Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

Victoria - program do diagnostyki dysku
  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Handra

Handra

    Expert Rank

  • Użytkownicy +
  • 4469 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano 27 08 2010 - 10:27

Victoria (dla systemu Windows)

Aby pobrać program kliknij tutaj

Jak posługiwać się programem w celach diagnostycznych dysku.

1. Skanowanie.

Zaletą tego programu jest możliwość obsługi w interfejsie graficznym, co dla użytkowników mniej zaawansowanych jest zdecydowanym atutem w porównaniu z narzędziami działającymi w słynnym DOS-ie. Jednakże bywa tak, że oprogramowanie działające pod okienkami potrafi fałszować wyniki - w przypadku niescisłości należy powtórzyć skanowanie innym dostępnym programem. Victoria współpracuje również z urządzeniami pamięci masowej podpiętymi przez Port USB. W prawym górnym rogu mamy dwie opcje API i PIO w naszym przypadku będziemy używać opcji API - w celu zapoznania się z opcją PIO - zapraszamy do lektury manuala.

Odpalamy naszą Victorię i w pierwszej kolejności udajemy się do zakładaki Standard

Dołączona grafika

Zaznaczamy opcję API w lewym górnym rogu, oraz w okienku pod spodem wybieramy interesujący nas napęd. Powinniśmy w oknie dialogowym na dole uzyskać odpowiedź:

10:29:37 : Get passport... OK
10:29:37 : Model: ATA SAMSUNG HD322HJ; Capacity: 625140335 LBAs


Jeśli tak nie będzie klikamy na klawisz Passport znajdujący się zaraz nad oknem dialogowym to wywoła procedurę uzyskania Passport.

Gdy Już wybraliśmy dysk i uzyskaliśmy Passport udajemy się do zakładki Tests. Tam zazwyczaj będsziemy używać ustawień domyślnych, które wyglądają tak:

Dołączona grafika

Przy takich ustawieniach klikamy na "Start" i rozpocznie się skanowanie.

UWAGA!

Wyniki testu najlepiej podawać za pomocą zrzutu ekranu! (ALT+PrintScreen) zapisać w Paint w formacie .jpg i użyć jednego z serwerów darmowych dla zdjęć!

2. S.M.A.R.T dysku.

W celu odczytania S.M.A.R.T należy udać się do zakładki SMART i przycisnąć Get Smart widoczne na zdjęciu w prawym górnym rogu - na zdjęciu jest przedstawiony niewykonany SMART. Po wciśnięciu tego przycisku jeśli program będzie miał dostęp do SMART tabela wypełni się danymi. Wyniki również należy zapisać poprzez Zrzut ekrany i podać w postaci linku z serwera zdjęć.

Dołączona grafika

3. Mapowanie dysku.

Program umożliwia nam również mapowanie dysku, co może być użyteczne gdy stwierdzi na naszym dysku Bad sectory. W celu tym należy w zakładce Tests zmienić opcję z Ignore na Remap:

Dołączona grafika

klikamy Start i program wykona rempowanie dysku twardego. Następnie gdy je ukończy należy z powrotem zmienić opcję na Ignore i wykonać skanowanie w celu weryfikacji efektów rempowania dysku.


PS: Jeśli z jakichś powodów nie możecie odczytać SMART w Victorii możecie dokonać tego za pomocą Crystal Disk Info - wystarczy zainstalować i uruchomić, a program automatycznie odczyta SMART!

Dołączona grafika


Domyślnie program wartości RAW podaje w systemie HEX. Poprawny dla łatwiejszego odczytu jest DEC. W celu by dokonać zmiany wyników RAW na DEC należy kliknąć w pasku u góry Funkcje/Advanced Feature/Wartość RAW 10[DEC]

2hi9kar.png Japanease Girls blows my mind! :rolleyes:

 

CPU: Intel Pentium G3220 Mobo: MSI H81I SSD/HDD: Adata 64GB/Samsung 250GB GPU: Gigabyte R7 260X OC 2GB Case: Cooler Master 120 Advance PSU: Chieftec CFT-650-14cs

 
Everyday I'm trolling
Moderatorów cycki pieką
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych