Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

Raz RAW a drugi raz NTFS

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Gonzo

Gonzo

First Rank

• Na emeryturze
  • 12 postów

Napisano 13 01 2013 - 16:24

Witam,
Mam nowy 2.5" dysk ST250LM0 04 HN-M250MBB włożony do kieszeni zewn "SunBright" łączony z PC za pomocą przewodu USB 2.0, używałem go do przenoszenia danych. Podłączony do komputera PC z sys. Windows 7 Pro x64 (płyta gł. INTEL, procesor Celeron D CPU 3.60) widziany jako dysk z systemem plików NTFS (wszystko działa prawidłowo) podłączam go do drugiego PC z sys. Windows 7 Pro x64(płyta Gigabyte procesor Intel Core I5 2500K)dysk widoczny z systemem plików RAW. Po przełożeniu do pierwszego PC znowu wszystko działa prawidłowo.
Dysk formatowałem za pierwszym razem pod Windowsem 7, na forach doszukałem się info, że należy to robić programem do partycjonowania więc po zabezpieczeniu danych założyłem na nim partycję (ma 1 partycję) przy pomocy gparted następnie PM ale nie było żadnych zmian. Doszedłem do wniosku że problem mam z PC ale nie wiem od czego zacząć. Jak podłącze ten dysk bezpośrednio do PC (łączem SATA)dysk widziany jest prawidłowo. Może ktoś powiedzieć, że to wina obudowy SunBright ale dlaczego w takim razie 1PC widzi prawidłowy system plików mimo tej obudowy?
Proszę o pomoc.
Gonzo
PC Windows 7 Pro x64
płyta Gigabyte Z68P-DS3
procesor Intel Core i5 2500K
RAM Corsair 4x4GB CMZ8GX3M2A1866C9B
sys na SDD OCZ-AGILITY3

#2 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 24 01 2013 - 21:36

Takie problemy są zwykle wynikiem błędów w trakcie odczytu tablicy partycji z dysku. Już nie raz je widziałem - u mnie miały zwykle jedną z następujących przyczyn:

• źle wciśnięty (lub luźny) kabel USB stąd błędy transmisji - rozwiązanie to docisnąć, albo zmienić gniazdo;
  • problem mechaniczny dysku (to na słuch zwykle da się rozpoznać - ciągły dźwięk rozkręcania i zatrzymywania talerzy, stukanie głowicy), który powoduje przekłamanie danych w trakcie odczytu lub timeout - tutaj czasem pomaga inne ułożenie dysku (np. pionowo na długim boku);
  • niestabilne sektory - długi czas odczytu/timeout w trakcie odczytywania tablicy partycji - pomocny jest MHDD i remap (ale trzeba zrobić backup najpierw).

Ostatecznie jest jeszcze inna opcja. W systemie, gdzie odczytuje ci partycje RAW uruchomić program do odzyskiwania partycji, np. EASEUS Partition Recovery - może on je odczyta i ci je aktywuje.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych