Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

O Awariach dysków twardych. Dlaczego pojawiają się błędy na dyskach.
  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Handra

Handra

    Expert Rank

  • Użytkownicy +
  • 4469 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano 27 08 2010 - 12:15

Dlaczego pojawiają się błędy na dyskach?


1. Temperatura.

Każdy dysk twardy ma fabrycznie ustanowiony poziom temperatury przy jakim może pracować bezpiecznie. Dlatego niezbędnym elementem bezpieczeństwa dla naszego dysku jest odpowiednia wentylacja, oraz dbanie o czystość wewnątrz obudowy - całej - na potrzeby tematu odniesiemy się do dysku - na tym lubi osiadać kurz który utrudnia oddawanie ciepła. Należy dbać regularnie o to by ten kurz się nie zbierał - czyli przecierać dysk suchą szmatką bezpyłową - lub po prostu przedmuchać i przetrzeć suchą ściereczką. To samo tyczy się wszelkich taśm(dyski PATA) jaki i złączy SATA, kurz to morderca elektroniki.

Tempreatury dysków kształtują się różnie. Nowy dysk może działać z temperaturą nawet 30 stopni, nie mniej jednak niżej prezentacja przedziału temperatur które mogą wystąpić oraz krótki opis:

poniżej 50 stopni = normalna temperatura pracy
50 stopni - 60 stopni = podwyższona temperatura, może nastąpić zwiększone zużycie dysku
powyżej 60 stopni = wysoka temperatura, duże ryzyko awarii

Powyższe dane są zamieszczone w celach orientacyjnych. Osiągnięcie takich wartości może być sygnałem nadchodzących problemów. Nie musi wcale oznaczać, że dysk jest uszkodzony.


2. Problemy z zasilaniem.

W wypadku problemów z zasilaniem główną uwagę należy zwrócić na jednostkę zasilającą nasz komputer. Nagłe utraty zasilania lub przepięcia mogą ułatwić powstawanie bad sectorów, a także fizycznie uszkodzić dysk. Dlatego warto się zastanowić wybierając zasilacz do naszego PC - przeczytać w jego specyfikacji czy posiada zabezpieczenia przed różnego rodzaju zjawiskami elekrycznymi - o zasilaczach przeczytasz Tu. Należy również zwrócić szczególną uwagę na przewody łączące nasz dysk(taśmy, przewody SATA oraz wtyczki zasilające) ich niedokładne wpięcie oraz kiepska jakość również może wpłynąć na stan dysku. Pewną ochroną przed niespodziewaną utratą mocy są urządzenia UPS. Ich posiadanie pozwala podtrzymać komputer uruchomiony w razie utraty mocy na zasilaczu lub jego awarii. Dzięki temu możemy spokojnie wyłączyć komputer bez obawy o utratę danych i o ewentualne uszkodzenia.

3. Uszkodzenia mechaniczne (fizyczne).

Uszkodzenia fizyczne powstają poprzez uszkodzenie podzespołów mechanicznych dysku, uszkodzoną elektronikę lub przez czynnik ludzki jakim może być rzucanie lub upadek dysku na ziemię. Jeśli podczas sprawdzania dysku blisko 20% powierzchni to Bad sectory w stosunku do całej pojemności dysku, to możemy przypuszczać, że taki czyn miał miejsce(dane są orientacyjne). Najczęściej dochodzi do uszkodzenia głowicy tych problemów niestety nie da się naprawić oprogramowaniem.


UWAGA!!

Wszelkich modyfikacji wewnątrz jednostki centralnej: Czyszczenie, przepinanie kabli, dociskanie kabli i in. dokonujemy z odłączonym kablem zasilania od zasilacza! Istnieje możliwość uszkodzenia podzespołów jeśli prąd ma możliwość ingerencji w podzespoły znajdujące się w środku komputera.

2hi9kar.png Japanease Girls blows my mind! :rolleyes:

 

CPU: Intel Pentium G3220 Mobo: MSI H81I SSD/HDD: Adata 64GB/Samsung 250GB GPU: Gigabyte R7 260X OC 2GB Case: Cooler Master 120 Advance PSU: Chieftec CFT-650-14cs

 
Everyday I'm trolling
Moderatorów cycki pieką
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych