Skocz do zawartości


tablety.pl
Zdjęcie

MHDD
  • Zamknięty Temat jest zamknięty
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Handra

Handra

    Expert Rank

  • Użytkownicy +
  • 4469 postów
  • Płeć:Mężczyzna
  • Lokalizacja:Rzeszów

Napisano 05 09 2010 - 10:22

MHDD (kliknij, aby pobrać)


Kolejny program, który chce Wam przedstawić, a może być pomocny przy określeniu problemów z dyskiem jest MHDD. Od pozostałych wymienionych w tym dziale wyróżnia go to, że działa pod DOS'em i jest dokładniejszy od swoich kolegów działających pod Windows.Program ten zezwala nam wykonać wiele przydatnych zadań m.in. formatowanie niskiego poziomu oraz diagnostykę urządzeń USB - warunkiem jest posiadanie sterownika emulującego --> Do pobrania stąd..

Aby zacząć pracę z MHDD najpierw należy ściągnąć obraz ISO z linku dostępnego pod nazwą programu. Następnie wypalamy ten obraz na płytkę CD. Kolejnym krokiem w celu dostania się do programu jest restart komputera i zabootowanie się z płytki z programem.W tym celu należy zmienić kolejność bootowania w biosie, by zaczynała się od CD lub w odpowiednim momencie wybrać sekwencje klawiszy, która jednorazowo umożliwi nam wybrać nośnik do zabootowania(polecam 1 metodę).

Gdy zabootujemy się już do naszego programu wyświetli nam się lista urządzeń pojawi się nam okno z wyborem, czy program ma się uruchomić ze wsparciem dla urządzeń SCSI(zdjęcie niżej - wybieramy opcję 1 i zatwierdzamy enterem):

Dołączona grafika

Kolejno wyświetli nam się lista wykrytych urządzeń(w moim przypadku dysk znajduje się na pozycji 6 - W waszym może znajdować się gdzie indziej więc należy wybrać cyferkę odpowiadającą danemu nośnikowi i zatwierdzić Enterem):

Dołączona grafika
Tutaj od razu cenna uwaga - program wykrywa urządzenia tylko podłączone jako MASTER!

Po wybraniu nośnika dostajemy się do konsoli gdzie wydajemy polecenia MHDD>_. By dokonać skanowania powierzchni dysku należy wpisać polecenie SCAN oraz zatwierdzić je Enterem. Naszym oczom przedstawi się okienko w którym mamy ustalić parametry skanowania(patrz zdjęcia pierwsze przedstawia konsole, drugie okno z opcjami skanowania):

nr 1
Dołączona grafika

nr 2
Dołączona grafika


W naszym wypadku czyli poszukiwania bad Sectorów w oknie tym powinno wszystko zostać w ustawieniach domyślnych czyli tak jak na zdjęciu nr 2 powyżej.

Proszę się upewnić, że Remap oraz Erase Delay są na OFF(domyślnie tak jest ale pewności nigdy za wiele)

By przejść do skanowania należy zatwierdzić skanowanie kombinacją klawiszy lub samym F4(szybicej, wygodniej). Jeśli dysk jest poprawnie podpięty i nie wykazuje poważniejszych problemów program powinien przejść do skanowania. Po czym rozpoznać, że skanowanie się wykonuje? Ekran wypełni się blokami i wynikami jak na zdjęciu poniżej:

Dołączona grafika


Gdy skanowanie się wykona. Należy wykonać zdjęcie aparatem lub telefonem komórkowym (przykład możecie zobaczyć wyżej) i podać na forum do analizy! Można je również przepisać na kartkę a następnie na forum - proszę pamiętać o dokładności przepisywania danych gdyż ma to istotny wpływ na decyzje względem naprawy.

Jeżeli osoba prowadząca stwierdzi, że na dysku występują błędy to.. Może poprosić o wykonanie identycznego skanowania z tym, że przy użyciu opcji Remap, czyli w okienku, które nam wyskakuje po wpisaniu polecenia Scan zmieniamy Remap z OFF na ON (wystarczy zmienić parametr strzałkami wybierając Remap a ON/OFF uzyskujemy poprzez wciśnięcie spacji) i cała reszta procedury jest podobna - proszę nie zmieniać żadnych innych parametrów bez wyraźnego polecenia przez osobę prowadzącą gdyż może to doprowadzić do trwałego uszkodzenia danych na dysku.

Aby odczytać dane S.M.A.R.T w MHDD gdy jesteśmy w konsoli, wciskamy F8 i przed naszymi oczyma jeśli Smart jest dostępny pojawi się ekran z wynikami, może on składać się z kilku stron więc należy wykonać zdjęcie(przepisać wyniki) każdej strony.

2hi9kar.png Japanease Girls blows my mind! :rolleyes:

 

CPU: Intel Pentium G3220 Mobo: MSI H81I SSD/HDD: Adata 64GB/Samsung 250GB GPU: Gigabyte R7 260X OC 2GB Case: Cooler Master 120 Advance PSU: Chieftec CFT-650-14cs

 
Everyday I'm trolling
Moderatorów cycki pieką
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych