Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Hasło BIOS, Checkpoint

• Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Arek101

Arek101

First Rank

• Użytkownicy
  • 20 postów

Napisano 20 12 2012 - 23:42

Witam
Nie wiem czy wpasowałem się w dobry dział, ale do rzeczy.
Wypożyczyłem legalnie do celów prywatnych z pracy starszy, nieużywany laptop Fujitsu Siemens Lifebook S6410, który pewnie i tak za jakiś czas pójdzie na złom a teraz leży nieużywany od lipca po odejściu jednej osoby z pracy.
Chciałem do niego włożyć swój dysk, ale po otworzeniu okazało się, że ma zupełnie inne złącze niż to, który ma mój dysk. W związku z tym chcę na nim postawić własny system i tu pojawia się problem. Dysk jest zaszyfrowany Check pointem w związku z czym zaraz po odpaleniu pojawia się ekran logowania. Dodatkowo BIOS jest zabezpieczony hasłem, którego nie znam i nie mogę mu zmienić opcji bootowania systemu aby najpierw odpalał się z płyty. Absolutnie nie interesują mnie dane, które są na dysku. Mogą zostać bezpowrotnie usunięte.
Czy w związku z tym mogę cokolwiek zrobić, aby np. skasować hasło do BIOSu aby postawić nowy, własny system czy pozostaje mi błagać na kolanach (już po Nowym Roku) kolegów z IT o podanie hasła do Biosa/lub zmianę bootowania, ale tu czuję opór będzie...? Ponadto czy nawet po zmianie/uzyskaniu hasła do BIOSU będę mógł wykonać instalkę na zabezpieczonym dysku ? Jak się nie da to pozostaje mi go tylko zwrócić, poleży pewnie kilka miesięcy miesięcy i pójdzie do utylizacji a szkoda bo by się mojej połowicy przydał do pisania w pracy.
Pozdrawiam i dziękuję za Wasze porady
Pozdrawiam

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 20 12 2012 - 23:52

Na bios są dwa sposoby: albo znasz hasło, wchodzisz w ustawienia i resetujesz je już w samym biosie (u ciebie to odpada z wiadomych powodów) albo wyjmujesz baterię z płyty głównej i zostawiasz kompa na parę minut - to wyzeruje kość biosu - z braku zasilania.
Innych sposób nie znam.
W kwestii szyfrowanego dysku się nie wypowiem. Nie miałem styczności z taką sytuacją.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 Arek101

Arek101

First Rank

• Użytkownicy
  • 20 postów

Napisano 21 12 2012 - 00:48

Dzięki
dzisiaj go wstępnie rozebrałem i baterii nie zauważyłem, no nic może jutro jeszcze raz spróbuje. Nawet się zastanawiałem czy a lakach aby na pewno jest bateria ...

#4 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 21 12 2012 - 01:04

Nawet się zastanawiałem czy a lakach aby na pewno jest bateria ...

Model podobny do twojego więc i działania masz pewnie zbliżone: link.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#5 Arek101

Arek101

First Rank

• Użytkownicy
  • 20 postów

Napisano 21 12 2012 - 11:07

Dzisiaj go rozebrałem na tyle na ile mogłem, ale baterii nie znalazłem
Boję się go tak rozbierać, żeby go nie rozwalić

#6 Groszexxx

Groszexxx

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 363 postów

Napisano 22 12 2012 - 12:52

Dysponujesz mozliwoscia podlaczenia tego dysku do swojego kompa - np. gdybys zaopatrzyl sie w jakas przejsciowke? Jaki to w ogole interfejs?
Zaszyfrowany dysk w zasadzie jest nie do ruszenia bez sprzetu z nasa, oczywiscie kwestia jakiego typu szyfrowania sie uzylo, ciezko mi oszacowac czy ten, ktory gwarantuje najszybsza wydajnosc, a skoro to sprzet stary to jest to rzecz najwazniejsza i nieunikniona - w kazdym razie warto by zobaczyc czy cala partycja jest zaszyfrowana - jesli tak to osobiscie nie polecam sie bawic w jego lamanie - poswiecic na to sporo czasu z niepewnym skutkiem, bardzo niepewnym. Format dysku, przygotowanie partycji. Mozna potem wgrac Plop Boot Menager - i on zastapilby opcje bootowania z biosu.

Na najnowszym HBCD jest w dziale "password, keys" - program nawiazujacy w nazwie do Biosu, nei uzywalem go, nie czytalem o nim, sprawdz co potrafi, ewentualnie zobacz na stronie hbcd co oferuje.

#7 Arek101

Arek101

First Rank

• Użytkownicy
  • 20 postów

Napisano 23 12 2012 - 21:44

Po Swiętach podejdę u nas w pracy do IT. Może coś nieoficjalnie pomogą. Złącze dysku zupełnie inne, nie wiem jakie, dotychczas przepinałem juz kilka dysków i zawsze pasowały w te uniwersalne obudowy do dysków przenośnych. A ten ma jakby grubsze piny i zupełnie inaczej ułożone.
No nic jak coś mi pomogą w IT to spróbuję, a jak się nie uda to odpuszczę. Nawet jak wejdę do Biosa to nie wiem czy cokolwiek uda się zrobić. System jest firmowy (duża korporacja międzynarodowa) więc obawiam się, że jest zabezpieczony co najmniej dobrze...
Może ew uda mi się skontaktować z tą osobą co go używała jako ostatnia i zalogować do systemu tylko że wówczas też praktycznie nic nie zrobię bo trzeba mieć uprawnienia admina ale chociaż worda i excela żonie odpalę

Wesołych Świąt !

#8 Groszexxx

Groszexxx

Medium Rank

• Użytkownicy +
  • 363 postów

Napisano 23 12 2012 - 22:05

Czemu nie zrobisz zdjecia? Nie pokazesz?

Użytkownik XanTyp edytował ten post 23 12 2012 - 22:24

#9 Arek101

Arek101

First Rank

• Użytkownicy
  • 20 postów

Napisano 03 01 2013 - 11:11

Temat do zamkniecia. Kolega z IT nieformalnie pomógł. Ustawił bootowanie z cd a także zmienił obsługę dysków.

Wszytskiego dobrego w Nowym Roku
Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych