Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Monitor do 750 zł

• Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 p7p8

p7p8

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 02 02 2013 - 04:29

Witam

Proszę o pomoc w wyborze monitora służącego głównie do grania (ale nie w szybkie sieciowe FPSy). Najbardziej interesuje mnie rozmiar 23,6" - 24" 16:9.

Porady potrzebuję głównie jeśli chodzi o matryce. Mam obecnie starego BenQ 19" z MVA, który  zachwycał na tamte czasy kolorami i głębią czerni pomimo lekkiego smużenia w "szybkich" grach. Jestem bardzo przyzwyczajony do powyższych zalet ale czytałem o nowych "benkach", że pomimo dobrej czerni słabo odzwierciedlają kolory np: GW2450HM. Nie mogłem doszukać rzetelnej recenzji o BenQ GW2460HM ale pewnie zbyt wiele w zakresie kolorów się nie zmieniło.

Bardzo mało wiem o IPS'ach, jako wady wymienia się srebrną poświatę przy granicach z ciemnymi pikselami oraz słabą czerń wręcz porównywalną z matrycami TN. Wydaje mi się, że w moich ramach finansowych nie będzie mnie stać na monitor z lepszą matrycą IPS dlatego pozostaje jeszcze opcja monitorów TN. Jest to najstarsza technologia więc może też najwięcej z niej "wyciśnięto". Zauważyłem, że producenci ciągle wypuszczają na rynek nowe modele więc w dobie mody na IPS musi być jakiś rozsądny powód. Nie piszę tu o modelach z 144Hz odświażaniem bo takie mnie nie interesują. 

Duże kąty dobrego odzwierciedlenia obrazu nie są dla mnie szczególnie istotne ale przydała by się chociaż lekka możliwość pochylania monitora w pionie.

Jeszcze jedno. Na różnych forach polecane są często monitory mające nawet 2-3 lata. Nie sądzę, żeby pomimo bardzo dobrego modelu przez ten czas nie zmieniła sie choćby minimalnie technologia (oczywiście poza wyjątkami). Dlatego uważam, że dzisiejszy "średni" może być lepszy niż dawny "dobry". Mogę się mylić ale tak podpowiada mi rozsądek.

#2 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 02 02 2013 - 22:47

Co do zasady, to najlepsze odwzorowanie kolorów i głębie czerni masz w matrycach VA, później IPS, a na szarym końcu są TN. Natomiast zupełnie odwrotnie jest w kwestii czasów reakcji. Z kolei kąty widzenia najlepsze mają matryce IPS, VA są w środku, a TN wypadają najgorzej w tej kwestii.

Podane rozmiary i cena raczej wyklucza nowe monitory LCD z matrycą IPS, czy VA - wybór będzie raczej marny (na zasadzie bierzesz, albo nie). Z drugiej strony nie wiem, czy nie lepiej poszukać jakiejś przyzwoitej matrycy TN - jeśli nie jesteś grafikiem, nie powinno być tak źle. W ogóle to osobiście uważam, że monitor LCD, to trzeba na żywo obejrzeć, żeby wiedzieć czy obraz się podoba - sprawdź czy gdzieś w okolicy nie ma tego monitora, co podałeś na wystawie.

#3 p7p8

p7p8

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 03 02 2013 - 02:45

No właśnie nie bardzo wiem co oznacza porządna TNka poza modelami gamingowymi o zwiększonej częstotliwości odświeżania. Czytałem, że eIPS często mają 6 bit na kanał koloru podobnie jak to było (albo nadal jest) z matrycami TN. Wiem z doświadczenia, że metody ominięcia tej niedoskonałości bywają w niektórych przypadkach zawodne bo widać "schodki" gradientu albo siatkę z kropek zamiast jednolitej barwy. 

Wspomniane przeze mnie benki z serii GW mieszczą się w założonym budżecie a mają matryce AMVA oraz mechanizmy eliminujące smużenie (podobno całkiem skuteczne). Pytanie czy nowoczesne matryce TN mają adekwatne rozwiązania marginalizujące ich wady - słabą czerń i kolory. Właściwie nawet bardziej interesuje mnie czerń i kontrast zamiast super kolorów - te powinny być przynajmniej na przeciętnym poziommie. Dlatego wg mnie odpadają IPS, bo mają słabą czerń, bardzo intensywne kolory przez co za mocno świecą w nocy przy słabym oświetleniu w pomieszczeniu. Czytałem jednak, że benki mają tendencję do zlewania odcieni czerni. i trzeba na początku mocno się natrudzić by skalibrować odpowiednio kolory. Pomijam fakt, że idealnie się nie da - taka już cecha monitorów poniżej 1300 zł.

Przeglądając oferty w popularnym sklepie internetowym widziałem monitory ASUSa z matrycą TN i technologiami takimi jak SPLENDID itp., których cena była zbliżona do monitorów tej samej wielkości z matrycami eIPS lib VA. Czy rzeczywiście te technologie eliminują główne wady te-enek? Może ktoś z forum miał możliwość dokładnego porównania? Czy istnieje coś takiego jak "porządna TN" czy może tak jest okteślany monitor ze zwykłą matrycą TN za to z całym spektrum złączy, głośników i innych bajerów?

#4 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 03 02 2013 - 13:26

Może wyjaśnijmy jedno - podałeś cenę maksymalną 750zł - nie masz co marudzić przy takiej kwocie, że chcesz mieć znakomitą głębie czerni, niezwykle równe podświetlenie, kąty widzenia najlepiej powyżej 180 stopni i prawdziwą 30- albo 36-bitową paletę kolorów. To nie ta półka cenowa (co najmniej 3-razy za mało).

Przejrzałem ceneo i tam są tylko 4 oferty spełniające warunek <750zł:

1. IIYAMA 24" ProLite X2472HD-B1 - matryca VA, podświetlenie LED, 8 bitów na kanał - nie znalazłem dobrej recenzji.

2. BenQ GW2450HM (9H.L8RLB.QBE) - matryca VA, podświetlenie LED, 8 bitów na kanał - dokładna recenzja na http://mva.pl/viewto...php?f=26&t=608.

3. BENQ LED GW2460HM (9H.L9GLB.QBE) - podstawowe parametry te same, co model powyżej.

4. Philips 23.6" LED 247E3LSU2/00 - matryca chyba IPS (producent nie chwali się tym), podświetlenie LED, 8 bitów na kanał i gorsze kąty widzenia niż modele powyżej - tutaj również brak dobrej recenzji.

Jeszcze raz podkreślę cena <750zł to produkty na rynek masowy, czyli nie będzie pięknych przejść tonalnych, idealnej reprodukcji barw itp. Jakbyś dorzucił jeszcze z 700zł, to coś ciekawego dałoby radę dobrać (np. EV2335W) - pomyśl o tym.

Może ktoś z forum ma wymienioną wyżej iiyamę lub Philippsa - przydałaby się jakieś informacje na ich temat, jak sprawdzają się w praktyce...

#5 p7p8

p7p8

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 03 02 2013 - 17:38

Na forum mva.pl liczą się monitory Eizo i Nec zaczynające się cenowo od około 1400 zł. Z całym szacunkiem do pana/pani tom01 z tegoż forum ale nie mogę się zgodzić, że poniżej tej kwoty wszystkie monitory są takie same. Bardzo dobrze dostrzegam różnice w monitorze jaki ma mój brat, tata i ja a wszystkie były kupowane z odstępem roku po sobie (MVA, póżniej TN i po roku znów TN). Nikt mi też nie powie, że wszyscy używają tylko takich monitorów, bo w mojej byłej pracy, gdzie 8h dziennie ślęczy się przed monitorem i co jakiś czas zerka na dokumenty w formie papierowej nikt spośród ponad 100 osób nie miał monitora za więcej niż przypuśćmy 500zł. Może dyrektor miał monitor za 600zł (chociaż on akurat nie ślęczał nad nim tyle co inni). Druga sprawa, że kupno podyktowane jest nagłym pogorszeniem pracy dotychczasowego monitora. Po ponad 6 latach użytkowania zaczął się psuć - długo się rozgrzewa i zawęża obraz w taki sposób, że obcina około 3 cm prawej strony. Mógłbym się bawić w wymianę kondensatorów, bo pewnie są wybulone ale wydaje mi się, że ma już swoje lata a tym samym prawo do popsucia się.

Napisałeś:

nie wiem, czy nie lepiej poszukać jakiejś przyzwoitej matrycy TN - jeśli nie jesteś grafikiem, nie powinno być tak źle

W kolejnym poście pytałem co oznacza taka TeNka ale już odpowiedzi nie doczekałem. Zamiast tego otrzymałem propozycje z ceneo - coś co już sam wcześniej sprawdziłem. Nie potrzebuję porady jak sprawdzić na ceneo produkt w widełkach cenowych tyko który z nich wg ludzi mogących powiedzieć coś w temacie jest najlepszy.

Jeszcze raz podkreślę cena <750zł to produkty na rynek masowy, czyli nie będzie pięknych przejść tonalnych, idealnej reprodukcji barw itp.

Naprawdę nie ma potrzeby podkreślania czegoś o czym sam pośrednio pisałem już w pierwszym poście a bezpośrednio w drugim. Gdybym mógł dorzucić to bym dorzucił i nie zakładał wątku "monitor do 750 zł" tylko przykładowo do 4000zł :). Z tym, że wtedy temat by powstał na forum mva.pl.

IIYAMA była testowana zdaje się, że na pure.pc a jakiś czas później BenQ GW2450HM. Lepiej wypadał benek (przynajmniej dla graczy), jego test i recenzja często odnosiła się do IIYAMY.

Mnie dziwi bardzo sytuacja gdzie monitory z matrycą TN o takich samych rozmiarach są często o parę złotych droższe niż VA lub IPS. Przykładem są wspomniane ASUSY. Co w nich jest takiego dobrego, że pomimo standardowej wartości odświeżania mają taką cenę? 

Przykład:

BenQ

ASUS

Jak widać ten drugi monitor jest droższy pomimo posiadania teoretycznie najgorszej matrycy. Czyżby obraz na nim był lepszy (optymalniejsze składowe) dzięki nowym technologiom eliminującym typowe wady tych matryc?

Oglądanie monitorów w sklepach jest bardziej problematyczne niż przykładowo telewizorów. Często całe hale zawalone są włączonymi obok siebie telewizorami podczas gdy monitorów jest ledwie kilka i zazwyczaj takie, jakie są akurat w promocji a nie te, które zamierzam dokładniej ocenić. Poza tym w sklepach panują fatalne warunki oświetleniowe i monitory są ustawiane na maksymalnie oczojebne wartości. Dlatego wolę zapytać kogoś, kto przykładowo pracował z monitorem lub miał możliwość porównania w praktyce modeli o różnych matrycach.

Dla Ciebie pewnie to marudzenie, ale moim zdaniem klient z budżetem 750 zł to nie jest ktoś, kto z podkulonym ogonem powinien przyjmować wszystko jak leci. Właśnie sztuką jest wybrać z ograniczonym portfelem. Może dla typowego gimbusa 750 zł to mało (bo płacą starzy) ale niech spróbuje je zarobić i dodatkowo opłacić czynsze, abonamenty, paliwo, OC, zrobić przeglądy auta itp. to nagle wyjdzie, że prawie połowa pensji przepada niewiadomo kiedy a tą drugą ciężko wydać na monitor, który nota bene ma służyć latami (a żona/partnerka i tak ci powie, że to stanowczo za dużo bo jej wystarcza laptop do przeglądania fejsbuka  :) ) .

#6 dr_bliss

dr_bliss

Good Rank

• Moderatorzy
  • 594 postów

Napisano 03 02 2013 - 19:44

nie mogę się zgodzić, że poniżej tej kwoty wszystkie monitory są takie same.

No ja też się z tym nie zgadzam. Przy tanich monitorach najbardziej mnie zwykle wkurza strasznie nierównomierne podświetlenie i kąty widzenia, ale ten pierwszy problem to nie jest przypadłość każdego LCD i choćby z tego względu warto się rozejrzeć.

Przeglądałeś może te testy: http://pclab.pl/art41137.html ? To całkiem spora baza TN-ek (mimo, że już 2-letnia). Nie wiem, czy przeglądając MVA.pl zauważyłeś tam link do dużego niemieckiego portalu z testami: http://www.prad.de/n...stberichte.html (niestety niektóre testy są tam płatne).

Mogę się wypowiedzieć na podstawie osobistego doświadczenia o 6 modelach z matrycą TN, ale prawda jest taka, że żadnego bym nie polecił. Jeden z nich nie ma właściwie koloru czarnego tylko fioletowy, a w innym kolory są tak podrasowane, że aż bije to po oczach, natomiast pozostałe to monitory do pracy z tekstem i nic więcej. Z kolei jakbym zapytał ich właścicieli to by powiedzieli, że są bardzo zadowoleni i polecają je. Sam więc chyba się domyślasz, jak to z takimi radami może być. 

Widziałem też w działaniu monitory EIZO dla grafików (kilka różnych modeli 19'' i 21'') - tyle, że takie kupione jako używki z allegro za <700zł. I osobiście odradzam - strasznie zjechane te matryce... Jakieś takie ciemne, kolory też już nie bardzo - podejrzewam, że najzwyczajniej w świecie podświetlenie się po prostu zaczęło zużywać.

Nikt mi też nie powie, że wszyscy używają tylko takich monitorów, bo w mojej byłej pracy, gdzie 8h dziennie ślęczy się przed monitorem i co jakiś czas zerka na dokumenty w formie papierowej nikt spośród ponad 100 osób nie miał monitora za więcej niż przypuśćmy 500zł. Może dyrektor miał monitor za 600zł (chociaż on akurat nie ślęczał nad nim tyle co inni).

To prawda tyle, że w pracy zwykle używa się programów, które nie mają zbyt wielu wymagań - do wystawienia faktury nie potrzeba monitora z wierną reprodukcja kolorów, czy idealnymi przejściami tonalnymi. W pracy z tekstem wystarczy, że ostrość i kontrast są dobre. Myślę, że jednak oczekujesz więcej niż jakaś pani sekretarka czy sprzedawca w sklepie, więc to co dla nich jest dobre, dla ciebie już niekoniecznie.

Jak widać ten drugi monitor jest droższy pomimo posiadania teoretycznie najgorszej matrycy. Czyżby obraz na nim był lepszy (optymalniejsze składowe) dzięki nowym technologiom eliminującym typowe wady tych matryc? (...) Dlatego wolę zapytać kogoś, kto przykładowo pracował z monitorem lub
miał możliwość porównania w praktyce modeli o różnych matrycach.

W monitorach typu TN liczy się też bardzo jakość elektroniki, bo to ona odpowiada za "symulowanie" brakujących kolorów. Tylko jest jeden problem - producenci zwykle nie podają żadnych konkretów w tej kwestii (czasem jakieś hasło z ich handlową nazwą użytej technologii) - ciężko znaleźć jakiekolwiek informacje na temat użytych algorytmów. I znowu - sprawdzić to oczywiście można, tyle że bezpośrednio oglądając monitor z przygotowanymi testowymi obrazami. Natomiast cena monitorów dla rynku masowego, to w mojej opinii wskaźnik wybajerowania i designu monitora - zdecydowanie mniej jakości obrazu. I nic z tym nie zrobisz, bo przeciętny kupujący nie będzie zadawał pytań takich jak ty czy ja.

Dla Ciebie pewnie to marudzenie, ale moim zdaniem klient z budżetem 750 zł to nie jest ktoś, kto z podkulonym ogonem powinien przyjmować wszystko jak leci. Właśnie sztuką jest wybrać z ograniczonym portfelem. Może dla typowego gimbusa 750 zł to mało (bo płacą starzy) ale niech spróbuje je zarobić i dodatkowo opłacić czynsze, abonamenty, paliwo, OC, zrobić przeglądy auta itp. to nagle wyjdzie, że prawie połowa pensji przepada niewiadomo kiedy a tą drugą ciężko wydać na monitor, który nota bene ma służyć latami (a żona/partnerka i tak ci powie, że to stanowczo za dużo bo jej wystarcza laptop do przeglądania fejsbuka  :) ) .

Uwierz mi - rozumiem tę kwestię - jakoś od dłuższego czasu ciężko mi wysupłać z 2tyś. na nowy monitor (liczę, że za tyle dostałbym coś przyzwoitego do domowych zastosowań). Jak na razie TN-ki toleruję tylko przy przeglądaniu stron www i w pracy z tekstem w związku z czym (może niektórym wyda się to śmieszne) dalej pracuję na starym 21'' CRT-ku IBM P275 (dawno temu to był monitor używany przez profesjonalistów ze względu na b. dobry kineskop od Sony) - mimo wagi i wielkości uważam, że jest dużo lepszy niż monitory mojego rodzeństwa i znajomych... I dalej zbieram na dobry monitor licząc, że luminofor nie wypali się nim uzbieram... ;p

Przykro mi, że nie jestem w stanie pomóc ci bardziej w tej praktycznej części pytania...

Może zajrzy tu ktoś jeszcze z nieco lepszymi doświadczeniami z jakimiś TN-kami...

#7 p7p8

p7p8

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 03 02 2013 - 19:58

Dzięki za obszerną odpowiedź i ten test - kiedyś go przegladałem a teraz zupełnie o nim zapomniałem i jakoś nie wygooglało się samo. Właśnie czegoś takiego poszukuję (jak ten test zbiorczy) żeby z tych gorszych wybrać najbardziej odpowiedni dla mnie. Szkoda, że żaden portal tematyczny dawno czegoś takiego nie zamieszczał. Recenzje na prod.de czytałem, mało ich z tej półki cenowej. Kreator zamieszczony na tamtej stronie wskazał mi BenQ GW2450HM i jakiegoś della, którego nie znalazłem w żadnym sklepie (albo cena była powyżej 800 zł -nie pamiętam). Poszperam jeszcze samemu ale bardzo liczę na opinie użytkowników "dobrych TeNek" lub posiadaczy wspomnianych Benków. 

Całkowicie zgadzam się że większość użytkowników zachwala bezkrytycznie to, co sami niedawno zakupili. Trudno nie zachwalać skoro zazwyczaj przesiadka to kilka generacji.

#8 p7p8

p7p8

First Rank

• Użytkownicy
  • 24 postów

Napisano 07 02 2013 - 18:21

Monitor kupiony.

Dziękuję za pomoc dr_bliss. 

(nie oznaczam jako rozwiązany bo w zasadzie jest to stan zgodny z faktycznym :) )

#9 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 07 02 2013 - 18:46

Nie mniej dalsza dyskusja już się raczej nie rozwinie, zatem zamykam temat.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych