Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Naprawczy pendrive

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Lord Laik

Lord Laik

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 169 postów

Napisano 01 03 2010 - 20:18

Witam!

Proszę o konsultację w sprawie uniwersalnego (choć modyfikowalnego) pendrive do napraw niestartującego/ zainfekowanego systemu.

Chodzi mi o zintegrowanie wielu narzędzi naprawczych/ skanujących w wirtualnym OS.
Do samego zintegrowanego OS chciałbym, aby były dołączone osobne pełne pakiety skanujące (AV), tak by można je było wybrać podczas bootowania.
Nie wiem czy rozumiecie o co chodzi. Wkładam pendrive do USB, po uruchomieniu maszyny ładuje się bootsektor z pena i pojawia się okno z możliwością wyboru albo któregoś z zestawów AV lub ten OS.
Lub jeśli będzie to łatwiejsze to do tego OS zintegrować już gotowe AV jak te z tego tematu: Antywirusowe CD.

Wpadłem na ten pomysł ponieważ często nie opłaca się wypalać osobnych płytek dla każdego AV, którego baz wirusów nie mogę zaktualizować. Właśnie dzięki pendrive mógłbym dodawać aktualizacje oraz dodatkowe programy.

#2 maggreg

maggreg

Second Rank

• Użytkownicy +
  • 157 postów

Napisano 02 03 2010 - 23:51

Jeżeli narzedzia dystrybuowane są w formie pakietów WinPE możesz wykorzystać standardowy system botowania systemów gałęzi Vista czyli bootmgr plus BCD (jako kontener dla konfiguracji).
Bardziej uniwersalnym pomysłem jest skorzystanie z systemu Syslinux (bądź grub4dos) z którego można załadować zarówno winpe (poprzez chainload bootmgr lub ntldr) można też załadować systemy oparte o linuxa (wszelkie wersje live).
W formie Live linuxa jest dystrybuowanych kilka pakietów antywirusowych, np nasz rodzimy arcanix (live wersja arcavira).
A tu przykład menu dla kilku pakietów z mojej maszyny wirtualnej:

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Jak widać uruchamiane są np pakiety naprawcze MS (dawniej wininternals) ERD (dla XP 2003) i DART (dla nowszych edycji opartych na Viście), Dart jest ładowany z pośrednictwem bootmgr, w przykładzie jest wersja DART dla systemów 32 bit dla 64bit istnieje wersja oddzielna, przy czym wersja 32bit nie obsługuje systemów 64bit (jak jest odwrotnie jakoś nigdy nie sprawdzałem).
Dodatkowo mamy pakiet OO (tak zwany BlueCon), pakiet narzędzi Acronisa, Paragona, bardzo przydatny Parted Magic zawierający flagowy program do manipulacji konfiguracją partycji czyli GParted, dalej mamy dwa live linuxy Nimblex i Slax, poprzez bootmgr jest też dostępy pakiet programów Active.
Jak widać można bez problemu uzyskać dość rozbudowany system, ograniczeniem może być tylko pojemność magazynu BCD dla pakietów odpalanych przez bootmgr wynoszący bodajrze sześć pozycji w sekcji głównej plus dwie w sekcji tools.
Akurat żadnego pakietu strikte antywirusowego w przykładzie nie ma ale to żaden problem taki dołączyć.
Zresztą jest to przykład koncepcji menu który służy mi właśnie do testowania róznych konfiguracji uruchomieniowych, nie wszystkie wymienione wyżej pakiety istnieją na nim fizycznie :rolleyes:.

pzdr

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych