Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Bezpieczeństwo komputerowe - Nauka?

• Zamknięty Temat jest zamknięty
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Wampir183

Wampir183

First Rank

• Użytkownicy
  • 16 postów

Napisano 19 01 2012 - 00:12

Witam, uważam że moje umiejętności komputerowe są na poziomie średnim. Mam prośbę dla wszystkich czytających ten temat, mianowicie: pomoc w kształceniu się.
Interesuje się komputerami od dawna i zawsze chciałem nauczyć się czegoś konkretnego w tym kierunku. W końcu (jakieś 3 lata temu) znalazłem wzmiankę o pracy polegającej na wykrywaniu luk, łataniu ich oraz ogólnym zabezpieczaniu komputerów. Niestety wtedy byłem jeszcze nieogarnięty i nie wiedziałem jak zacząć. Dziś właściwie nadal tego nie wiem, ale staję przed wyborem szkoły, więc trzeba wziąć się w garść. A więc moje prośby/pytania:

1. Czy jest jakiś kierunek (np.: Technik informatyk, mechatronik, itd.) który pozwoli mi się kształcić w tym kierunku?

2. Jeśli nie, to od czego zacząć samodzielną naukę (źródła, linki).

P.S. W razie napisania tematu w złym dziale, prosiłbym o przeniesienie.

-----------------
Pozdrawiam
Filozof

Jeśli czegoś nie znasz to nie krytykuj, np.:
Anime - Doprowadza mnie do furii, gdy słyszę:
"To są takie chińskie bajeczki"

#2 Groszexxx

Groszexxx

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 363 postów

Napisano 19 01 2012 - 12:19

Bawisz sie czasem w pana Paprykarza i pytasz jak masz żyć? Ja bede brutalnie szczery. Jak nie wiesz za co sie zabrac to znaczy, ze jestes slaby w te klocki i zajmij sie czyms innym.
Sa szkoly, w ktorych ucza podrabiac pieniadze? Krasc samochody? Nie wszystkiego uczy sie w szkole, trzeba brac ksiazki i czytac, miec mocne podstawy, potem mozna zaczac sie bawic samemu. Naogladales sie za duzo filmow. Audyt zabezpieczen to najtrudniejsza i najlepiej platna branza IT, a Ty nawet nie wiesz czego masz sie uczyc. Prosze mi wybaczyc, przedstawilem swoje zdanie, na pewno znajda sie tutaj bardziej zyczliwe duszyczki, ktore zechca Cie ukierunkowac. Podobne pytania pojawiaja sie wszedzie. Jak nauczyc sie tego albo tego, ot - naprawiac dyski, odzyskiwac dane, czytac logi z OTL!

Szanowna Pani moderatorko. Gdzie ja napisalem, ze kwestie bezpieczenstwa sprowadzaja sie TYLKO do sprawdzania logów? Po drugie - posty masz prawo moderowac tylko, gdy nie sa zgodne z regulaminam, a nie kiedy Ci sie zywnie podoba. Nie wiem, moze na innym forum, na ktorym ostatnio siedzisz, sa inne zwyczaje? Mnie nauczono netykiety. Pal licho kulture, kazdy zyje jak chce, ale trzeba umiec czytac ze zrozumieniem. Czasem bywa, ze dwie rzeczy naraz takie jak czytanie i wlasnie rozumieni, nie przychodza latwo, dlatego trzeba cwiczyc i jeszcze raz cwiczyc, w razie potrzeby przeczytac jeszcze raz.
Skoro napisalem, ze zabezpieczenia to jedna z najtrudniejszych i najlepiej platnych branzy IT to chyba logiczne, ze nie jest to sprawdzanie logow? Jasniej juz wyrazac sie nie potrafie, nie wiem, moze za duzo obcuje z ludzmi na swoim poziomie. Cos jeszcze jest niezrozumiałego dla Ciebie?
Swoja droga - skoro zestawilem czytanie logow z OLT przy takich dziedzinach jak data recovery czy naprawa hdd to jasny znak, ze wystarczajaco szanuje ten fach, czyz nie? Oczywiscie nie jest to ten poziom, ale chodzi wlasnie o podkreslenie tego szacunku.

#3 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 19 01 2012 - 22:02

posty masz prawo moderowac tylko, gdy nie sa zgodne z regulaminam, a nie kiedy Ci sie zywnie podoba. (...) Mnie nauczono netykiety. Pal licho kulture (...)

Skoro już poruszasz tę kwestię... to może spróbuj skojarzyć netykietę... z etykietą, z której ta pierwsza niesie się korzeniami - kultura też się się pod to podpina. Zwłaszcza ta osobista - a z tym to u ciebie różnie bywa. Więc może zamiast pouczać innych, zrób wpierw porządek na swoim podwórku.
EOT.

@Wampir183 - proponuję ci na początek wybrać coś ogólnego. Zdaj się na program nauczania oparty o szerszą tematykę, aby móc potem samemu zadać sobie pytanie:
Coś już wiem. To co teraz? Co mnie zainteresowało? I pójść w tym kierunku.
Dywagacje nt. przyszłości, bez podstawowej wiedzy z wybranego zakresu, to beznadziejna sprawa. Zdawanie się na oceny obcych - jeszcze gorzej.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#4 Groszexxx

Groszexxx

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 363 postów

Napisano 19 01 2012 - 23:50

Xan nie wyrywaj mojej wypowiedzi z kontekstu. To niegrzeczne. Wiesz do kogo pisalem i w jakiej sprawie, a zdanie - pal licho kulture oznaczalo, ze nie podnosilbym w ogole tego tematu, gdyby tylko chodzilo wlasnie o aspekt kulturalny. Rozumiesz? Swietnie, dziekuje za uwage.

#5 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 20 01 2012 - 10:12

Wiesz do kogo pisalem i w jakiej sprawie

Mogę się tylko domyślać, bo temat czytałem po przenosinach.
Mamy tu raptem dwie moderatorki, z czego jedna praktycznie nic nie robi więc wnoszę, że o tę drugą.
Skargi i zażalenia proszę przenieść na PW do wspomnianej lub do admina.
EOT.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#6 Wampir183

Wampir183

First Rank

• Użytkownicy
  • 16 postów

Napisano 20 01 2012 - 13:57

Dziękuje bardzo za szczere odpowiedzi :D, chyba pójdę na profil technik mechatronik, a po nauce programowania poszukam jakiś studiów w kierunku zabezpieczeń.

@Groszexxx
Nie naoglądałem się wcale filmów, tylko przeczytałem o tym kiedyś na stronie (niestety nie pamiętam jakiej).

------------------
Pozdrawiam
Filozof

P. S. Temat do zamknięcia.

Jeśli czegoś nie znasz to nie krytykuj, np.:
Anime - Doprowadza mnie do furii, gdy słyszę:
"To są takie chińskie bajeczki"

#7 The Saint

The Saint

First Rank

• Użytkownicy
  • 3 postów

Napisano 20 01 2012 - 18:07

Bezpieczeństwo komputerowe to bardzo poważna i niezwykle interesująca część informatyki.

Z poprzednich odpowiedzi dowiedziałeś się już, że nie jest to łatwą sztuką. Myślę, że masz na myśli przede wszystkim bezpieczeństwo sieciowe, bo są jeszcze inne rodzaje bezpieczeństwa np. kryptografia, tu rozchodzi się głównie o algorytmy szyfrujące czyli matematykę, albo oprogramowanie zabezpieczające czyli antywirusy.
Chciałbyś pisać programy antywirusowe, albo analizować działanie programów pod kątem wykonywania niebezpiecznych instrukcji?

Częścią bezpieczeństwa komputerowego jest też zarządzanie dostępem do treści np. DRM, ale tego się nie ucz.

Nie zniechęcaj się, jeśli interesuje Cię ten temat to na pewno warto pójść w tym kierunku.
Aby wziąć się za bezpieczeństwo trzeba mieć najpierw podstawy. Takie podstawy dadzą Ci z pewnością studia informatyczne na dobrej, technicznej uczelni. Po 5 latach nauki będziesz mógł zacząć specjalizować się w bezpieczeństwie, może nawet uczelnia będzie Ci za to płacić, czemu nie. Zaś jeśli podczas studiów zafascynujesz się jakąś inną dziedziną nauk informatycznych, nie będzie za późno aby zmienić zdanie.

W najgorszym wypadku zostaniesz świetnym programistą, czego z pewnością nie będziesz żałował.

#8 Natsuki Kuga

Natsuki Kuga

Very Good Rank

• Na emeryturze
  • 1045 postów

Napisano 20 01 2012 - 19:54

Szanowna Pani moderatorko. Gdzie ja napisalem, ze kwestie bezpieczenstwa sprowadzaja sie TYLKO do sprawdzania logów?

To była moja interpretacja - chyba mam do tego prawo, czyż nie?

Po drugie - posty masz prawo moderowac tylko, gdy nie sa zgodne z regulaminam, a nie kiedy Ci sie zywnie podoba

I tak robię - usunęłam część z przekleństwami.

Nie wiem, moze na innym forum, na ktorym ostatnio siedzisz, sa inne zwyczaje?

To moja sprawa, gdzie się udzielam i Tobie nic do tego.

Wystarczy tego OT - zgłaszam do zamknięcia.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych