Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

PDC E2180 + P35-DS3L + GeiL 2x1GB DDR-800

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 Majaque

Majaque

First Rank

• Użytkownicy
  • 59 postów

Napisano 08 03 2010 - 22:15

Dzisiaj wziąłem się za ekstremalne OC mojego procesora, ustawiając po kolei:

mnożnik w zakresie 6-10
wartość FSB na 320
dzielniki (mnożniki?) pamięci na 3.33 uzyskując dla nich wartość 1066 MHz, przy timingach CL5.
Komputer przyspieszył i na pewno nie jest to efekt placebo... : )

Temperatura spoczynkowa to 39-42 stopnie C.
W Orthosie przy teście Blend uzyskuję temperaturę na obu rdzeniach rzędu 77 stopni, podobnie na chipsecie.
Czy są to bezpieczne wartości?

Moja dokładniejsza konfiguracja sprzętowa:
http://searchengines...howtopic=136146

#2 marekW

marekW

Expert Rank

• Na emeryturze
  • 5708 postów

Napisano 09 03 2010 - 09:01

Temperatura dużo za wysoka, o ile chipset sobie nią poradzi to proc już nie bardzo, ale tu rodzi się pytanie przy jakim napięciu Vcore jest takie OC, w biosie ustawione auto? Jeśli tak to odczytaj jaki procek ma VID (podaje to realtemp lub core temp) i zabawę z OC zacząć czas od nowa, podnosząc stopniowo ponad vid o kilka setnych V tak by był stabilny przy założonym FSB. Podnosiłeś też napięcie NB i VTT? Tak czy siak przez lepsze chłodzenie na procka można zostawić ustawienia jakie są, zapewnić lepszą wentylacje w obudowie, zmiana pasty na procku, dbanie o czystość radiatora.

#3 Majaque

Majaque

First Rank

• Użytkownicy
  • 59 postów

Napisano 10 03 2010 - 00:22

Na mostku nie podnosiłem napięcia... Cóż się kryje pod tajemniczym skrótem VTT?
Jakie będą tego pozytywne efekty?
Póki co - wszystko śmiga na auto i staram się go zbytnio nie obciążać.

Coś ciężko z tym kręceniem... Co oczko dostaję: BSOD - Błąd w Orthosie - BSOD - Błąd w Orthosie. Dziwna zależność...
I nie ma sensu kombinować na napięciu niżym niż 1,35 V, a i teraz wiem, że wartość 1,36 to za mało...
Rzeczywiste wartości napięcia różnią się od tych ustawionych? (są mniejsze?)

#4 marekW

marekW

Expert Rank

• Na emeryturze
  • 5708 postów

Napisano 11 03 2010 - 13:36

Cóż się kryje pod tajemniczym skrótem VTT?

trochę się rozpędziłem, nie masz takich opcji w biosie, więc nie zaprzątaj sobie tym głowy. Wymień chłodzenie i pastę termoprzewodzącą, będą większe możliwości OC, na razie blokuje cię temperatura.

#5 Majaque

Majaque

First Rank

• Użytkownicy
  • 59 postów

Napisano 11 03 2010 - 22:06

Nie mam cierpliwości...
Ile mogę dać maksymalnie dodatkowego napięcia na
FSB? (+0.1 - +0.3)
MCH? (+0.1 - +0.3)
na RAM więcej niż 2.1 V nie planuję dawać...

Po podwyższeniu obu napięć o 0.1 udało mi się uruchomić komputer, ale złapać niespodziewanego BSODa...

Zupełnie tego nie rozumiem... Teraz przy próbie uruchomienia Orthosa otrzymuję komunikat "Aplikacja nie została właściwie uruchomiona (0xc0000018). Kliknij przycisk OK, aby zakończyć aplikację."
Pomaga uruchomienie z prawami admina, ale...
...czy Orthos ich wcześniej wymagał lub nie wywoływał sam poprzez UAC?

#6 marekW

marekW

Expert Rank

• Na emeryturze
  • 5708 postów

Napisano 11 03 2010 - 22:17

Chcesz zabić procka? To daj mu 1.5V i na pewno ruszy, tylko jak długo to nie wiem na tym chłodzeniu. Napisze może jeszcze raz, wymień chłodzenie bo 77st to odrobinę zbyt wiele: Minimum/Maximum operating temperature (°C) 5 - 73.3 , V core (V) 0.85V - 1.5V . Pamięciom to też myślisz, że można sobie ot tak sypać ile wlezie?
Napisz jeszcze raz wszystko od początku jakie wartości masz ustawione, jakie FSB, Vcore, Vmem, wklej screena z CPU-Z z zakładek "memory", "spd", E2180 to nie quad aby trzeba było podnosić V na mch, fsb zresztą nawet gdyby to dopiero od wartości 4GHz, a tyle nie zrobisz.

Rzeczywiste wartości napięcia różnią się od tych ustawionych? (są mniejsze?)

oczywiście, że są mniejsze, każda płyta ma jakiegoś Vdropa jedna mniejszego druga większego, czym gorsza sekcja zasilania tym większy Vdrop.

#7 Majaque

Majaque

First Rank

• Użytkownicy
  • 59 postów

Napisano 11 03 2010 - 22:53

cpu.jpg memory.jpg spd.jpg

Byłem zmuszony przestawić wszystko na auto...
RAM pracują na napięciu 2,1 (dokładnie 2,096) nawet na ich lekkim OC...
Producent nawet sam zaleca podniesienie tych napięć do tych wartości.

#8 marekW

marekW

Expert Rank

• Na emeryturze
  • 5708 postów

Napisano 11 03 2010 - 23:41

Zasada w OC jest zawsze taka sama, mianowicie: zaczynasz od podkręcania procka szyną FSB, pamięci nie ruszając, czyli ustawiasz je w biosie wg. SPD, manipulujesz szyną w górę i Vcore tak długo aż proc starci stabilność, jak ją utraci to schodzisz o kilka MHz w dół i tyle kręcenia procka, potem poprzez dzielniki i Vmem podnosisz pamięci, też dbając o stabilność, musisz wiedzieć o tym, że pamięci są szybsze wtedy gdy mają jak najniższy CL, w tym wypadku celuj w CL4, ile wyciągną przy takich opóźnieniach nie wiem, musisz to sam stwierdzić, dość powiedzieć, że pamięć będzie relatywnie szybsza jeśli będzie miała np. 900 ale CL 4 niźli by chodziła na 1000MHz ale CL5 czy nawet dla stabilności 6. Tyle.

#9 Majaque

Majaque

First Rank

• Użytkownicy
  • 59 postów

Napisano 12 03 2010 - 17:07

Wymieniłem boczną szybkę z pleksi na siatkę będącą w zestawie:
Dołączona grafika

Posmarowałem ponownie pastą Arctic Cooling MX-2 (ostatnim razem - lipiec '09)

Wykręcony do 3.0 GHz przy FSB równym 300 Mhz i RAMkach ustawionych na 900 MHz z timingami 4-4-4-12

(...) Napisze może jeszcze raz, wymień chłodzenie bo 77st to odrobinę zbyt wiele: Minimum/Maximum operating temperature (°C) 5 - 73.3 (...)

Temperatura:
min. - 27
max. po 13 minutach pracy Orthosa - 64

#10 marekW

marekW

Expert Rank

• Na emeryturze
  • 5708 postów

Napisano 12 03 2010 - 18:08

Chyba nie zapytałem czym sprawdzasz temperaturę? Najlepiej jest użyć "realtemp" badź "coretemp". Do nie dawna miałem E2160 który na co dzień u schyłku jego kadencji chodził sobie na 3.6Ghz, temperatura nigdy nie przekroczyła 65st., a obudowę mam raczej kiepską. Stabilność sprawdzaj np. OCCT, chyba że chcesz solidnie zagrzać procka to odpowiednim będzie Linx, ten to potrafi.

#11 Majaque

Majaque

First Rank

• Użytkownicy
  • 59 postów

Napisano 12 03 2010 - 20:00

CoreTemp oczywiście oraz Speedfan w trayu.
CoreTemp.jpg

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych