Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Rozbudowa komputera

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 geekz

geekz

First Rank

• Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 02 03 2010 - 00:54

Witam, no cóż, nie wiem czy ten dział będzie stosowny, jednak wydaję mi się, że tak. Chciałbym poradzić się was w sprawie dalszej przyszłości mojego PC. Wpierw parametry:

amd athlon x2 4200+, GeForce Gigabyte 7950GT 512mb, 2x1GB Corsair value select 667 + 1GB Kingston 667, modecom feel 400w, asus m2n-e, wd caviar 250gb.

Jak widać nic specjalnego choć jestem bardzo zadowolony ze swojego sprzętu, ma już ponad 3lata, ale nadszedł czas na renowację. Głównym problemem wydaje się być płyta główna, pamięci tylko do 800mhz no i podstawka am2/am2+, więc z tego co czytałem obsłuży dobre procesory, ale am3, czyli już te nowsze phenomy odpadają co mnie trochę boli. No i teraz co proponujecie, wymieniać płytę główną i zainwestować w procka czy może jednak teraz jakieś dobrego procka poradzicie bez wymiany płyty? Po drugie czy mój procesor "zacofuje" kartę graficzną? Wiem też, że zasilacz to badziewie, ale to już drugorzędna sprawa, bo raczej nie podkręcam niczego, choć zastanawiałem się nad podkręceniem pamięci do 800mhz. W sumie to by było tyle, nie sprecyzowałem konkretnie swojego pytania, ale chciałbym po prostu poznać wasze opinie, co byście w takiej sytuacji zrobili. Pozdrawiam i dziękuje z góry za poświęcony czas.

PS.
Moja propozycja procesora po długich poszukiwaniach to AMD Athlon II X2 245, jeśli oczywiście
pójdzie na m2n-e.
Proszę zobaczyć

#2 perlit

perlit

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 749 postów

Napisano 02 03 2010 - 11:42

Ta płyta posiada podstawkę AM2 i nie obsłuży tego procesora, który wymaga podstawki AM3. Patrz http://products.amd....ail.aspx?id=586. Mam tę samą płytę od 4 lat i jestem z niej b. zadowolony. Modernizacja poległa na zastąpieniu procesora Athlon64 3200+ Procesorem Athlon64 X2x5600 2,8 GHz. K, graf. Asus EN7300GT kartą Palit 9600GT. Do pamięci Kingston 2x512MB 667 MHz DDR2 dołożyłem Kingston 2x 1024 667MHZ DDR2. Przede wszystkim wymieniłem zasilacz Modecom Feel II na OCZModXstream Pro 500W.
Bios v.1701. Sterowniki k. graf. v. 196.21. Jeśli Twój zasilacz to Feel II, wymień go na porządny. Polecam stronę http://searchengines...WE-t104238.html.

#3 geekz

geekz

First Rank

• Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 02 03 2010 - 12:41

Dzięki za odpowiedź. W takim razie 9800GT 512, procesor podkręcę, wymienię jeszcze zasilacz i chyba tyle. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie, to proszę o wypowiedź.

#4 3oo

3oo

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 944 postów

Napisano 02 03 2010 - 13:15

Większość źródeł podaje, że ten procesor jest także kompatybilny także z podstawką AM2+. Nawet ASUS umieścił do na liście wspieranych procesorów dla Twojej płyty (zakładka CPU Support List). Ale wymaga to aktualizacji BIOS-u jak sądzę.
http://asus.com.pl/p...Flvt10av3F7ayQ9

Nie za bardzo rozumiem o co chodzi w zamieszczonej tam uwadze:

Due to Bios ROM size limitation remove LAN PXE ROM and change Crashfree3 to Crashfree2

To musiałby Ci ktoś bardziej obeznany rozpracować. :rolleyes:

AMD Athlon II X3 440 jest niewiele droższy, a na pewno wydajniejszy. Poza tym jest szansa na odblokowanie 4-tego rdzenia. Problemem może być jego pobór mocy pod obciążeniem. Reszta problemów jak wyżej.

#5 Gość_Tyrol_*

Gość_Tyrol_*
  • Goście

Napisano 02 03 2010 - 13:43

Nie za bardzo rozumiem o co chodzi w zamieszczonej tam uwadze:

Dostał juz odpowiedź gdzie indziej, ale niepełną i na dodatek błędną.

Przy uwagach dotyczących biosu z obsługą nowych athlon'ów i phenom'ów jest coś takiego "Due to Bios ROM size limitation remove LAN PXE ROM and change Crashfree3 to Crashfree2" Czyli ze względu na limit pojemności kości obsługę procków wsadzono zamiast romu karty sieciowej.

Tu jest to dobrze wyjaśnione (post #2).
http://vip.asus.com/...SLanguage=en-us

No nie do końca błędną, zgadza się to o limicie pojemności. Swoją drogą ciekawie to wymyślił :rolleyes:

#6 geekz

geekz

First Rank

• Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 02 03 2010 - 14:21

Witam ponownie, no cóż, szczerze mówiąc już chyba zgłupiałem. 3 lata temu myślałem, że mam naprawdę dobrą płytę, teraz okazuje się, że jak chce sobie coś ulepszyć to nie wiadomo czy będzie działać, a nie mogę sobie pozwolić na kupno nie będąc pewnym. Pewnikiem jest 9800GT i ten zasilacz. Karty głównej w takim razie nie ruszam wcale. Tylko ten procesor, wiem, że nikt nie jest wróżką, ale może napiszcie co byście zrobili, podkręcali czy wymieniali (i jak to w końcu z tym komunikatem jest, bo nie kumam do końca)?

#7 Gość_Tyrol_*

Gość_Tyrol_*
  • Goście

Napisano 02 03 2010 - 14:28

A dlaczego nie ma działać? Po prostu ta wersja bios-u jest uboższa o bootowanie przez sieć+nastąpił downgrade Crashfree.
Pierwsze - używasz/potrzebujesz? No z Crashfree, to tu by się przydało. Ale idzie bez tego żyć.

#8 3oo

3oo

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 944 postów

Napisano 02 03 2010 - 14:34

A wogóle to ZONKnąłem się z tym procesorem. Wydawało mi się, że chodzi o model Athlon II X2 255, a nie 245. :rolleyes:

//Edytka
Tzn. wg niektórych źródeł 245 jest kompatybilny z AM2+, ale nie ma go na stronce ASUSA odośnie tej płyty, o której mowa. Pomerdały mi się cyferki, bo miałem zamiar zaproponować 255. Przepraszam za pomyłkę. :ph34r:

@Tyrol
Dzięki za wyjaśnienia, przydadzą się. :(

#9 Gość_Tyrol_*

Gość_Tyrol_*
  • Goście

Napisano 02 03 2010 - 14:45

Nie zajrzałem wcześniej, do tej listy na stronie Asus`a - geekz musisz przerobić ten temat.

#10 geekz

geekz

First Rank

• Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 02 03 2010 - 15:43

Jesteście bardzo mili i dzięki za pomoc. Teraz rozumiem trochę więcej. Pierwszej opcji w życiu nie używałem, drugiej tez nie, ale wiem o co w niej chodzi. Czyli tak naprawdę nie tracę nic, bo wątpię, żebym miał okazję ratować bios przez pendrajfa. Z tym procesorem niezłe cyrki, wybiorę chyba najlepszy procesor spośród listy kompatybilnych (na 100%) i kupię, może być nawet już ten 5600 czy tam 6000+. Rozsądniej byłoby podkręcić bo i tylko 80zł za chłodzenie, ale i tak nigdy nie wyciągnę z 4200 pewnie tyle co te powyżej. Dzięki wielkie. Myślę, że co miało być napisane, już zostało. Oczywiście jeszcze wpadnę, może ktoś coś dopisze.

PS.
Te procesory z AM3 nie mają kompatybilności wstecznej?

#11 perlit

perlit

Good Rank

• Użytkownicy +
  • 749 postów

Napisano 02 03 2010 - 15:56

Na stronie http://support.asus....SLanguage=en-us możesz sobie w łatwy sposób wyszukać procesory, które są przewidziane do Twojej płyty. Zaznaczasz w:Search CPU Using- Motherboard, Type-Socket AM2/AM2+...., Name- M2N-E. Następnie OK.

#12 geekz

geekz

First Rank

• Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 02 03 2010 - 16:01

Tak, wiem, dziękuje. Kwestia jest taka, że wszystkie obsługiwane bez problemu, są już niepolecane, tak jak ten 6000+ wykonany w technologii 90nm etc. Te lepsze mają ten komunikat, który już został przez tutejszego użytkownika rozszyfrowany. Mnie już ta sytuacja męczy, was pewnie ja też już irytuje, i właśnie dlatego mam zamiar skontaktować się z oficjalnym wsparciem technicznym, Muszą wiedzieć, bo jak nie oni to kto.

#13 3oo

3oo

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 944 postów

Napisano 02 03 2010 - 16:14

Spotkałem się z informacją, że tylko procesory z jądrem (nazwą roboczą) Deneb mają być kompatybilne także z podstawką AM2+. Nowsze już tylko z AM3. Dużo zależy od wsparcia ze strony BIOS-u. Tego nie przeskoczysz.

#14 geekz

geekz

First Rank

• Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 02 03 2010 - 22:20

Wiedziałem, że wrócę. Na szczęście to już łatwe pytanie mniemam. Jestem już gotowy zamówić zasilacz i chłodzenie, ale czy mogę przed tym podkręcić sobie ramy z 667 do 800 czy jednak lepiej poczekać na nowy zasilacz. Wiem jakie są opinie o feelach, więc wolę się zapytać?

#15 Gość_Tyrol_*

Gość_Tyrol_*
  • Goście

Napisano 02 03 2010 - 22:26

modecom feel 400w

To jest Feel z pierwszej serii? Czy może nie dopisałeś II - III?
Jeżeli z pierwszej, to lepiej sobie odpuść. Nie jest to co prawda wielkie OC, ale tym zasilaczom nie ufam kompletnie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych