Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Jak uporządkować partycje w laptopie?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sawyer23

Sawyer23

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 27 09 2012 - 20:18

Witam
Dziś zakupiłem laptopa Lenovo IdeaPad Y580. Nie mam doświadczenia ani z laptopami, ani z systemem Windows 7. Myślałem, ze przy pierwszym uruchomieniu będzie jakaś opcja odnośnie partycji na dysku, ale się przeliczyłem. Po pierwszej konfiguracji, oczom moim ukazał się mały nieporządek z partycjami:

http://iv.pl/images/95779387489606163517.png

E to mój pendrive
C to jak się domyślam sam system, D - pozostałe pliki, sterowniki itd., w tym - folder One Key Recovery, poza tym jeszcze 2 partycje bez litery, jedna (OEM) prawdopodobnie od wspomnianego One Key Rescue System, który przywraca komputer do stanu jak po kupnie, a druga (200 MB) sam nie wiem, co ma w sobie...

Nie wiem, jak zrobić z tym teraz porządek. Nie wiem nawet, jak ten porządek miałby wyglądać. Chciałbym, aby:
1. Nie psuć usługi One Key
2. Zmniejszyć partycję z Windowsem i zwiększyć partycję na pliki - innymi słowy mieć podobny podział na partycje jak w starym pececie, miałem tam po prostu partycje C z systemem, dość małą - 30 GB, i D - z ogromem miejsca na moje pliki (cała reszta GB). Czysta prostota.

Prosiłbym więc o rady, jak się za to zabrać, bo nigdy nie miałem do czynienia z taką robotą, no i oczywiście by te 2 punkty były spełnione. Z góry dziękuję!

Użytkownik Sawyer23 edytował ten post 27 09 2012 - 22:31

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 27 09 2012 - 21:34

Dziwi mnie, że instalator nie zapytał cię o zdefiniowanie rozmiaru dla partycji pod system. Reszta powinna zostać zdefiniowana przez Ciebie w opcjach "zaawansowanych" instalatora, gdzieś u dołu okienka... Nie pamiętam dokładnie umiejscowienia tej opcji, ale na pewno jest widoczna.
Zajrzyj też tutaj.
Grzebanie w partycjach sugeruję ograniczyć do tego, co znajdziesz w: Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 Sawyer23

Sawyer23

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 27 09 2012 - 22:43

Być może to przeoczyłem...a jak w takim laptopie przebiega reinstalacja systemu? Jeśli zrobię format, to czy przy ponownym uruchomieniu, tak samo jak za 1 razem, pojawi się okno instalatora Win 7? (Trochę mi się to wydaje nierealne, ale kto wie, ja się nie znam)Płyty z Windowsem nie mam. Pytam, bo mógłbym przecież spróbować instalować od nowa, tylko z kolei czy to nie "zepsuje" One Key Rescue i nie "unieważni" gwarancji?

W linku który przesłałeś, niepokoi mnie to zdanie:

Niestety, narzędzie zarządzania dyskami nie pozwala na przesuwanie partycji. Z tego powodu nie zawsze będziemy mogli powiększyć jedną partycję kosztem innej wcześniej zmniejszonej.

#4 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 28 09 2012 - 03:02

Chwila. Zacznijmy od początku.
Kupiłeś komputer z preinstalowanym systemem, tak? Nie ty go instalowałeś, tak? Już był? Wniosek jest taki, skoro nie masz instalki Win7. A skoro nie masz płyty z instalatorem systemu , to czy nie powinieneś wykonać sobie takiej specjalnej - do odzyskania systemu, by w przypadku awarii tegoż, mieć jak to zrobić? W sklepie nie informowano cię o tym?
Zmiana rozmiaru partycji będzie tu tylko połowicznym rozwiązaniem, bo kiedy będziesz musiał odzyskać system z ukrytej partycji, wszystko zostanie nałożone w takim układzie partycji na cały dysk, jak było to fabrycznie zaplanowane. Wszystkie poprzednie ustawienia odejdą w niebyt.

Instalacja systemu, który sobie kupisz naruszy licencję tego, który masz. Stracisz wszelkie prawa go gwarancji na soft. Nie jestem pewien, czy na sprzęt również...

#5 Sawyer23

Sawyer23

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 28 09 2012 - 12:10

Nie, nie informowano mnie o tym. Może uznali że OneKey Recovery załatwi sprawę?
Samego OneKey nie do końca ogarniam...
Jest tam opcja "Przywróć z początkowej kopii zapasowej - Partycja systemowa zostanie przywrócona do pierwotnego stanu" oraz druga opcja - "Przywróć z kopii zapasowej użytkownika - Możesz wybrać obraz z którego przywrócisz partycję systemową". Tą drugą opcję rozumiem właśnie tak jak mówisz - wkładam płytkę do odzyskiwania która przywraca system do stanu już skonfigurowanego przeze mnie, tzn. z partycjami które ustawiałem sam - i tym się różni ta opcja od opcji 1, przywracającej system do pierwotnego stanu (czyli notabene z narzuconym rozmiarem wszystkich partycji). Przypuśćmy wybieram tą opcję pierwszą i kolejny raz pokaże mi się KONFIGUROWANIE - bo to było konfigurowanie JUŻ zainstalowanego systemu (wybieranie daty, hasła, nazwy usera itd. pierdoły). Nawet w instrukcji mam ostatni krok "Skonfiguruj system wg poleceń na ekranie". Partycje kolejny raz są takie same, jak teraz, bo zostały narzucone. Ja tak to rozumiem, nie wiem czy moje myślenie jest słuszne.

Więc wniosek mam taki, że najpierw muszę wywalić pliki z D na C, zmniejszyć C do 50 GB, zwiększyć D o tyle, ile przybyło z C, a potem nagrać płytkę z odzyskiwaniem, żeby w razie czego przywróciła mi kompa do stanu z poprawionymi partycjami.
Pytanie tylko, jak te rozmiary zmienić. Z tego co się orientowałem to inni użytkownicy nie ryzykują z systemowym narzędziem zarządzania dyskami, tylko używają programów, jak easus partition manager. Chociaż nie wiem tak naprawdę, co to za ryzyko. Program jest bezpieczniejszy? Szczerze nie sądzę. I mam mętlik.

#6 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 28 09 2012 - 12:26

Podeprę się własnym przykładem. Kilka miesięcy temu, pod Win7 sformatowałem partycje F i G, na których miałem XP (F:) oraz dokumenty i resztę plików (G:), po czym nadal spod Win7 usunąłem partycję G: i wolną przestrzeń przeznaczyłem dla F:, jak widać na załączonym zrzucie.

Dołączona grafika

Jedyne, co się zmieniło, to kolory etykiet w tym oknie. Wcześniej były niebieskie, teraz są ciemno-zielone i Bóg jeden wie, czemu :huh: :lol:
Jakoś ze dwa miesiące temu przeinstalowałem Win7, usunąłem katalog WindowsOld ze starą instalką i nadal etykiety są ciemno-zielone, ale w niczym mi to nie przeszkadza. System pracuje elegancko, stabilnie, bez na tyle szczególnych sensacji, abym cokolwiek zauważył.

Zatem jak widzisz, można i da się. Bezpiecznie i bezproblemowo. Cytat, na jaki się powołałeś odwołuje się do sytuacji zwiększenia rozmiaru partycji kosztem zmniejszenia innej. też się na to naciąłem, choć i tak docelowo miałem zrobić to, co zrobiłem. czyli usunąłem całą partycję, aby druga, pozostał, przejęła po niej miejsce. PO NIEJ, a nie kosztem kawałka.

#7 Sawyer23

Sawyer23

First Rank

• Użytkownicy
  • 36 postów

Napisano 28 09 2012 - 15:23

Czyli reasumując,
opcja 1 (usunięcie partycji D, zmniejszenie C a następnie utworzenie na NOWO partycji D)

to co innego niż

opcja 2 (zmniejszenie C a potem zwiększenie D)? :D

Jeśli tak, to jasne że może to wyjść prosto, mogę przerzucić pliki z D na C i usunąć D całkowicie, limit na partycje podstawowe mam ustawiony na 4, więc przy trzech pozostałych nie może być problemu z utworzeniem na nowo D tyle że z innym rozmiarem.
Ostatecznie, rozwiążmy ten problem, bo chyba więcej mieszam, niż jest już namieszane :D Prosiłbym o listę krok po kroku, co mam zrobić z tym fantem. Przypominam także o uwzględnieniu tutaj płyty odzyskiwania (w którym momencie mam ją zrobić, na samym początku, czy też na samym końcu) i OneKey - żebym w razie czego mógł wrócić do początku.

#8 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 28 09 2012 - 16:17

W przypadku obracania partycjami pod kontrolą Windowsa - u ciebie odpada, bo: masz partycję systemową, którą musiałbyś usunąć, aby wygenerować miejsce dla rozszerzenia drugiej, potem z reszty nieprzydzielonego - utworzyć systemową - a przecież nie podetniesz gałęzi, na której siedzisz.
Wychodzi więc na to, że w twoim przypadku masz możliwość użycia tylko programu zewnętrznego, typu GParted, Partition Magic lub podobnego i "przyciąć" systemową, aby móc rozszerzyć drugą.\
jakkolwiek, PM używałem z powodzeniem, ale tylko na kompach z WinXP, GParted nigdy i nie robiłem tego nigdy pod Win7 na dyskach więc nie wiem, jakie mogą nastąpić (czy w ogóle jakieś) powikłania.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych