Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Instalacja UBUNTU 10.04 obok Vista

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 mblue

mblue

First Rank

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 01 07 2010 - 18:39

Witam,

1. Posiadam windows vista na partycji C:. Dysk 250GB podzielony na cztery równe partycje.
2. stworzone są łącznie 4 partycje (c:, d:, e:, f:)
3. partycja d: jest pusta tzn nie ma na niej żadnych danych (i na niej właśnie chciałbym zainstalować Ubuntu 10.04)

Mam problem z odpowiednim partycjonowaniem (przygotowaniem) tego dysku d: pod instalację ubuntu 10.04

Próbowałem dzielic podczas instalacji ubuntu 10.04 partycję d:, ale zawsze kiedy utworzyłem czy to miejsce na "wymianę", czy miejsce na system zawsze zostawało jakieś miejsce "bezużyteczne".

Oczywiście chciałbym korzystać z obu systemów, gdyż nie tylko ja jestem uzytkownikiem komputera. Intereseju mnie wybór system podczas startu.

Jeśli to możliwe proszę o instrukcję dość szczegółową, ale napisaną "łopatologicznie" :) i przejrzystą.

Z góry dziękuję za POMOC.

Pozdrawiam

#2 Handra

Handra

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 4469 postów

Napisano 01 07 2010 - 19:36

Stwórz sobie z partycji D:(w moj komputer -> zarządzaj -> Zarządzanie dyskami) dwie mniejsze partycje niesformatowane. Jedna większa na linuxa i jedna 2GB max na swapa i podczas instalacji linuxa po prostu wybierz zaawansowany sposób instalacji..

A żeby listę uruchamiania zrobić to najpierw zainstaluj linuxa.

2hi9kar.png Japanease Girls blows my mind! :rolleyes:

CPU: Intel Pentium G3220 Mobo: MSI H81I SSD/HDD: Adata 64GB/Samsung 250GB GPU: Gigabyte R7 260X OC 2GB Case: Cooler Master 120 Advance PSU: Chieftec CFT-650-14cs

Everyday I'm trolling
Moderatorów cycki pieką

#3 mblue

mblue

First Rank

• Użytkownicy
  • 14 postów

Napisano 01 07 2010 - 20:51

Stwórz sobie z partycji D:(w moj komputer -> zarządzaj -> Zarządzanie dyskami) dwie mniejsze partycje niesformatowane. Jedna większa na linuxa i jedna 2GB max na swapa i podczas instalacji linuxa po prostu wybierz zaawansowany sposób instalacji..

A żeby listę uruchamiania zrobić to najpierw zainstaluj linuxa.

dzieki za poradę, ale chyba mi to za bardzo nie pomogło. I nie mogę najpierw zainstalować linuxa gdyż tak jak pisałem mam już vistę..

#4 Handra

Handra

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 4469 postów

Napisano 01 07 2010 - 21:24

Ja Ci nie mówię byś najpierw instalował linuxa w sensie kolejności vista a linux tylko żebyś w ogóle go zainstalował tak jak Ci napisałem.

2hi9kar.png Japanease Girls blows my mind! :rolleyes:

CPU: Intel Pentium G3220 Mobo: MSI H81I SSD/HDD: Adata 64GB/Samsung 250GB GPU: Gigabyte R7 260X OC 2GB Case: Cooler Master 120 Advance PSU: Chieftec CFT-650-14cs

Everyday I'm trolling
Moderatorów cycki pieką

#5 Sławek

Sławek

Second Rank

• Użytkownicy
  • 89 postów

Napisano 04 07 2010 - 13:29

TEMAT WAŁKOWANY SETKI RAZY NA WSZYSTKICH FORACH!!!

I nie mogę najpierw zainstalować linuxa gdyż tak jak pisałem mam już vistę..

a możesz mi wytłumaczyć co ma piernik do wiatraka??? To właśnie dobrze, że masz już zainstalowaną Vistę, po instalacji Ubuntu program rozruchowy GRUB2 przejmie Vistę i przy starcie będziesz miał systemy do wyboru.
Polecam Ubuntu 10.4 polski Remix
Wkładasz płytkę boodującą i zaczynasz instalację > postępujesz zgodnie ze wskazówkami > gdy dojdziesz do partycjonowania wybierz "zaawansowany" ostatni na dole > wyświetlą Ci się partycje jakie masz > zaznacz partycję D i kliknij na usuń > następnie zaznacz usuniętą (chyba kolor szary) partycję i utwórz z niej trzy partycje jedna musi być oznaczona jako "/" (około 10-15 GB) druga to "SWAP" czyli przestrzeń wymiany (około 1GB) trzecia jako "/home" (To co pozostanie) na której będziesz przechowywał dane > dalej postępujesz zgodnie ze wskazówkami.

Próbowałem dzielic podczas instalacji ubuntu 10.04 partycję d:, ale zawsze kiedy utworzyłem czy to miejsce na "wymianę", czy miejsce na system zawsze zostawało jakieś miejsce "bezużyteczne".

hmmmm ... jeśli pozostaje Ci wolne miejsce, to widocznie nie wykorzystujesz całej pozostawionej części na system (bo tworzysz dwie partycje dla Ubuntu), pewnie najpierw tworzysz partycję na system, a potem SWAP i pozostaje Ci coś wolnego, zmień ponownie rozmiar partycji główne lub utwórz trzy partycje Linuxowe tak jak wyżej napisałem. O ile się nie mylę to w Ubuntu można ustawiać rozmiary zarówno suwakiem jak i wpisywać ręcznie.
Napisz czy Ci się udało
Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych