Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Kupno Windows XP

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 dzięcioł

dzięcioł

First Rank

• Użytkownicy
  • 72 postów

Napisano 09 08 2011 - 21:51

Witam. Nie mam za bardzo czasu, żeby szukać informacji na ten temat po necie, a sprawa jest pilna.
Wiem, że Windowsy XP OEM można było nabyć jedynie razem z komputerem dla którego były dedykowane. Gdzieś przeczytałem, że teraz już można nabyć dedykowany XP w wersji OEM bez komputera dla którego był przeznaczony i bez problemów zainstalować go na innej maszynie. Nie wiem ile w tym prawdy, a czas mnie goni więc pytam na forum, jak to jest na dzień dzisiejszy z tymi OEMkami? Z góry dzięki za odpowiedź :).

#2 Miczi82

Miczi82

Second Rank

• Użytkownicy
  • 93 postów

Napisano 10 08 2011 - 11:35

http://www.rp.pl/artykul/576551.html

Czytając ten artykuł można by mówić i tak i tak :)
Teoretycznie chyba jest jakiś sens w tym artykule, czyli nie powinno być różnicy dla kogoś, kto idzie do polskiego sklepu, nie MS i chce sobie kupić windowsa, czy to w wersji OEM czy BOX. Skoro licencja obowiązuje tylko pierwszej sprzedaży, czyli sprzedaży przez MS dystrybutorowi, czyli np. takiemu sklepowi.

Praktycznie jest tak, że nie kupisz w sklepie samego systemu OEM bez sprzętu. Przynajmniej legalnie nie kupisz.
Intel Core i5-750 | Asus P7P55D | OCZ 2x2GB Platinum Low-Voltage CL7 | Sapphire Radeon HD5770 | 2x Samsung 500GB SATAII F3 | WD My Passport Essential SE 1TB | Samsung SH-223B | BeQuiet StraightPower E6 550W | SilentiumPC Gladius 400 Pure Black + Tacens Ventus 120mm || Samsung T220 || Windows 7 Professional PL 64-bit SP1

Dołączona grafika

#3 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 10 08 2011 - 21:31

Przynajmniej legalnie nie kupisz.

Nie popadajmy w taki tragizm. Wystarczy podzwonić po sklepach komputerowych. Jeszcze w maju (3 miesiące temu - dla jasności) kupowałem na mieście XP HE OEM. Wystarczyło zadzwonić, pogadać, odczekać kilka dni i pudełko z instalką już było. Bodaj za 239 czy 249zł? Nie pamiętam już dokładnie.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#4 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 01 10 2011 - 12:56

No więc temat należy rozbić na 2 wątki - takie, w którym wszystkie warunki licencji pozostają zachowane i taki, gdzie tak nie jest...

1. Zachowanie wszystkich postanowień licencyjnych.

Są systemy Windows XP OEM z licencjami sprzed grudnia 2009 roku, kiedy tylko producenci sprzętu mogli nabyć taki system (tj. firmy), a użytkownik końcowy musiał otrzymać komputer już z zainstalowanym systemem. Takich nie możesz nabyć, bo zgodnie z ich licencją jest to nielegalne. Natomiast jest jeszcze EULA dołączona do systemów sprzedawanych od 2010 roku, kiedy również użytkownik końcowy może nabyć system w wersji OEM. Taki system możesz kupić, zainstalować i aktywować legalnie.

Druga opcja to kupienie Windows 7 Professional OEM lub Windows 7 Ultimate OEM i tzw. downgrade do Windows XP Professional (musisz wtedy posiadać już jakiś legalny system XP PRO i klucz do niego - instalujesz ten system z jego kluczem i w momencie aktywacji dzwonisz do MS i mówisz, że chcesz aktywować system z downgrade'u). Na kompa naklejasz naklejkę z Win 7.

Trzecia opcja - odkupienie Windowsa XP Pro w wersji BOX razem z naklejka, książeczką, płytą i rachunkiem oryginalnym za niego (jeśli to osoba prywatna, bo od firmy to możesz dostać rachunek lub fakturę wystawioną przez nich). Lub kupienie takiego nowego zestawu.

2. Rozwiązanie niezbyt zgodne z EULA.

Kupić jakikolwiek Windows XP OEM i zainstalować, a potem aktywować. Jeśli nie padniesz ofiarą chińskiej podróbki na Allegro, to system będzie zachowywał się jak 100% legalny, mimo możliwości pogwałcenia postanowień licencyjnych (w przypadku licencji sprzed 2010 roku).

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych