Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Ekwiwaletnosc aplikacji Windowsa i Linuxa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 kaczak

kaczak

First Rank

• Na emeryturze
  • 41 postów

Napisano 25 03 2010 - 11:36

Wiele osob w wyniku wieloletniego uzywania Windowsa ma bogate zasoby: softu, uzywanych dotychczas plikow - specyficznych dla tego systemu.
Jeżeli ktos chce się teraz przesiąść na Linuxa ale nadal chce korzystac ze starych zasobow, aplikacji , to potrzebuje softu umożliwiającego: a\ uzywanie „windowsowych zasobow” pod Linuxem, b\ oprogramowania pod Linuxa o podobnej lub identycznej funkcjonalności jak dotychczasowe windowsowe. Kto wie i ma doświadczenie, które programy Windowsa odpowiadaja którym w Linuksie. Czy jest jakas: tabela, zestawienie porównujące soft dla obydwu systemow wg jakiegos porzadku np.: 1-przegladarki WWW, 2-biuro,3-kompresory…itd.,,itd. Odpowiedniki aplikacji. Spedziłem duzo czasu w Google ale większość materiału traktuje bardzo wybiorczo, komentarze i zdania sa często sprzeczne a jestem pewien ze wśród uczestnikow forum jest wiele osob o bardzo duzej wiedzy i doświadczeniu. Ciekaw jestem Waszego zdania.

#2 thx4

thx4

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 243 postów

Napisano 25 03 2010 - 14:06

Nie wiem dokładnie jakich informacji szukasz ale pierwsza wyników w googlach dała dość obszerne informacje na ten temat:
http://wiki.linuxque...indows_software
http://www.linuxrsp..../table-eng.html
http://www.libervis....valent_Software

Napisałeś, że:

a jestem pewien ze wśród uczestnikow forum jest wiele osob o bardzo duzej wiedzy i doświadczeniu. Ciekaw jestem Waszego zdania.

O co dokładnie ci chodzi? Wiedzy i doświadczenia dotyczącej czego? Programów, konkretnego programu? Na linuxie znajdziesz prawie każdy odpowiednik aplikacji na Windowsie na prawie tak samym poziomie zaawansowania. Mówię "prawie" bo nie wszyscy uważają że Gimp może zastąpić Photoshop-a a Blender 3dsMaxa-a a tak zaawansowanego programu jak AutoCad nie ma. Takie różnice się jednak tyczą wysublimowanych funkcji i potrzeb do danych dziedzin i programów.

#3 kaczak

kaczak

First Rank

• Na emeryturze
  • 41 postów

Napisano 26 03 2010 - 13:13

W necie jest wiele informacji min o sofcie dla Liuxa ale nie odzwierciedlaja one doswiadczenia wieloletnich praktykow tego systemu, a to uwazam za najwartosciowsze. Moze wyrazam sie nieprecyzyjnie - innymi slowy, w sekcji "biurowe" moze byc 100 aplikacji ale tylko 5 z nich jest najwartosciowszych, a pozostale sa jakie sa, i tutaj tylko doswiadczenie pomaga isc na skroty i zaczynac od najlepszego softu. Myslalem o tabeli, zestawieniu, ew stronie gdzie beda zestawione ekwiwaletnie w szerokim ujeciu programy dla obu systemow, w/g kryterium np popularnosci, uznania wieloletnich userow. Chcialbym skorzystac z Waszego doswiadczenia, i nie popelniac bledow nowicjusza w tym systemie.Pozdrawiam wszystkich.

#4 izaw

izaw

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 1072 postów

Napisano 26 03 2010 - 13:23

Nie wiesz czego chcesz. Na każdej platformie jest wiele programów służących do tego samego. A wartościowanie to już sprawa indywidualna.

Np. nie rozstrzygniesz która przeglądarka jest najlepsza, lub który odtwarzacz multimedialny. A dla Windows kwestia AV i firewalli to też już legenda.

Zamienników masz mnóstwo i do tego w znakomitej większości bezpłatnych.
"Nic nie jest tak proste, by nie można było wykonać tego źle"

Prawo Murph'ego

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych