ogólną wydajność będzie miało np. zastosowanie trzech kości 512 MB RAM - single a jaki np. układ 512 - single(taka jest teraz)+ 1024 - double side( jeśli jest możliwy taki układ)? Może ktoś wypowie się jeszcze w tej sprawie... Na allegro znalazłem coś takiego:
http://allegro.pl/it...hz_corsair.html
http://allegro.pl/it...ir_wysylka.html
http://allegro.pl/it...al_channel.html

3. Dzięki za cenną uwagę w temacie zasilacza: czyli OC odpada. Tak, sugerowałem się tabelką MSI w temacie procka. Nie wiadomo na ile ona jest aktualna. Nie napisałem tego ale też zakładałem Athlon 64 z jądrem Venice tylko właśnie mam wątpliwość: czy 3200+ pójdzie na tej płycie? Może ktoś się wypowie jeszcze w tym temacie? Znalazłem coś takiego, chyba będzie ok tylko mam pytanie czy chłodzenie procka też mam wymieniać czy to co jest wystarczy?Czy szukać używki z chłodzeniem.? :
http://allegro.pl/it...war_12m_fv.html

4. Karta graficzna będzie najgrubszą sprawą a na allegro bardzo mało używanych kart z tych o których ja myślałem i tej, którą ty sugerujesz. Czyli 7300 GT jest wydajniejsza od 6200 czy 6500? A co sądzisz o Radeonach? Nie znajdzie się tam jakaś porządna i tania używka?

#4 3oo

3oo

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 944 postów

Napisano 17 02 2010 - 20:45

W kwestii grafiki, to GF 7300 GT z pamięcią DDR3 jest wydajniejszy nawet od GF 7600 GS z DDR2. Radeonów, zwłaszcza tych nowszych, nigdy nie miałem. Jeśli zdecydujesz się na konkretną grafę może się okazać, że niewiele Ci zostanie na resztę.
W kwestii pamięci, jeśli możesz i Ci się uda to spróbuj opnąć tą kość, którą masz i kup 2 x 1 GB.

#5 cenart

cenart

First Rank

• Użytkownicy
  • 34 postów

Napisano 17 02 2010 - 22:38

W kwestii grafiki, to GF 7300 GT z pamięcią DDR3 jest wydajniejszy nawet od GF 7600 GS z DDR2. Radeonów, zwłaszcza tych nowszych, nigdy nie miałem. Jeśli zdecydujesz się na konkretną grafę może się okazać, że niewiele Ci zostanie na resztę.
W kwestii pamięci, jeśli możesz i Ci się uda to spróbuj opnąć tą kość, którą masz i kup 2 x 1 GB.

Nie, nie myślę nad konkretną grafiką choćby dlatego, że budżet jest napięty. Staram się jakoś to wszystko wyważyć. Myślę, że poszukam używki GF 7300 GT z DDR3, może się trafi w dobrej cenie w najbliższych tygodniach a jak nie to zejdę na GF serii 6.
Z pamięcią to najchętniej zrobił bym jak radzisz tylko, że to koszt(nawet po sprzedaży obecnej kostki) ok. 140 zł....no i robi się ciasno. Chyba jednak dokupię 2 x 512 Corsair bo chyba lepiej jakby były jednego producenta. Wciąż nurtuje mnie ten układ o jakim pisałem czyli 512 - single(taka jest teraz)+ 1024 - double side...

#6 3oo

3oo

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 944 postów

Napisano 18 02 2010 - 08:59

Z tego co widzę to Twoja płyta nie wspiera tzw. dual channel, więc nie ma sensu przepłacać. Ja bym wziął jedną kość 1 GB, jeśli wyjdzie taniej. Przykładowa cena poniżej.
http://www.morele.ne...1gb400c3-29734/

Z nowszych radeonów poniższe powinny być w miarę przystępnej cenie. Te ze zdjęć są na PCI-E, ale są też wersje na AGP. Link dałem do podsumowania.
http://pclab.pl/art32146-10.html

Jeżeli szukacie karty, na której można pograć w większą liczbę tytułów, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie Radeon HD 3850 lub GeForce 9600 GT.

Tyle, że HD 3850 to raczej odpada z uwagi na cenę.
Przejrzyj sobie wymagania sprzętowe odnośnie tytułów gier, w które będziesz chciał pograć. Zorientujesz się czy warto pchać się w GF 6200.

#7 czynmydobro4fun

czynmydobro4fun

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 276 postów

Napisano 18 02 2010 - 15:21

Jeżeli chodzi o procek to ja proponuję kupić używany, a nie nówkę. Będzie taniej. Nie ma co się przejmować tym, że używka. Albo będzie działał albo nie :unsure:

Co do pamięci to proste. Widać to w tabelce. Płytka w trybie 400Mhz (a taki nas interesuje) obsługuje maksymalnie:

- 3 kostki single side,
- 2 double side,
- 2 single side + 1 double side

Natomiast:

- 3 double side,
- 2 double side + 1 single side,

Tylko jako 333 Mhz.
Gigabyte GA-M55plus-S3G l AMD Athlon 64 X2 3600+ (2Ghz) l GALAXY GF 7600GS 690/800 256MB DDR3 Zalman l WDC 250 GB SATA II l 2x1024 KingMax DDR2(800Mhz) CL5

#8 cenart

cenart

First Rank

• Użytkownicy
  • 34 postów

Napisano 18 02 2010 - 23:52

Z tego co widzę to Twoja płyta nie wspiera tzw. dual channel, więc nie ma sensu przepłacać. Ja bym wziął jedną kość 1 GB, jeśli wyjdzie taniej. Przykładowa cena poniżej.
http://www.morele.ne...1gb400c3-29734/

Z nowszych radeonów poniższe powinny być w miarę przystępnej cenie. Te ze zdjęć są na PCI-E, ale są też wersje na AGP. Link dałem do podsumowania.
http://pclab.pl/art32146-10.html

Jeżeli szukacie karty, na której można pograć w większą liczbę tytułów, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie Radeon HD 3850 lub GeForce 9600 GT.

Tyle, że HD 3850 to raczej odpada z uwagi na cenę.
Przejrzyj sobie wymagania sprzętowe odnośnie tytułów gier, w które będziesz chciał pograć. Zorientujesz się czy warto pchać się w GF 6200.

Witaj, witajcie. W sumie przy Twojej i czynmydobro4fun pomocy dokonałem wyboru w temacie RAM, procesor i karta. Wygląda na to, że warto kupić 1GB z morele.net ->105 zł. Co prawda gość z Łodzi na allegro ma 2 kostki 512 takie jak mam w kompie ale jak doliczę 12 zł za przesyłkę to daje 92 zł: niby taniej ale jakoś dziwnie tanie te nowe kostki i gość nie ma żadnych komentarzy od dłuższego czasu -> no chyba, że da radę odebrać osobiście, bo bywam w Łodzi. Tak w ogóle punkt morele.net mam u siebie we Wrocławiu.
Co do karty, to poczytałem trochę o wskazanych przez Ciebie Radeonach i wybór padł na HD 3450 -> na morele.net jest ta karta za 157 zł i to chyba dobra cena bo taniej nie znalazłem nawet używki na allegro.
W temacie procesora biorę Athlona 64 3200+ Venice -> nie znalazłem używanego jak radzi kolega czynmydobro4fun więc kupię na allegro nówkę za 65 zł a przy okazji znalazłem w google test tego procesora na MSI K8T Neo i wszystko było Ok -> może pracować na tej płycie.
Ponowię ważne pytanie jeśli chodzi o procka: czy obecne chłodzenie Semprona można zostawić do Athlona - oryginalne AMD? Czy mam kupić nowe a jeśli nowe to jakie?Jakieś używane? Kurcze, dobrze by było aby można było wykorzystać dotychczasowe.
Poradżcie jeszcze w tym temacie.

#9 3oo

3oo

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 944 postów

Napisano 19 02 2010 - 01:40

Mocowanie radiatora pasuje pod podstawkę procka na płycie głównej, więc dla nowego też się nada. Ewentualnie oceń stan wiatraka, przeczyść go i przy okazji sprawdź czy możesz zdemontować go z radiatora. Jeśli się da to możesz go wymienić i takie rozwiązanie może okazać się tańsze.

#10 cenart

cenart

First Rank

• Użytkownicy
  • 34 postów

Napisano 19 02 2010 - 23:03

Mocowanie radiatora pasuje pod podstawkę procka na płycie głównej, więc dla nowego też się nada. Ewentualnie oceń stan wiatraka, przeczyść go i przy okazji sprawdź czy możesz zdemontować go z radiatora. Jeśli się da to możesz go wymienić i takie rozwiązanie może okazać się tańsze.

Witaj. No to super. Zrobię jak mówisz.
Pora na podsumowanie: bardzo dziękuję za pomoc i wsparcie :-) Wszystko ładnie mi wytłumaczyłeś i wybór został dokonany. Teraz zakupy i do roboty. Jak coś to będę pisał w razie problemów...i znowu prosił o pomoc :-)
Jeszcze raz wielkie dzięki! Pozdrawiam z Wrocławia. Posta można zamykać.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych