Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Podkrecanie komputera

• Zamknięty Temat jest zamknięty
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 zygfryd12

zygfryd12

First Rank

• Użytkownicy
  • 71 postów

Napisano 30 10 2010 - 17:18

Witam serdecznie !

Zamierzam podkręcić komputer (wiem, że może wam się to wydać dziwne, że chcę go podkręcać, ale oczekuję porad na temat podkręcania, nie czy warto go podkręcać itp).
Zanim jednak zacznę pisać swój wywód, podam specyfikację komputera :
Procesor: AMD Phenom II X4 945 (szczegółowy opis procesora)
Pamięci : Kingston DDR3 2x1GB 1066 MHz CL7 (parametry pamięci)
Grafika: Evga GeForce GTX 275 (szczegółowe parametry grafy )
Płyta główna : MSI 770-C45 AM3 (szczegołowe parametry płyty głównej)
Zasilacz: Chieftec CFT-750-14C (szczegółowy opis zasilacza)
Obudowa: SopranoRs 101 z zamontowanymi wentylatorami: 1xwylotowy 120mm, 1x wlotowy 120mm, 1 na sciance bocznej wylotowy 80mm + cooler boxowy (fotka mojego kompa).
System: Windows 7 x64

Moje pytania brzmią następująco :
1)Ile mogę podkręcić procesor na standardowym chodzeniu ? I jeśli trzeba by dokupić dodatkowy cooler na proca, to jaki ?
2) Ile podkręcić grafę ? Ostatnio były z nią problemy, ale zakładam, że to wina sterowników
3) Zamierzam na pewno dokupić pamięć RAM. I pytanie brzmi czy jest sens dokupywać 2x2GB 1333 MHz CL9 też kingstona ? wtedy byłoby 2x2gb + 2x1GB i nie jestem do konca pewny, jakby to się zachowywało, czy raczej dokupic kolejne 2x1 GB kingstona i posiadac wtedy 4x1 GB ? Co bardziej opłaci się dla gracza ?
4) Jeśli macie jakieś sugestie dotyczące ułożenia kabli w obudowie, /zmiany chłodzenia/dokupienia czegoś, to z chęcia przyjmę wszelkie rady.

Pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc

EDIT: Dorzucam tak na wszelki screeny z CPU-Z i HW Monitor :
1 screen
screen 2

Screeny dotyczące stanu komputera w IDLE oczywiście

#2 Handra

Handra

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 4469 postów

Napisano 31 10 2010 - 09:00

1. Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie - jeden wykręci 3,5 lub 3,6 a drugi nie da rady nawet 3,4 Ghz(dane są obrazowe). Wszystko zależy na jaki procesor trafisz. Dlatego podkręcanie nawet na takich samych konfiguracjach może przynosić różne efekty - na domyślnym chłodzeniu kiszka.
2. Być może to problemy sterowników. Grafikę najlepiej podkręcać powoli aż do utraty stabilności, czyli dajmy na to na początek podbij zegar o 20 MHz i testuj. Tj ściągasz sobie np Furmark i kontrolujesz temperatury oraz zachowanie się komputera. Jeśli temperatura pracy karty nie będzie się zwiększać po pół godzinie i będzie stabilnie pracować to w porządku i idziesz dalej.
3. Jeśli kupować pamięć to najlepiej tak aby działała w Dual channel bo daje to optymalną wydajność. Poza tym zamontowane masz pamięci 1066 a możesz mieć 1600 MHz OC. Także zdaje się, że najlepiej będzie sprzedać obecne a kupić zestaw 2x2 GB 1333 MHz, w zależności od kasy oczywiście można by różne moduły zaoferować.
4. Co do kabli to zdaje się, że obudowa nie ma miejsca między płytą boczną żeby puścić tamtędy kable. Z kablami tragedii nie ma, ale można by użyć linek zaciskowych i coś pokombinować. No i o ile jest możliwość to zredukować ilość kabli - Związanie linek w jeden ciąg zrobi swoje, a jak dasz radę je dodatkowo o miejsce na dyski zaczepić kolejną linką to nie będą wadzić przepustowości powietrza.

5. Płyta główna generalnie trochę słaba do OC.
.......................................................................

Chłodzenie - SilentiumPC Fortis HE1225 lub Scythe Mugen II - z tym, że cudów OC się nie spodziewaj, bo powietrze nie daje sporych możliwości. Bez porządnych testów nie ma szans na stabilną pracę. Więc każde podkręcenie dajmy na to na 3300MHz poprzez mnożnik musi zostać sprawdzone 2-3h OCCT. Jeśli pojawi się błąd to znaczy, że oc się nie powiodło. No i albo masz gorszy egzemplarz procesora lub za niskie napięcie itd, ale o tym na razie nie ma też co a dużo mówić. Dobry sposobem na podniesienie wydajności zestawu jest podniesienie napięcia oraz taktowania HT Link. Efekty widoczne przy testach odczytu z pamięci.. Niedawno czytałem ciekawy artykuł w necie na temat podkręcania gość naprawdę sporo ciekawych rzeczy tam zawarł. Podkręcanie procesora by PurePC.

2hi9kar.png Japanease Girls blows my mind! :rolleyes:

CPU: Intel Pentium G3220 Mobo: MSI H81I SSD/HDD: Adata 64GB/Samsung 250GB GPU: Gigabyte R7 260X OC 2GB Case: Cooler Master 120 Advance PSU: Chieftec CFT-650-14cs

Everyday I'm trolling
Moderatorów cycki pieką

#3 zygfryd12

zygfryd12

First Rank

• Użytkownicy
  • 71 postów

Napisano 31 10 2010 - 09:41

Ok dzięki za odp ale nie dowiedziałem się czy da radę podkrecic aktualne pamięci do np 1337 i wtedy dokupywac 2x2 gb 1337 c7 ? wtedy wszystkie by pracowały w 1337 cl7 ale czy dual by wtedy funkcjonował ? I jeszcze czy jakbym zamontowal Scythe mugen II to miałbym szanse dojść do 4 ghz skoro steraz w idle posiadam 30 stopni tylko ? Teoretycznie musiałbym zmienić szyne z 200 na 266 kiedyś po takim zabiegu na procku kolegi (identycznym jak mój) temp poszło tylko 10 st up wiec może warto próbować ? :)

#4 Handra

Handra

Expert Rank

• Użytkownicy +
  • 4469 postów

Napisano 31 10 2010 - 09:47

Nie ma pamięci 1337 MHz.. tylko 1333 MHz. A czy Twoje aktualne pamięci dadzą się podkręcić to jest w ogóle nuta do sprawdzenia. Z tym, że to będzie się odbywać poprzez podkręcanie szyny, a po co kręcić szynę jak można kręcić mnożnik procka a pamięci ustawić osobno(w zależności od modelu).. Ja jestem zdania, że lepiej mieć 4 GB dobrych pamięci do zabawy niż 6 GB w konfiguracji 2x1 i 2x2 troszkę gorszych. Co widać po moim poście. W swoim 1 punkcie napisałem, że nie ma reguły na podkręcanie i nie powiem ani tak ani nie.. bo nikt tutaj prorokiem nie jest i po co mam Ci obiecywać złote góry? Co do temperatur to na pewno 10 stopni ale w idle. Gdyby puścił test obciążający wtedy byśmy się przekonali co się udało. Co do pamięci:

KHX1600C9D3K2/4GX 289zł. Są oczywiście kompatybilne z Twoją płytą według listy wspieranych pamięci i zapewne dzięki temu pozwolą na wyciśnięcie max wydajności w oparciu o możliwości płyty.

Tutaj Najtańsze kingstony 1333MHz.

50 zł różnicy, którą warto zapłacić ponieważ masz dodatkowo radiatory na pamięci i optymalnie wykorzystasz taktowanie pamięci w stosunku do możliwości płyty. Te pamięci KHX w teście Pclab który został ostatnio przeprowadzony zebrały dobre recenzje. Więc lepiej 4 GB 1600MHz niżeli 6 GB 1333 MHz kombinowanych. Różnicę ceny nadrobisz z nawiązką sprzedając 2x1GB na allegro.

2hi9kar.png Japanease Girls blows my mind! :rolleyes:

CPU: Intel Pentium G3220 Mobo: MSI H81I SSD/HDD: Adata 64GB/Samsung 250GB GPU: Gigabyte R7 260X OC 2GB Case: Cooler Master 120 Advance PSU: Chieftec CFT-650-14cs

Everyday I'm trolling
Moderatorów cycki pieką

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych