Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Porty szeregowe, a RS-232

• Zamknięty Temat jest zamknięty
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 dzięcioł

dzięcioł

First Rank

• Użytkownicy
  • 72 postów

Napisano 08 05 2012 - 18:31

Wikipedia mówi, że RS-232 to standart portów szeregowych, a w następnym akapicie jest napisane że to jest port szeregowy jako urządzenie i ostatecznie nic z tego nie rozumiem. Czy RS-232 to standard portów szeregowych, którego przykładem jest port Com czy się mylę? Proszę o wyjaśnienie. Potrzebne jest mi to do pracy semestralnej. Z góry dzięki.

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 08 05 2012 - 21:45

A co ty bracie robiłeś na wykładach, kiedy nauczyciel pocił się nad wpojeniem wam podstaw?
Port

Port sprzętowy to zazwyczaj złącze w komputerze (...)

Standard to jedno, a różnice przeznaczenia, to co innego.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 dzięcioł

dzięcioł

First Rank

• Użytkownicy
  • 72 postów

Napisano 09 05 2012 - 21:12

Uczę się zaocznie w szkole policealnej i akurat RS-232 nie mieliśmy omówionego na zajęciach. Dlatego pytam na forum. Wiem czym jest port, ale nie wiem czym ostatecznie jest RS-232. Czy jest to port, czy jest to standard portów, czy jest to magistrala komunikacyjna, czy jest to grom wie co jeszcze?

Z Wiki:
Standard RS-232 opisuje sposób połączenia urządzeń DTE (ang. Data Terminal Equipment) tj. urządzeń końcowych danych (np. komputer) oraz urządzeń DCE (ang. Data Communication Equipment), czyli urządzeń komunikacji danych (np. modem). Standard określa nazwy styków złącza

i dalej

RS-232 jest magistralą komunikacyjną przeznaczoną do szeregowej transmisji danych.

i dalej

W architekturze PC standardowo przewidziano istnienie 4 portów COM oznaczanych odpowiednio COM1-COM4. Specjalizowane karty rozszerzeń pozwalały na podłączenie znacznie większej ilości portów RS-232

Tekst jest jak dla mnie nieścisły i niezrozumiały i stąd moje pytania. Bardzo ładnie proszę o odpowiedź na pytanie: czym jest RS-232 :).

#4 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 09 05 2012 - 22:35

Może spróbuj wziąć to na wizualizację: Mamy widły. Widły służą do rozrzucania np. gnoju. Mają trzon, poprzeczkę na jednym końcu na dłoń i zwykle po cztery zęby na drugim.
I nadal nie wiem, czym są widły...
Jeśli definicja RS-232 nadal nic ci nie mówi, to chyba nikt ci tego jaśniej nie wyklaruje.
Standard to standard. Określenie norm, ujednolicenie pewnych mechanizmów, aby mogły pomagać w pracy na wielu różnych urządzeniach - na tej samej zasadzie i w oparciu o te same reguły.

#5 dzięcioł

dzięcioł

First Rank

• Użytkownicy
  • 72 postów

Napisano 09 05 2012 - 23:08

Wiem co to jest standard tylko nie wiem czy RS-232 jest standardem czy fizycznym portem którego można dotknąć.

Dlatego też zapytałem czy port COM jest portem wykonanym w standardzie RS-232. Czy może są to dwa różne porty? Czy LPT też zalicza się do standardu RS-232?

Aby wytłumaczyć o co mi chodzi załóżmy taką sytuację: USB jest standardem w którym są tworzone porty. Tymi portami są fizyczne USB1 USB2 i nowe USB3. Wszystkie jednak zaliczają się do standardu USB.

Czy tak samo jest w przypadku standardu RS-232 i portów COM i LPT?

Czy port VGA też jest portem w standardzie RS-232? Wygląda to podobnie jak na zdjęciach z Wikipedii, dlatego pytam.

#6 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 10 05 2012 - 08:43

Wiem co to jest standard tylko nie wiem czy RS-232 jest standardem czy fizycznym portem którego można dotknąć.

Z linku, który ci podałem, pierwszy akapit:

Standard RS-232 opisuje sposób połączenia urządzeń

I jeszcze den cytat:

Urządzenia we/wy.
Urządzenia wejścia/wyjścia (ang. input/output system) zapewniają łączność komputera ze światem zewnętrznym. Dwa podstawowe to klawiatura i mysz. W nowoczesnych komputerach są one podłączane przez porty PS/2 (nazwa pochodzi od archaicznej w chwili obecnej konstrukcji komputera wprowadzonej wiele lat temu przez firmę IBM). W starszych komputerach mysz podłączana jest przez porty szeregowe (RS232C), a klawiatura przez specjalny port klawiatury.
Obecnie praktycznie wszystkie powszechnie wykorzystywane urządzenia I/O są zintegrowane z płytą główną (rys. 1.4).

Należą do nich:
port do podłączenia stacji dyskietek (FDD, ang. Floppy disc drive)
dwa porty do podłączenia max. czterech dysków twardych (HDD, ang. Hard disc drive)
- dwa porty szeregowe RS232C przez które można podłączyć min. modem lub myszkę
- port równoległy, poprzez który zwykle jest podłączana drukarka, czasami skaner lub zewnętrzne napędy dysków, np. ZIP.
- port podczerwieni IrDA — aby móc z niego skorzystać, należy się zaopatrzyć w tzw. przetwornik podczerwieni, urządzenie kosztujące kilkadziesiąt złotych, przetwarzające sygnały elektryczne na impulsy światła podczerwonego. Port taki wykorzystywany jest zwykle do łączności z notebookami, palmtopami, a ostatnio także z telefonami komórkowymi.
- opcjonalnie ma płycie mogą znajdować się gniazda Line-in, Line-out i Mic służące do podłączenia głośników, mikrofonu, oraz port do podłączenia joysticka lub urządzeń pracujących w standardzie MIDI (np. keyboardy).
- dwa lub cztery porty USB (ang. Uniwersal Serial Bus – uniwersalna magistrala szeregowa). Można poprzez nie podłączyć wiele różnych urządzeń m.in. drukarki, skanery, klawiaturę, joysticki itd.

Ostatni cytat pochodzi sprzed wielu lat więc proszę się nie sugerować zwrotami "starszy" czy "nowoczesny" :P
Sięgnąłem do starych notatek ze studium.

#7 dzięcioł

dzięcioł

First Rank

• Użytkownicy
  • 72 postów

Napisano 10 05 2012 - 16:31

Chodziło mi tylko o RS-232. Dzięki za odpowiedź. W zasadzie nadal nie jestem pewien czym jest RS-232, ale ok. Można zamknąć.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych