Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Czy mój sprzęt potrzebuje jakiejś zmiany?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 bloodi12

bloodi12

First Rank

• Użytkownicy
  • 21 postów

Napisano 21 11 2012 - 13:17

Witam mam pytanie odnośnie mojego sprzętu. Gry z wymaganiami:
Procesor: Quad-core (AMD lub Intel)
Pamięć operacyjna: 4 GB
Karta grafiki: Nvidia lub ATI, kompatybilna z DirectX 10 lub 11 (GeForce GTX 460, Radeon HD 6850)
Dysk twardy: 15 GB dla wydania pudełkowego lub 10 GB dla wersji cyfrowej
System operacyjny: Windows 7
potrafią bardzo mocno "zmulić" komputer tak, że po wyłączeniu gry muszę jakieś 2-3 min czekać na pojawienie się pulpitu a o pracy na nim już nie wspomnę. Moja konfiguracja to:
Procesor: AMD Phenom II X4 965 inny link
Pamięć ram: 4GB 1333MHz Kingstone DDR3 CL9 w 2 kościach 2x2GB
Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 460
Płyta główna: Gigabyte 870A-UD3
Zasilacz: Chieftec CFT-650-14CS
System operacyjny: Windows 7 x64 Home Premium SP1
Proszę również przy okazji o wytłumaczenie różnicy między pamięcią CL9 a np. CL7. Z góry dziękuje i czekam na szybką odpowiedź.

Edit: Zastanawiam się nad zwiększeniem ilości pamięci ram.

Użytkownik bloodi12 edytował ten post 21 11 2012 - 14:05

#2 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 21 11 2012 - 14:04

Cl w pamięciach oznacza opóźnienie. Im niższe tym lepiej, ale kontrolery pamięci są teraz tak dopracowane, że nie wyczujesz różnicy w prędkości pamięci. Skoro długo czekasz na otwarcie i zamknięcie aplikacji, to większą ilość ram może rozwiązać problem. Choć ja bym zastanowil się nad zoptymalizowaniem systemu - usunięcie zbędnych programów, defragmentacja dysków czy większy plik stronicowania, bo 4gb powinno starczyc.

#3 bloodi12

bloodi12

First Rank

• Użytkownicy
  • 21 postów

Napisano 21 11 2012 - 14:40

Ok sprawdzę to. A przy okazji dodam, że gdy gram około 30 min wszystko jest ok. Lecz po grze w granicach 3 godzin właśnie zauważalne są te "zmulenia". Nie powinien być to problem temp. procka gdyż ma on dokupione chłodzenie. Czy może to być wina grzania się karty?

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 21 11 2012 - 15:18

Skoro tak twierdzisz, to wypadałoby sprawdzić te temperatury. Ściągnij program HWMonitor, zostaw go włączonego i uruchom grę. Pograj chwilę i jak zacznie mulić, to zminimalizuj grę i najlepiej zrób screen z programu HWMonitor i wstaw go tu na forum.

#5 bloodi12

bloodi12

First Rank

• Użytkownicy
  • 21 postów

Napisano 21 11 2012 - 19:50

Tu mnie źle zrozumiałeś albo może ja to źle opisałem gra się nie tnie działa bardzo płynnie ale przy minimalizacji lub wyłączeniu jej komputer traci całą moc. Nie da się nic zrobić np. mam automatyczne ukrywanie paska to gdy najeżdżam na miejsce paska zadań to on wysuwa się po około 30-40 sec i jeszcze z prędkością światła... Czyli jak już wspomniałem problem nie dotyczy osiągów w grze, i w tym właśnie problem bo nie mam pojęcia czemu tak się dzieje. A ten pomysł z kartą to jednak odpada ponieważ problem pojawiał by się w grze, tego nie przemyślałem. Edit: A screen dodam dla pewności

Użytkownik bloodi12 edytował ten post 21 11 2012 - 19:51

#6 sawner

sawner

First Rank

• Użytkownicy
  • 16 postów

Napisano 21 11 2012 - 20:19

Obstawiałbym pamięć. Niby 4 GB to sporo, ale w najnowszych produkcjach czasami wystarcza "na styk". Miałem taką sytuację z TES V Skyrim z zainstalowanymi teksturami HD - na 4 GB RAMu po ~2-3 godzinach gry zaczynał wchodzić na swap'a. Dokupienie 4 GB pamięci rozwiązało problem.

przy minimalizacji lub wyłączeniu jej komputer traci całą moc. Nie da się nic zrobić np. mam automatyczne ukrywanie paska to gdy najeżdżam na miejsce paska zadań to on wysuwa się po około 30-40 sec i jeszcze z prędkością światła

Moim zdaniem to właśnie wskazuje na niedobór pamięci: sam windows potrafi sobie zająć ~2 GB. Jeśli grasz w wymagającą produkcję (np.Battlefield 3), to po uruchomieniu gry pliki systemowe przenoszone są z RAMu do swap'a, żeby jak najwięcej pamięci fizycznej przeznaczyć na grę. W momencie kiedy minimalizujesz grę coby wrócić do pulpitu, pliki systemowe są odczytywane ze swap'a, co powoduje opisywane opóźnienie.

#7 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 21 11 2012 - 21:01

Pozwolę sobie dołączyć do rozmowy.
Mam podobny konfig (vide -> poniżej) co bloodi12, i chociaż początkowo miałem również tylko 4 GB RAM, nie miałem najmniejszych kłopotów z wychodzeniem z BF3 skrótem Alt+Tab czy Win+Tab, chociaż pewne opóźnienia dawało się odczuć. Ale nie aż tak wielkie. Aby jednak uniknąć ew. dodatkowych spowolnień, przed włączeniem BF-a kompensowałem to wyłączaniem wszystkiego, co zbędne a działało w tle i pożerało pamięć. Kiedy jednak dokupiłem trzecią kość Kingstona 4GB 1333MHz, ucięły się wszelkie spowolnienia.

Ale, skoro u kolegi bloodi12 jednak takowe się pojawiają, może pora na drobną korektę kosmetyki: wyłączenie zwijanego paska menu oraz solidny przegląd usług i aplikacji w oknie msconfig, które uruchamiają się razem z systemem.

Procek: ------- HexaCore AMD Phenom II X6 1075T, 3469 MHz
Mobo: -------- Gigabyte GA-880GMA-UD2H v2.0
Pamięć: ------ 8GB RAM Kingstone 1333MHz [2x2GB + 4GB]
Grafika: ------ GIGABYTE GeForce GTX 460 (1GB)
Twardziel: --- Samsung 1,5 TB 32MB Cache

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#8 bloodi12

bloodi12

First Rank

• Użytkownicy
  • 21 postów

Napisano 21 11 2012 - 21:32

Mam jedno pytanie czy jest sens inwestowania w ramy 1866+? Czy dokupić 1333? I wybrać normalne kości czy te z radiatorami np. OCZ lub Kingstone czy Kingi Kingi 2

#9 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 21 11 2012 - 21:47

Najlepiej będzie dokupić drugą parę takich samych pamięci jakie posiadasz (te same opóżnienia, taktowanie i marka). Opcjonalnie możesz obecne sprzedać i wziąć coś 2x4GB, ale dopłacać do szybszych pamięci niż 1600MHz (a to wyższe ceny, a znikomy przyrost wydajności) nie ma sensu. BTW. Trzecie pamięci, które podałeś są do laptopów a nie do PC'tów...

Swoją drogą, to ciekawe, że 4GB Ci nie wystarcza. Sam posiadam sprzęt: Core i5 2500K 3.3@3.9GHz, 4gb ram 1333@1600MHz CL9, HD6950 2GB i Windows 7 x64. Nawet jak uruchomię jakąś grę typu Mass Effect 3 lub Left 4 Dead 2 mając przy tym włączone w Google Chromie 40 kart i klienta irca nie mam najmniejszych problemów z minimalizowaniem gry. Także, ja chyba zamiast dokupować ram doszukałbym się przyczyny w twoim systemie, bo chyba coś nadmiernie zjada ci pamięć ram, albo masz naprawdę dużo programów działających w tle :D

#10 bloodi12

bloodi12

First Rank

• Użytkownicy
  • 21 postów

Napisano 21 11 2012 - 22:54

Nie wiem nie sprawdzałem nawet brałem pierwsze z brzegu tak na pokaz bo nie wiem czy te zwykłe czy z radiatorami kupować? Ogólnie dziękuje za pomoc i jutro zamówię sobie nowe 8GB tylko teraz pytanie 2x4GB czy 4x2GB? A i jeszcze jaki program do sprawdzenia co ile mi zużywa pamięci?

#11 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 22 11 2012 - 01:56

2x4GB czy 4x2GB?

A po co chcesz sobie zapchać sloty 4 kośćmi po 2 GB?
Wybór a] Kup dwie po 4GB - zawsze będziesz miał rezerwę na kolejne, a tak załadujesz komplet i będziesz musiał wyprzedać lub wręcz je wyrzucić, żeby zrobić miejsce dla nowych.
Wybór b] Możesz zrobić również tak, jak ja. Do dwóch które miałem dokupiłem trzecią 4GB i wciąż mam jeden slot wolny, bo nie wątpię, że dokupię czwartą - 8 lub 16GB.

A i jeszcze jaki program do sprawdzenia co ile mi zużywa pamięci?

Menedżer zadań jest za mało precyzyjny? Użyj więc Process Explorer.

#12 bloodi12

bloodi12

First Rank

• Użytkownicy
  • 21 postów

Napisano 22 11 2012 - 19:14

Odkrycie to jednak nie brak ram. Wczoraj przez przypadek użyłem uruchom ponownie i komputer wyłączał się i pisało zamykanie programów a ja użyłem anuluj i wszystko działało idealnie (jakiś proces został wyłączony i nie zjadał pamięci). W tym programie co był podany nie ma takiego co dużo zjada. I tu potrzebuje pomocy bo nie wiem jak go wykryć. (przy wszystkim off 1GB pamięci jest cały czas w użyciu zaraz sprawdzę jak przy tym wyłączeniu)(czemu po kręceniu procka nie pokazuje jego temp w hwmonitor?)

#13 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 22 11 2012 - 20:11

Pokaż co masz w autostarcie. Znaczek windowsa + R -> msconfig -> zakładka uruchamianie

#14 bloodi12

bloodi12

First Rank

• Użytkownicy
  • 21 postów

Napisano 22 11 2012 - 20:47

Nie wiem czy tak można dodawać ss'y jak coś to przepraszam.

Skoro mamy poprawne załączniki, usuwam te screeny.

Użytkownik XanTyp edytował ten post 23 11 2012 - 05:20

#15 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 22 11 2012 - 23:15

Skadruj je do samych okienek i dodaj jako załączniki do postu.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych