Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Wentylacja obudowa Cooler Master CM 690 (wdmuchiwanie i wydmuchiwanie)

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 lukaaasz

lukaaasz

First Rank

• Użytkownicy
  • 1 postów

Napisano 21 02 2012 - 13:48

Cześć, zakupiłem uzywana obudowę coolermaster CM 690, mam do niej 4 wentylatory o srednicy 12cm, oraz jeden wentylator na radiator scythe ninja.

jak mam zamontowac wentylatory aby było jak najlepsze chłodzenie oraz zeby powietrze się nie mieszalo.

wentylator zamontowany na radiatorze wydmuchuje mi ciepłe powietrze z procesora do obudowy, a co z reszta to nie wiem wlasnie jak zamontowac tak aby bylo dobrze :) czy w ogole na radiatorze dobrze mam zamontowany ma wdmuchiwać czy wydmuchiwac ? wydaje mi sie ze wydmuchiwac cieple powietrze ale moge sie mylic

w załaczniku schemat gdzie sa umiejscowione wentylatory na pierwszym 4 dodatkowe, na drugim zdjecie wentylacja radiator skierowa do dolu obudowy, moze jeszcze byc po prawej lub lewej stronie, u gory odpada bo nie wejdzie przez ramy

bardzo dziekuje za pomoc :)

Dołączona grafika
Dołączona grafika

#2 Igorrodz

Igorrodz

First Rank

• Użytkownicy
  • 73 postów

Napisano 13 05 2012 - 20:03

Podstawą chłodzenia jest tzw system tunelowy (jak w tunelu aerodynamicznym). otóż wentylatory, umieszczone na przodzie oraz na dole obudowy każdorazowo powinny wpychać zimne powietrze do środka maszyny. Te zaś, które są zamontowane z tyłu i na górze obudowy powinny wypychać gorące powietrze na jej zewnątrz.

Co do chłodzenia procesora - jesli ktoś posiada chłodzenie horyzontalne tj. o o układzie podobnym do boxowego, może dać nawiew z boku bezpośrednio na owy cooler znajdujący sie na CPU. natomiast jeśli ktoś ma cooler wertykalny, czyli taki jak Scythe Ninja to lepszym rozwiązaniem jest nie dawać bocznego nadmuchu natomiast wwentylator powinien dmuchać przez radiator w kierunku tyłu obudowy (umieszczamy go na radiatorze od strony zatoki na napędy optyczne).

Dodam, że jesli ktoś może zamontować wentylator na wysokości karty graficznej (lub pod nią) na boku peceta to mozna tak zrobić, jesli jednak tylko powyżej GPU to tak jak napisałem wcześniej, w zależności od tego, jakiego typu cooler siedzi na procesorze.

Prawidłowa wentylacja zatem powinna wyglądać tak:

obudowa przepływ powietrza.png

Akurat tutaj wentyl u góry ale bliżej przodu dmucha do środka ponieważ u mnie daje to lepszy efekt niz gdy wypycha powietrze na zewnątrz - a sam mam Scythe Ninja 2 właśnie. Dodam też, że wsadziłem dodatkowy wentylator 1200mm (modding mojego pomysłu) do dolnych zatok 5.25' co obnizyło temp na procesorze o jakieś 4-5*C w stresie (osobiście posiadam Lancool K62 Black by Lian Li).

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych