Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Zacinanie się laptopa po upadku. Analiza HDD.

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 Zenix

Zenix

First Rank

• Użytkownicy
  • 27 postów

Napisano 26 01 2013 - 11:58

Witam. Miesiąc temu spadłem z oblodzonych schodów wraz ze swoim laptopem, którego miałem w torbie, jednak uderzył o ziemię na skutek czego poszła matryca, którą musiałem wymienić. Wczoraj zaczął mi się zacinać. Najpierw podczas grania w fife 13, później gdy oglądałem film. Są to chwilowe zawieszenia, które unieruchamiają cały komputer, że nic nie można zrobić po czym zaczyna pracować normalnie. Czasem zawiesza się podczas pisania. Postanowiłem przetestować HDD, gdyż sądzę, że on również mógł ulec awarii. Diagnozowałem go programem Victoria 4.3. Oto skany z wynikami:
Mimo dużej ilości ostrzeżeń ~4000 to SMART twierdzi, że jest dobrze.
Jaka jest wasza opinia na ten temat?
To wina dysku, że komputer się zacina?
Czy należy myśleć o kupnie nowego dysku? Czy może jest szansa, że mogą naprawić to gwarancyjnie, jeżeli nie widać śladów uderzenia? Matryce wymieniłem na identyczną więc się nie pokapują.

Mój laptop to:
Acer 7750g
Intel Core i3-2330M
Radeon 6650M
17,3"
4GB DDR3
640 GB HDD

#2 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 26 01 2013 - 12:48

Rzeczywiście, problemem może być dysk. Powolnych sektorów jest bardzo dużo. Wprawdzie nie są one jeszcze uszkodzone całkowicie, ale "najgorsze może dopiero nadejść". Czy przyjmą ci to na gwarancję? W mojej opinii nie. Dysk w gruncie rzeczy wygląda na sprawny, a że działa jak działa to inna sprawa. Rozumiem, że te zawieszki powstały idealnie po upadku laptopa?

#3 Zenix

Zenix

First Rank

• Użytkownicy
  • 27 postów

Napisano 26 01 2013 - 13:07

No właśnie nie, pierwsze zauważalne zacinki pojawiły się wczoraj jak grałem w fife, wcześniej zdarzały się czasami tylko podczas pisania obszerniejszego tekstu. Dziś już zacinają się gry, filmy i inne aplikacje. Tydzień temu miałem taką sytuację, że z mojej partycji systemowej "zniknęło" 70GB wolnego miejsca, akurat zabierałem się do przeinstalowywania systemu, więc gdy już zakończyłem cały proces formatowania, wróciło wszystko do normy. Nie wiem czego było to przyczyną, ale wolę uniknąć sytuacji, kiedy nagle "znikną" mi moje dane...

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 26 01 2013 - 13:18

No właśnie nie, pierwsze zauważalne zacinki pojawiły się wczoraj jak grałem w fife, wcześniej zdarzały się czasami tylko podczas pisania obszerniejszego tekstu. Dziś już zacinają się gry, filmy i inne aplikacje. Tydzień temu miałem taką sytuację, że z mojej partycji systemowej "zniknęło" 70GB wolnego miejsca, akurat zabierałem się do przeinstalowywania systemu, więc gdy już zakończyłem cały proces formatowania, wróciło wszystko do normy.

Nie rozumiem do końca. Czyli reinstalowałeś system, wszystko wróciło do normy i aktualnie po prostu chcesz dowiedzieć się, czy dysk jest uszkodzony?

#5 Zenix

Zenix

First Rank

• Użytkownicy
  • 27 postów

Napisano 26 01 2013 - 13:28

Do normy wróciło to, że powróciło to 70GB, które zniknęło. A zacina się nadal.

#6 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 26 01 2013 - 14:51

Ciężko tu cokolwiek doradzić.. Najlepiej byłoby sprawdzić zachowanie laptopa z innym dyskiem. Ewentualnie, jeżeli nie szkoda Ci danych i czasu - format dysku, ale to już w całkowitym akcie desperacji (sam jestem zawsze przeciwny używaniu /format c: :D). A pokaż jeszcze temperatury laptopa z HWMonitor. Zostaw go uruchomionego w tle i pograj w coś (może być Fifa), potem zminimalizuj grę i daj screen z tego programu tutaj.

#7 Zenix

Zenix

First Rank

• Użytkownicy
  • 27 postów

Napisano 26 01 2013 - 16:10

#8 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 26 01 2013 - 17:04

Temperatury jak najbardziej w normie.

A ściągnij jeszcze HD Tune Pro (jest dostępny w wersji trial) i wykonaj Error Scan (byle nie quick!), ale po wykonaniu kliknij Speed Map i pokaż tutaj screen.

#9 Zenix

Zenix

First Rank

• Użytkownicy
  • 27 postów

Napisano 26 01 2013 - 19:44

#10 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 27 01 2013 - 15:04

Właściwie to jest całkowicie normalnie i nie sądzę, aby była to wina dysku

#11 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 02 02 2013 - 00:41

No właśnie rzecz w tym, że z danych SMART i skanów dysku nie wynika, żeby on uległ uszkodzeniu. Natomiast prawie na pewno reklamacja zostanie odrzucona - sensor przeciążenia wykazuje narażenie dysku na 121g - dyski mają gwarancję zwykle do 80g.

#12 AKU

AKU

Second Rank

• Użytkownicy
  • 88 postów

Napisano 07 02 2013 - 11:45

Witam,

Podpinam się pod temat.
Mój problem wygląda bardzo podobnie, mianowicie 2 dni temu podczas pracy upadł netbook, objawy identyczne- podczas normalnej pracy w windowsie ścinki uniemożliwiające zrobienie czegokolwiek, po kilku sekundach system wraca do normy.

Samsung NC210 

Windows 7 Starter

Wszystko w standardzie oprócz zamienionej DDR3 1GB na kość 2GB

Jestem w trakcie testowania HDD programem Victoria 4.3.
Z tego co wyczytałem w opisach to nie wygląda to ciekawie już w tej chwili:

Test trwa już ponad 2 godziny a mam dopiero 26,3%.
Czy jest sens czekać do końca testu?

Czy dysk uległ uszkodzeniu, czy da się go naprawić?

Czy pilnie kopiować ważne pliki na źródła zewnętrzne póki jest to możliwe?

Poniżej SMART zrobiony przed uruchomieniem testu:

Dołączona grafika
No mortal can hurt the great Aku.

#13 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 07 02 2013 - 14:34

Dysk kategorycznie do wymiany. Ma bardzo dużo bad sectorow, w dodatku nie zrelokowanych i prawdopodobnie będzie ich przybywać więcej. Jak najszybciej zgraj wszystkie swoje najważniejsze dane i dokumenty na inny nośnik, bo możesz je w każdym momencie utracić. Nie żartuję.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych