Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Kłopoty z uruchomieniem Mandrivy po reinstalce Windows

• Zamknięty Temat jest zamknięty
21 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rostov

Rostov

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 23 10 2010 - 10:30

Witam,

Mandriva 2008.0 Free (i586) jest drugim systemem zainstalowanym na moim kompie, obok Windy XP.
Uruchamiam ją sobie za pomocą GRUB'a zamieszczonego na dyskietce.
Parę dni temu musiałem sformatować dysk C: i zainstalować ponownie Windę.
Nie ruszałem nic w partycjach!
Od tej pory, gdy wkładam dyskietkę, by uruchomić pingwina, pojawia mi się następujący komunikat:

GNU GRUB version 0.97 (639K lower / 1047536 upper memory)

[ Minimal BASH-like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. Anywhere else TAB lists the possible completions of a device/filename. ] 

grub>_

Co powinienem teraz zrobić, aby z dyskietki uruchomił mi się pingwin, którego mam na dysku?

Gdy próbuję wykonać aktualizację Mandrivy z pierwszej płytki instalacyjnej (w sumie są 3), wyskakuje mi następujący komunikat:

Wystąpił błąd montowanie partycji /dev/hda8 do katalogu /mnt zakończyło się niepowodzeniem (No such file or directory).

Proszę o instrukcję KROK PO KROKU, bo nie jestem zbyt obeznany w środowisku linuksowym, a moja znajomość angielskiego-technicznego jest bardzo słaba :rolleyes:

#2 Handra

Handra

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 4469 postów

Napisano 23 10 2010 - 13:41

Niedawno na zajęciach próbowaliśmy takiej zabawy z Mandrivą, ponieważ nam się wysypała. Nie była ona na GRUB'ie dlatego nie mogliśmy jej podnieść bo ubuntu działa na Grubie. A co zrobiliśmy. Zabootowaliśmy się z LiveCD Ubuntu, zmieniliśmy roota aby znajdował się na linuxie na dysku a nie bootowalnym i stamtąd próbowaliśmy przywrócić ustawienia lilo. Niestety ani przywrócenie ani próba instalacja gruba się nie powiodła. Nie mniej jednak możesz w ten sam sposób spróbować się wyratować - masz lepiej bo masz gruba i może inaczej się to będzie działo. Nagraj sobie ubuntu na płytkę i się odezwij a dam odpowiednie namiary co dalej, spróbujemy przywrócić Gruba.

Tutaj jeszcze po angielsku ale najważniejsze rzeczy dla prostego użytkownika systemu powinny być jasne. Jeśli czegoś nie czaisz daj znać.

2hi9kar.png Japanease Girls blows my mind! :rolleyes:

CPU: Intel Pentium G3220 Mobo: MSI H81I SSD/HDD: Adata 64GB/Samsung 250GB GPU: Gigabyte R7 260X OC 2GB Case: Cooler Master 120 Advance PSU: Chieftec CFT-650-14cs

Everyday I'm trolling
Moderatorów cycki pieką

#3 Rostov

Rostov

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 23 10 2010 - 13:46

Mam Knoppixa, może być?

#4 Fix00ser

Fix00ser

Second Rank

• Użytkownicy
  • 99 postów

Napisano 23 10 2010 - 16:03

z pierwszego postu wynika że loader Grub nie znalazł pliku <menu.list.> ponieważ wyświetlił znak zachęty,
ale w tak skromnym wierszu poleceń można także wykonać proste czynności naprawcze.
więcej o Grub czytaj info
rescue

#5 Handra

Handra

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 4469 postów

Napisano 23 10 2010 - 16:08

Mam Knoppixa, może być?

Łatwiej będzie z ubuntu, bo do niego jest ogrom wskazówek a do tego na 100% jest bootowalny, ale póki co zaglądnij jeszcze do linku użytkownika @fix~ może tam znajdziesz szybsze rozwiązanie moje wymaga sporo zabawy i wcale nie gwarantuje sukcesu.

2hi9kar.png Japanease Girls blows my mind! :rolleyes:

CPU: Intel Pentium G3220 Mobo: MSI H81I SSD/HDD: Adata 64GB/Samsung 250GB GPU: Gigabyte R7 260X OC 2GB Case: Cooler Master 120 Advance PSU: Chieftec CFT-650-14cs

Everyday I'm trolling
Moderatorów cycki pieką

#6 Fix00ser

Fix00ser

Second Rank

• Użytkownicy
  • 99 postów

Napisano 23 10 2010 - 16:37

z Live Cd Ubuntu
czytaj
najpopularniejsza setka Live Cd
tutaj
czasami do naprawy lub deinstalacji można użyć SGD
tutaj
info

#7 Rostov

Rostov

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 23 10 2010 - 18:23

Próbowałem sposobu ze strony szarpa, jednakże przy wykonywaniu komendy:

chroot /mnt/root
wyskoczył mi błąd:

FATAL: kernel too old

1. Podaj konkretny link do strony o której piszesz.
2. Podaj wyniki wcześniejszych poleceń znajdujące się na tamtej stronie.
saturno

#8 Fix00ser

Fix00ser

Second Rank

• Użytkownicy
  • 99 postów

Napisano 23 10 2010 - 19:10

jaki jest efekt polecenia wklepany z dyskietki po znaku zachęty
find /boot/grub/stage1

#9 saturno

saturno

Medium Rank

• Na emeryturze
  • 192 postów

Napisano 24 10 2010 - 00:37

Czy na pewno oprócz formatowania partycji Windows nic więcej nie robiłeś?
Pytam, bo jeśli usuwałeś jakąś partycję, to pomimo tego że ją w tym samym miejscu utworzyłeś mogła pozmieniać się kolejność (numery) partycji w sensie jak widzi je Linux. Uruchom jakieś Live-CD i sprawdź czy partycja systemowa Mandrivy w dalszym ciągu znajduje się tam gdzie była przed instalacją Windowsa (chodzi o numer partycji: hdax).

Sprawdź także czy na partycji są pliki, bo może partycja jest usunięta lub sformatowana.
Piszę o tym, bo już mnie nic nie zdziwi po tym jak w zarządzaniu dyskami Windows usuwałem jedną partycję FAT32, a zniknęły w mgnieniu oka trzy partycje (oprócz FAT32 usunęło swap i /home).
Partycję /home dość łatwo udało się odzyskać ale nerwów się najadłem, bo miałem sporo ważnych danych.

I jeszcze jedna sprawa, czemu instalujesz program rozruchowy na dyskietce?
Jeśli chcesz odseparować maksymalnie rozruch Windows od Linuksa, to instaluj GRUB'a lub LILO na partycji systemowej Linuksa, a do wskazania partycji na której komputer ma szukać rozruchu wykorzystaj GAG który można zainstalować na dyskietce, albo na dysku twardym.

Ps.: Zakładając wątek powinieneś poinformować o wszystkich sposobach naprawy, których dotychczas próbowałeś oraz o wynikach poleceń które się tam przewijają.
Pije konkretnie do: >>wątku na forum mandrivy<<
.

#10 Rostov

Rostov

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 24 10 2010 - 11:12

Fix00ser - (hd0,6)

saturno - jeszcze wiem, co piszę - nie ruszałem NIC w partycjach!... nie znałem sposobu z GAG... zaś co do wątku z mandrivalinux.eu - nie zdążyłem zastosować tej porady z ostatniego posta, forum było reorganizowane, zniknęły wszystkie moje posty i nie dostałem powiadomienia o odpowiedzi na mój post.

#11 Fix00ser

Fix00ser

Second Rank

• Użytkownicy
  • 99 postów

Napisano 24 10 2010 - 12:02

ech..wszystko to jest opisane w linkach które podałem, a jeśli kolega nie <czuje> konsoli to proponowałem już użyć SGD
wykonaj kolejne polecenia
root (hd0,6)
oraz
setup (hd0)
i wykonaj reset kompa z ponownym uruchomieniem już bez floppy
jeśli grub załaduje poprawnie system to profilaktycznie podaj wyniki poleceń
fdisk -l /dev/hda
gpart /dev/hda
cat /proc/partitions

#12 Rostov

Rostov

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 24 10 2010 - 12:03

Ale mnie jednak zależy na tym, żeby linux uruchamiał się z dyskietki.

#13 Fix00ser

Fix00ser

Second Rank

• Użytkownicy
  • 99 postów

Napisano 24 10 2010 - 12:09

tymczasowo ważne jest by w ogóle system wstał, później można będzie to zmienić

#14 Rostov

Rostov

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 24 10 2010 - 12:11

Wykonałem w międzyczasie polecenia, które podałeś wyżej - efekt:

Error 17: Cannot mount selected partition

#15 Fix00ser

Fix00ser

Second Rank

• Użytkownicy
  • 99 postów

Napisano 24 10 2010 - 12:20

te polecenia wykonałeś już po restarcie kompa ?
jeśli tak to czytaj info
napisz czy grub nie generuje nowych błędów

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych