Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Linux na nieco strszy sprzęt ;]

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Ryychuu

Ryychuu

First Rank

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 02 10 2011 - 14:41

No to sprawa jest taka znajomy ma w domu kompa IBM jakiegoś starszego z win98 i sprawa jest taka on chciałby żebym go reaktywował do neta - poserfować, coś zassać i sprawa jest taka, że chciałem mu w niego wepchnąć stabilnego linuxa zamiast windozy ( w ostateczności 98 win ;() no i sprawa jest taka jaką dystrybucje wybrać- moje wymagania to :
- stabilność działania (łubudubuntu odpada)- myślałem o debianie
- bardzo lekki
- polski interface
- środowisko graficzne (i jego nazwa, myślałem nad fluxboxem)
I jeszcze bym prosił o wypisanie jakie pakiety tam wrzucić (kryteria w większości jak wyżej)
- przeglądarka
-klient torrent
-klient bearshare ( jeśli takowy jest)
-klient e mule

I małe pytanko co to ten X server i do czego służy (proszę nie odsyłać do Google bo tam jest tylko mowa o x systemie, może to to samo ale przecież ja tak ładnie proszę ;])

Moje doświadczenie linuxem jak na razie to łubudubuntu i trochę mandrivy więc możliwie najbardziej łopatologicznie ale bez przesady :] a z konsolą mam zamiar się zaprzyjaźnić :pP

Pozdrawiam Forumowiczów Ryychuu

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 02 10 2011 - 20:50

Gdybyś podał parametry kompa, ktoś zorientowany mógłby ci doradzić dokładniej, który Linux by tam pasował.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 Ryychuu

Ryychuu

First Rank

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 07 10 2011 - 20:53

No dobra dzisiaj sprawdziłem podzespoły i.... I okazało się że to "młody bóg"

-Intel Pentium 4 1.8GHz na sockecie 478
-Grafika Nvidia Vanta/Vanta lt (sprawdzane w menedżer urządzeń bo gpuz pluł się o jakąś bibliotekę kernela32.dll) i jakieś złącze AGP 2.0(jeśli takie istnieje)a niżej coś cztery pisało więc to może byś AGP 4 ver 2.0 (zgaduje jeśli się mylę poprawcie mnie :])
-RAM 256 mb sdram taktowane na 132.9mhz
-płyta IBM, model pisało tylko IBM, chip Intel I845
-Bios IBM 20KT34AUS

Ogólnie model tej maszynki to NETVISTA

Na pewno jeszcze dorzucę do niego ramu przynajmniej 1 GB (2 banki są jeszcze wolne), nagrywarkę DVD-ma czytnik CD tylko i jakieś 120 GB dysku (przynajmniej) bo ma tylko 40 GB i ewentualnie kartę graficzną jeśli bedą potrzebne jeszcze jakieś dane to zajrzę pod "maskę" jeszcze bo powiem szczerze o tym nie pomyślałem :]

No to jeszcze pozostaje kwestia wyboru OSa bo primo po 1 jeżeli wgram im XP (to ma być komp do neta i pobierania) to zeżrą go wirusy (zwłaszcza że kolega ma doświadczenie w psuciu software jak nikt inny ( ostatnio jak mu robiłem kompa to pod XP miał zainstalowane 64 bitowe stery napisane pod Vistę xD)), a poza tym nie mam ochoty instalować co miesiąc WINDOZY

I właśnie mam Debiana whezzy DVD i jakie pakiety do niego dobrać pod takie Hardware-jeśli chodzi o Pulpit to raczej pójdzie tam Gnome, a jaśli chodzi o rodzaj to tak jak wyżej przegladarka, klient torrent, klient bearshare, emule etc.

Jeszcze tam pewnie wgram Libre Officea i to by bylo na tyle :P

edit
wg AGP Wikipedia

"AGP 2.0 - napięcie sygnalizujące 1.5V oraz mnożniki 1x, 2x oraz 4x"

Pozdrawiam

#4 sif3r

sif3r

First Rank

• Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 18 10 2011 - 08:23

No to sprzęt jest kozacki jak na linuksa :)
Polecam Debiania 6 , czysta instalacja z Gnomem zje ci około 100 - 120 mb ramu .
Po wyłączeniu softu typu sendmail i blutut powinno zejść poniżej 100 mb .

Ewentualnie możesz się pokusić o instalację xfce zamiast gnoma . Ubuntu na takim sprzęcie raczej się zamuli więc nie radzę.
Ewentualnie linux mint - taki tam mix debiana , ma już kodeki do filmów itp itd tylko instalować i działać.

A jak jesteś hardcorem i masz z tydzień wolnego czasu na instalację systemu to Gentoo :)

#5 Ryychuu

Ryychuu

First Rank

• Użytkownicy
  • 5 postów

Napisano 18 10 2011 - 20:15

Nom właśnie myślałem o Mincie albo Debianie :P (6 whezzy DVD) nom a jeśli chodzi o pakiety to już troche poszperalem i mam pare w planach do instalacji ;P a zamiast Gnome'a będzie LXDE więc looz xD a z gentoo nie miałem jeszcze styczności - na razie miałem randke z mandrivą :P ale to nie to, potem wypróbowałem ubuntu 11.04 (mam jeszcze 10.10 ale nie testowane) i 11.04 wywalał mi błędy, łapał freezy i mi sie to nie podobało :P, Najbardziej przypadł mi do gustu MINT i DEbian, minta mam od dziś na lapku i myśle że to bedzie dłuższa znajomość :P a debiana na virtualnej maszynie ale coś Gruba nie może zainstalować i musze uruchamiać go ze SuperGrubDisk

No więc pytanko :
-jak zainstalować tego głupiego GRUBA (z różnorakich opisów nie daje rady)
-i jak zainstalować windowsowe czcionki w mincie- bo nimy mam msttcorefonts zainstalowane, ale libre office ich nie widzi...
Nom to jak ktoś może pomóc to niech sie wypowie

Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych