Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

wykonać .bat jako Administrator

• Zamknięty Temat jest zamknięty
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 ptaq1978

ptaq1978

First Rank

• Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 17 04 2010 - 18:13

witam
mam zainstalowanego win xp pro sp3. Utworzyłem konto użytkownika przez panel sterowania/konta użytkowników.
Konto to chce przeznaczyć dla syna który ostatnio narozrabiał w systemie. Aby zainstalować mu grę dodaję użytkownika przez konto Administratora -Moj komputer/(prawy klik)zarządzaj/użytkownicy i grupy lokalne dodaj użytkownika do grupy Administratorzy. Po czym instaluję grę. sprawdza się to w przypadku gry np. Turtlle Odyssey. Gorzej jest z grami które chce zainstalować z obrazu płyty. Instalacji dokonuję za pomocą zamontowanego w Deamon Toolos obrazu płyty. Gra instaluje się prawidłowo można ją uruchomić przez plik .bat

"C:\Program Files\DAEMON Tools\daemon.exe" -mount 0,"E:\! edukacyjne\!!! krolik bystrzak\Krolik Bystrzak dla pierwszakow\KB Pierwszaka.mdf"
k:\Play.exe
"C:\Program Files\DAEMON Tools\daemon.exe" -unmount 0

Jednak gdy usunę użytkownikowi przynależność do grupy Administratorzy, pojawia się komunikat

Dołączona grafika

Mam system Windows XP Pro z SP3
Wyczytałem na tym forum

Żeby uruchomić program jako admin z poziomu zwykłego user'a używamy opcji runas, jednakże wpisywane hasło jest czystym tekstem zatem polecam program który skorzysta z tej opcji ale z zaszyfrowanym hasłem

http://robotronic.de.../runasspcEn.zip

ale nie zabardzo kumam jak mógłbym to zrobić

#2 Gość_DawidS28_*

Gość_DawidS28_*
  • Goście

Napisano 17 04 2010 - 18:39

Jeśli chodzi o runas, to za bardzo się to nie nada, bo wymaga wprowadzania hasła usera przez uruchamiającego. Ta druga komenda tak samo.
TUTAJ wiecej o poleceniu.
Zastanawia mnie inna rzecz - instalator nie rozpoznaje systemu.

#3 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

Good Rank

• Na emeryturze
  • 700 postów

Napisano 17 04 2010 - 19:05

http://img2.pict.com...examplehsow.gif

Zaraz opiszę metodę uruchamiania narzędziem runasspc.exe, powyżej nagrałem którki filmik przedstawiający działanie programu z poświadczeniami.

EDIT:

1) uruchamiasz program runasspcadmin.exe, na samej górze podajesz ścieżkę do pliku wykonywalnego, który ma zostać uruchamiany z poświadczeniami.
- zostać ma local - localhost
- username - administrator - hasło

Na dole wpisujesz nazwę pliku .spc, w tym pliku jak zrozumiałem ma znajdować się zaszyfrowane hasło administratora. Plik crypt.spc zostanie zapisany w tej samej lokalizacji, gdzie jest Twój wykonywalny program.

2) Następnie w wierszu poleceń (przykład z filmiku) do uruchomienia programu z konta Administratora uzyjesz do tego runasspc.exe. Użycie:

runasspc.exe C:\crypt.spc

Sporzałem w dziennik zdarzeń i usługa Logowanie Pomocnicze weszła w stan uruchomienia, więc metoda zadziałała, oczywiście ta usługa musi być ustawiona minimalnie w trybie "ręcznym", aby sposób odniósł skutek.

Użytkownik Kolega Dudysa edytował ten post 17 04 2010 - 19:15

#4 ptaq1978

ptaq1978

First Rank

• Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 17 04 2010 - 20:46

przede wszystkim dziękuje za zainteresowanie i rzeczowe odpowiedzi
wypróbowałem i wyszło tak

uruchomiłem runasspcadmin.exe
w Path/Application.exe ścieżka dostępu do królik bystrzak.bat w katalogu 1 na pulpicie
uzupełniłem hasło Administratora
wygenerowalem w katalogu 1 na pulpicie crypt

uruchomiłem królik bystrzak.bat

Dołączona grafika

później wyskoczyło to

Dołączona grafika

mój plik bat wygląda tak

Dołączona grafika

Najgorsze jest to , że podczas prób za którymś razem nagle działa prawidłowo i mogę zainstalować grę.
Jest jakiś prostszy sposób

#5 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

Good Rank

• Na emeryturze
  • 700 postów

Napisano 17 04 2010 - 22:09

Hmm...

Troche przykręcone.
Po 1) Radziłbym Ci, aby skrypt bat miał prostą nazwę np. Install.bat. Zobacz jak ja to zrobiłem na przykładzie kilku poświadczeń, uruchamiam menu bat - 1, informacje o dysku omijam -2, wiersz poleceń omijam -3, wiersz poleceń - chkdsk - sprawdzanie dysku -4, przegladarkę -5. Budowa pliku bat:

@ECHO on
C:\runasspc.exe "crypt.spc"
C:\runasspc.exe "crypt1.spc"
C:\runasspc.exe "crypt2.spc"
C:\runasspc.exe "crypt3.spc"
C:\runasspc.exe "crypt4.spc"

http://img2.pict.com.../runasadmin.gif

W Twoim skrypcie BAT jest z deczka namieszane, musisz wcześniej podać polecenie START + ścieżka do programu, np, stwórz plik bat, który uruchomi przeglądarkę:

@ECHO on
start iexplore.exe

Następnie dalej w nowej linii dodjesz start + nowa ścieżka do nowego programu. Dopiero w tedy użyj runasspcadmin.exe do stworzenia poświadczeń z zaszyfrowanym hasłem administratora dla tego konkretnego pliku bat, który będzie uruchamiał programy i musi byc uruchomiona z konta admina bo właśnie sprawdziłem:

Dołączona grafika

Po stworzeniu poświadczenia crypt.spc dla skryptu Install.bat, tworzysz bat, który uruchomi runasspc.exe.
@ECHO on
runasspc.exe "crypt.spc"

Do poczytania "Noadmin" - Ograniczanie uprawnień. Na samym dole masz jeszcze inne podobne narzędzia.

Poza tym jak pisał DawidS28 narzędzie systemowe runas jest kulawe bo wprowadza monit o hasło. Jest zamiennik runas Use RunAs utility to execute a program from command line or batch file using a different user account., który pozwala w pliku bat czy w samym wierszu poleceń wpisać hasło, ale niestety plik bat można w tedy edytować podejrzeć hasło, coś za coś.

*************************************************************************************

Mam dla Ciebie jeszcze inną propozycję, mianowicie narzędzie Sanur - Runas Automation Utility. Wykorzystywane w skryptach .bat, .vbs, możliwość wpisania hasła, jedną z metod które potrafi wykonać to odczytać hasło administratora z ukrytego strumienia, które znajduje się w pliku lub katalogu.

Tworzenie ukrytego strumienia w pliku TXT, strumieniem będzie hasło - jako tekst. Otwórz wiersz poleceń, a następnie:

> plik.txt:pw echo/TwojeHasło

W pierwszej kolejności tworzysz wejście do pliku >, następnie podajesz dokładną ścieżkę do pliku wraz z nazwą, rozszerzeniem plik.txt, następnie podajesz nazwę strumienia :pw, nie musi być to pw może to być dowolna nazwa, następnie, jak widać na przykładzie.

Narzędzie Sanur wypakowujesz i wklejasz do lokalizacji C:\Windows\System32. Narzędzie jest wykorzystywane razem z systemowym runas:

runas /user:Administrator "cmd" | sanur /i C:\pass.txt:pw

Polecenie ma za zadanie uruchomić na koncie administratora wiersz poleceń:
runas /user:Administrator "cmd"

Następnie narzędzie Sanur użyte z parametrem /i pobierze tekst ze strumienia, który jest Twoim hasłem. Jak widać poniżej uruchomienie, sprawdzenie czy plik posiada strumień i na końcu widać że pomimo ukrytego tekstu plik nie posiada żadnej wagi.

Dołączona grafika

Metoda jest jedynie alternatywą i nie jest w pełni bezpieczna bo strumień z pliku można podejrzeć i jeśli ktoś się zorientuje że w pliku jest ukryte hasło to wiadomo co dalej będzie.

Dodatkowo do przeczytania Przeglądanie strumieni NTFS. Stream Explorer od razu odczytałem strumień o nazwie pw.

#6 ptaq1978

ptaq1978

First Rank

• Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 18 04 2010 - 19:07

witam,
przede wszystkim dziękuję za pracę wykonaną aby odpowiedzieć mi na moje pytanie. Zadał mi kolega "prace domową"
co bardzo mnie cieszy :) . Teraz muszę przetestować i odrobić pracę domową. A swoją drogą, mając grę lub program edukacyjny w obrazie .iso lub .mdf i chcąc ją uruchomić z .bat kliknięciem i używać w Windowsie XP Pro z konta Ograniczonego, trzeba się nieźle nakombinować- Nie powinno to być prostsze?

#7 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

Good Rank

• Na emeryturze
  • 700 postów

Napisano 18 04 2010 - 19:46

A swoją drogą, mając grę lub program edukacyjny w obrazie .iso lub .mdf i chcąc ją uruchomić z .bat kliknięciem i używać w Windowsie XP Pro z konta Ograniczonego, trzeba się nieźle nakombinować- Nie powinno to być prostsze?

Było by prostrze, gdy klikniesz na jakiś program wykonywalny prawoklikiem i na liście do góry masz opcję "uruchom jako..." i w tedy można sobie wybrać konto z którego program ma zostać uruchomiony, natomiast plik .bat nie ma takiej opcji, ale widzisz wyleciała mi z głowy jedna rzecz i mam ten program u siebie na dysku już jakiś czas i wyleciał mi z głowy :)

Gdy przekonwertujesz .bat do .exe w tedy będziesz mógł uruchamiać program jako administrator z opcji "uruchom jako...". Więc proponuję Ci jeszcze wypróbować całkiem niezły, darmowy, nie wymagający instalacji Bat To Exe Converter 1.5.
Pobierasz, wypakowujesz, uruchamiasz, oczywiście wcześniej odpowiednio przygotuj plik .bat, w kracie porgramu do góry wybierasz, który plik ma zostać przekonwertowany:

Dołączona grafika

Opcjonalnie możesz zabezpieczyć uruchomienie programu hasłem. Po przeknwertowaniu prawoklik na plik, z listy wybrać opcję ""uruchom jako...", wybrać administratora, wpisac hasło.

Dołączona grafika

#8 ptaq1978

ptaq1978

First Rank

• Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 18 04 2010 - 20:10

też fajny myk heheh przetestuje
Kolego, w całym tym opisie wgłębiamy się w różne możliwości (NIE NARZEKAM TEŻ SIĘ PRZYDADZĄ !!!), ale brakuje mi tu odpowiedzi na pytanie z początku postu.

mam zainstalowanego win xp pro sp3. Utworzyłem konto użytkownika przez panel sterowania/konta użytkowników.
Konto to chce przeznaczyć dla syna który ostatnio narozrabiał w systemie. Aby zainstalować mu grę dodaję użytkownika przez konto Administratora -Moj komputer/(prawy klik)zarządzaj/użytkownicy i grupy lokalne dodaj użytkownika do grupy Administratorzy. Po czym instaluję grę. sprawdza się to w przypadku gry np. Turtlle Odyssey. Gorzej jest z grami które chce zainstalować z obrazu płyty. Instalacji dokonuję za pomocą zamontowanego w Deamon Toolos obrazu płyty. Gra instaluje się prawidłowo można ją uruchomić przez plik .bat

"C:\Program Files\DAEMON Tools\daemon.exe" -mount 0,"E:\! edukacyjne\!!! krolik bystrzak\Krolik Bystrzak dla pierwszakow\KB Pierwszaka.mdf"
k:\Play.exe
"C:\Program Files\DAEMON Tools\daemon.exe" -unmount 0

Jednak gdy usunę użytkownikowi przynależność do grupy Administratorzy, pojawia się komunikat

Dołączona grafika

lub

Dołączona grafika

więc jeżeli masz do mnie jeszcze choć trochę cierpliwości proszę o pomoc ;-)
Chciałbym aby mój syn jednym kliknięciem na plik .bat uruchamiał zainstalowaną grę (on ma 6 lat) . Jednocześnie miałby ograniczone prawa do zapisu , usuwania, i wszystkich funkcji którymi się ostatnio interesuje, niszcząc Windowsa po Windowsie :)

#9 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

Good Rank

• Na emeryturze
  • 700 postów

Napisano 18 04 2010 - 21:07

Więc stwórz nowe poświadczenie runasspcadmin.exe (crypt.spc). Odszukaj plik .exe gry, nie musisz wybrać konta administratora, może to być Twoje konto + wpisujesz hasło. Poświadczenie crypt.spc będzie się znajdowało w lokalizacji gry, chyba że sobie to wytniesz i wstawisz w inną lokalizację.

Następnie skopiuj narzędzie runasspc.exe do lokalizacji C:\Windows\System32 na koncie Twojego 6 latka. Następnie otwórz notatnik a wnim wklep:

@ECHO on
runasspc.exe /cryptfile:"C\podajścieżkę\crypt.spc" /quiet

parametr /quiet po to by syn nie musiał potwierdzać uruchomienia w oknie dialogowym.

Zobacz jeszcze z poleceniem exit -> zamknie okno bat
@ECHO on
runasspc.exe /cryptfile:"C\podajścieżkę\crypt.spc" /quiet  & exit

W razie gdyby program monitował że nie odnajduje pliku crypt.spc, podaj ścieżkę bez cudzysłowia.

Nie mogłem do końca przetestować bo wywala mi błąd aplikacji, nagle mi to się stało, więc muszę troche pogrzebać przy tym. Napisz czy o to dokładnie Ci chodziło.

EDIT:
Okno bat się zamknie bez polecenia exit. Wcześniej narzędzie dostało jakieś dziwnej zajawki.

Użytkownik Kolega Dudysa edytował ten post 18 04 2010 - 21:36

#10 ptaq1978

ptaq1978

First Rank

• Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 18 04 2010 - 22:19

Szanowny Kolego, myślę że to będzie to !!! Jutro wypróbuje ,bo dziś dzieci poszły spać i nie mam dostępu do ich komputera.
Wypróbowałem na swoim komputerze i działa bez zarzutu :) . Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam. Trzymaj kciuki za jutrzejsza próbę :ph34r:

Użytkownik Kolega Dudysa edytował ten post 19 04 2010 - 21:46
Mam nadzieję że poszło - ok, w razie czego - pisać!!!

#11 ptaq1978

ptaq1978

First Rank

• Użytkownicy
  • 15 postów

Napisano 19 04 2010 - 21:56

Szanowny Kolego, to jest to !!!
Zrobiłem tak jak mi poradziłeś i DZIAŁA!!!!
Myślę, że najbardziej pomogło to skopiowanie pliku runasspc.exe do lokalizacji C:\Windows\System32 na koncie mojego 6 latka. W najbliższym czasie przeinstaluje Windowsa , zainstaluje gry i dam znać czy pojawiły się jakieś kłopoty. Pewnie teraz zacznę czytać jak przyblokować i poukrywać różne nieprzydatne 6 latkowi rzeczy. Jeżeli masz jakieś sugestie chętnie skorzystam z każdej informacji.

Za wszystkie porady oraz za cierpliwość dziękuje i pozdrawiam.

#12 Kolega Dudysa

Kolega Dudysa

Good Rank

• Na emeryturze
  • 700 postów

Napisano 19 04 2010 - 22:27

Nie ma za co...

Może 2 tematy dla optymalizacji systemu, chyba że je już czytałeś:

Optymalizacja i odchudzanie XP

Services - Usługi w XP - Które wyłączyć?

Może być przydatne w tedy gdy, syn nie używa internetu, nie wyszukuje plików, itp.. w tedy usługi związane z siecią można spokojnie wyłączyć...

Temat rzeka...

W każdym razie jeśli poświadczenia przyniosły oczekiwany rezultat to może utworzyć ich kilka lub dla wybranego programu, który uznasz że są stosowne dla Twojego syna. Sam pulpit i na nim z 10 plików .bat. Każdy temat - inny, dostosowany do indywidualnych potrzeb, więc w razie problemów pytać.

Temat zamykam bo wyszło na okej :P

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych