Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Uszkodzony rejestr

• Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 BartF

BartF

First Rank

• Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 10 11 2011 - 22:39

Witam,
problem jest następujący.

Windows Vista, notebook Asus F3S.

W trakcie pracy notebook został "brutalnie" wyłączony (przytrzymanie przycisku wyłączenia). Od tego momentu system nie startuje, pojawia się komunikat (w trybie znakowym):

[...]
File: \windows\system32\config\system
Status: 0x000014c

Info: Windows failed to load because the system registry file is missing, or corrupt.

I teraz:

1. Próba uruchomienia w trybie awaryjnym (i w każdym innym z menu startu systemu) kończy się tym samym komunikatem.
2. Próba uruchomienia z partycji odtwarzania systemu (ten model notebooka akurat ma taką), zamiast ładnym menu w trybie graficznym (jak zaobserwowałem na tym forum), kończy się czarnym ekranem. Wcześniej są oznaki ładowania systemu (pasek postępu w trybie graficznym i napis MS), ale na końcu jest czarny ekran.
3. Próba uruchamiania z "firmowej" płyty Windows Recovery kończy się tak j.w. - czarny ekran.
4. Próba uruchomienia z płyty WinRE kończy się j.w. - czarny ekran (co mało zaskakujące, to chyba jest to samo co firmowa CD Windows Recovery)
5. Za pomocą CD Paragon 11 Rescue Kit nie jestem w stanie naprawić usterki. Jedyne co mogę to zbackupować dane (partycje są widoczne w narzędziu do kopiowania).

Co mogę w takiej sytuacji zrobić? Czy jest możliwe przywrócenie rejestru w jakiś sposób? Jego kopia jest chyba w C:\System Volume Information\{xxxxx}\Rxx\ (coś w tym stylu), ale dokładnie w którym katalogu {xxx}? I nawet jeżeli skopiuję właściwe pliki na np. flasha, jak je później wkopiować na swoje miejsce? (\windows\system32\config - to chyba tu?).

Dużo pytań...

Od biedy mogę skopiować ważne dane, usunąć partycję i spróbować zainstalować system od nowa, ale:
1. danych jest dużo, a kopiowanie na flasha po usb trwa bardzo długo,
2. jaką mam gwarancję, że usunięcie partycji c: i utworzenie jej od nowa umożliwi mi instalację, podczas gdy obecnie nie mogę wystartować systemu z płyt ratunkowych? (firmowa i WinRE)

Czy macie jakieś pomysły?

#2 vigo5

vigo5

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 961 postów

Napisano 10 11 2011 - 23:31

Paragon Rescue Kit chyba pozwala kopiować pliki, więc możesz użyć do skopiowania plików rejestru.
Wzoruj się na tym opisie dotyczącym XP: Klik
Masz wybrać punkt przywracania który datowany jest na okres przed wystąpieniam problemu.
Dodatkowo na Vista kopia rejestru chyba jest tutaj:
C:\Windows\System32\config\RegBack
Z komunikatu wynika, że wystarczy skopiować tylko plik SYSTEM.
Kopiujesz do właściwej lokalizacji: C:\Windows\System32\config

W razie problemów możesz utworzyć bootowalny pendrive z Linux'em Live przy pomocy SARDU:
http://www.sarducd.it/
Wystarczy mała dystrybucja typu Puppy Linux
Uzyskasz dostęp do partycji z Windows i możesz kopiować pliki.

_

#3 BartF

BartF

First Rank

• Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 11 11 2011 - 00:36

Paragon RK pozwala kopiować, ale *z* dysku, a nie *na* dysk, jesli dobrze widzę. Zakładam jednak, że kopiowanie w obie strony załatwi mi SARDU, który poleciłeś.

W RegBack są te pliki o które chodzi, właściwie to jeden SYSTEM, mam nadzieję, że to właściwa lokalizacja.

Wielkie dzięki za szybką poradę :-) Już zabieram się do roboty.

edit//
No i udało się. Skorzystałem z SARDU, skopiowałem poprzednią wersję pliku SYSTEM z \RegBack i system wystartował, najpierw w trybie awaryjnym, a później normalnie.

Przy okazji pojawił się nowy problem.

Na dysku były dwie partycje: podstawowa (c:) i rozszerzona, a na niej - logiczna (d:). W trakcie moich zmagań coś się stało z partycją d:. Teraz po starcie systemu, w oknie eksploratora widnieje jako niesformatowana.

Paragon RK, a konkretnie jego narzędzie do modyfikacji partycji pokazuje, że partycja extended jest "invalid", cokolwiek by to nie miało znaczyć. Jedyne co robiłem to wybierałem opcje narzędzia Boot Corrector (Correct the Master Boot Record, Correct the partition boot record itd - nie pytaj po co). Jestem pewien, że jej nie usuwałem, więc dane powinny być do odzyskania, pytanie jakim narzędziem (najlepiej z tych dostępnych w SARDU) zrobić to najłatwiej i najpewniej?

Wiem, że powinienem sam sobie poszukać odpowiedzi w sieci, bardziej chodzi mi o subiektywną opinię z perspektywy tego właśnie problemu.

Wielkie dzięki!

PS: Bzdurę napisałem, PRK pozwala kopiować i *z*, i *na*.

Edycja nie gryzie.

Użytkownik XanTyp edytował ten post 11 11 2011 - 04:04

#4 vigo5

vigo5

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 961 postów

Napisano 11 11 2011 - 09:43

Nie wiem w jaki sposób naprawić partycję.
SARDU zawiera TestDisk i PhotoRec
Zrób analizę używając TestDisk i zobacz jakie informację wyświetli ten program.
PhotoRec wbrew nazwie odzyskuje wiele różnych formatów.
Pomocne linki: Klik Klik Klik Klik Klik

_

#5 BartF

BartF

First Rank

• Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 11 11 2011 - 11:23

Uruchomiłem TestDiska, ale nie mam 100% pewności, że wiem jak się nim posługiwać.
Podane przez Ciebie linki trochę pomogły, ale nie przedstawiają akurat mojego problemu, więc nie mam pewności czy niechcący nie zrobię czegoś, czego się nie da odwrócić.

Mam nadzieję że znajdzie się ktoś, kto ma przećwiczone różne scenariusze problemów z partycjami.

Vigo5, jeszcze raz bardzo dziękuję.

W systemie miałem w sumie 3 partycje: pierwszą ukrytą (recovery), drugą Primary bootującą (VistaOS) i trzecią, rozszerzoną, a na niej logiczną (nie pamiętam etykiety).
W windowsach widoczne były oczywiście tylko druga (c:) i trzecia (d:).

Uruchomiłem TestDisk, wynik działania opcji ANALYZE:

Disk 81 - 250 GB / 232 GiB [...]

Current partition structure:
Partition		Start		End		Size in sectors
1 P hid. FAT32 LBA	0 32 33		1019 250 63	16384000 [RECOVERY]
2 * HPFS - NTFS		1019 251 1	16220 144 52	244197376 [VistaOS]

Bad sector count.
3 E extended LBA	16220 144 53	30400 254 63	227808641

Bad relative sector.
Invalid NTFS or EXFAT boot

5 L HPFS - NTFS		16221 67 11	30401 187 30	227809280
5 L HPFS - NTFS		16332 67 11	30401 187 30	227809280

Bad relative sector.
Space conflict between the following two partitions

3 E extended LBA	16220 14 53	30400 254 63	227808641
5 L HPFS - NTFS		16221 67 11	30401 187 30	227809280

Co powinienem w takim przypadku zrobić, aby odzyskać uszkodzoną partycję?

PS: Opcja P - list files na uszkodzonej partycji nie działa, więc nie mogę skopiować plików.

#6 vigo5

vigo5

Very Good Rank

• Użytkownicy +
  • 961 postów

Napisano 11 11 2011 - 12:16

Nie wiem czy na tym forum znajdzie się ekspert od tego typu naprawy partycji.
Niewłaściwe działania mogą tylko pogorszyć sytuację i uniemożliwić odzyskanie plików.
Może spróbuj uzyskać pomoc tutaj

#7 BartF

BartF

First Rank

• Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 11 11 2011 - 12:27

Tak zrobię, jeszcze raz dzięki za pomoc.

Pozdrawiam!

#8 Groszexxx

Groszexxx

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 363 postów

Napisano 13 12 2011 - 00:34

PS: Opcja P - list files na uszkodzonej partycji nie działa, więc nie mogę skopiować plików.

To oczywiste, te pliki na dysku sie znajduja, ale wlasnie w czesci do ktorej nie mozna dotrzec z powodu bledow w mbr - jakbys mial do nich dostep to by MBR nie byl uszkodzony albo program by to mogl z marszu naprawic.

Skopiuje swoj post z innego tematu:

"w Hiren's boot CD jest pare programów odnosnie MBR, moze warto by było je wyprobowac, z tego co sie orientuje to defaultowo mbr ma kopie zapasowa, moze za pomoca mbrtools czy innego z tego pakietu - daloby rade przywrocic mbr z tego domyslnego backupa. Tylko przed tymi zabawami zrob jeszcze kopie obecnego, a i poczytaj jak ta kopie sie robi, bo mbrtools chyba defoultowo robi w 10 sektorze, recznie mozna podac inny, defaultowy backup pierwszego sektora jest w 2 sektorze, zeby jakis durny program, a wlasciwie madry program pod wplywem durnego uzytkownika nie zapisal bron boze w sektorze - wole to napisac, zeby dmuchac na zimne.
Milej zabawy z tym zycze. "

To robota, gdzie trzeba miec duze doswiadczenie zeby komuc zdalnie wyjasnic co i jak. Dlatego ja bym zachecal do dzialan na wlasna reke, z rozwaga oczywiscie.

Druga sprawa, ze w tym przypadku moze programy do partycjonowania sa w stanie jakos to automatycznie i nieinwazyjnie naprawic, sprobuj jeszcze cos innego gperted albo partition magic, tylko przed takimi zabawami backup mbr'a.
Swoja droga ja nie radze ludziom robic partycji rozszerzonych, one sa tylko po to jak koniecznie sie chce miec powyzej 4. Inaczej jest to niepotrzebne i takie sa potem problemy, nie zebym sie wymadrzal, ale warto o tym pamietac na przyszlosc. Napisz jak tam walka.
Strzala.

#9 BartF

BartF

First Rank

• Użytkownicy
  • 12 postów

Napisano 06 01 2013 - 21:09

Napisz jak tam walka.
Strzala.

Ops, sądziłem że wątek zamknięty, a tu kolega odpisał. Wprawdzie minął już roczek z górą, ale dla porządku odpisuję.
Zgodnie z radą poprosiłem o pomoc na forum elektrody, znalazł się fachowiec do pomocy chętny i pomógł.

Wątek:
http://www.elektroda...2660&highlight=

Wszystko skończyło się dobrze, ale jak widać problem wymagał specjalisty.

Wielkie dzięki Groszexxx za zainteresowanie tematem, serdecznie pozdrawiam.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych