Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie
- - - - -

CTD w grach 3D [*.exe stopped working], Windows 7 64-bit

windows7 CTD stopped working

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 O_Dyniec

O_Dyniec

First Rank

• Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 04 02 2013 - 18:22

Uszanowanie wszystkim.

Mam pewien problem z grami (jak na razie wszystkimi, które uruchamiałem, stąd taka forma posta) Szukałem odpowiedzi na innych forach, ale nie udało mi się znaleźć identycznego problemu (chociaż jest wiele dość podobnych). Żadne z podawanych rozwiązań nie okazało się również skuteczne w moim przypadku.

------------------------------------------------
Opis problemu

Kiedy próbuję grać (na razie sprawdziłem następujące gry: "Sleeping Dogs", "Just Cause 2", "Borderlands 2", "Deus Ex: Human Revolution", "ArmA II" [wszystko w wersji Steam] oraz "Stranglehold"), aplikacja zawiesza się (zamraża) po krótkim czasie (5-15 minut). Kiedy przełączam do pulpitu za pomocą Ctrl+Alt+Del lub Alt+Tab, widoczny jest komunikat '[wstaw nazwę głównego pliku gry] has stopped working' (w wersji polskiej jest to bodajże 'Program *.exe zakończył działanie'). Klient Steama wyświetla przy tym komunikat 'Failed to start game (app already running)'. Nie mam żadnych kłopotów z samym uruchomieniem gier, ani z ich funkcjonowaniem do chwili wystąpienia błędu (brak lagów, artefaktów, błędów wyświetlania etc.). Zauważyłem też, że w monitorze systemu błędy zawierają ciąg '0a9e' (czasami w linii 'Informacje dodatkowe', czasami jako 'StackHash_0a9e' w 'Nazwie modułu błędu/Fault Module Name'.

Kiedy uruchamiam grę ponownie natychmiast po błędzie, sytuacja się powtarza, z tym że błąd wystepuje szybciej (po kilku minutach). Uruchomienie po raz trzeci lub czwarty skutkuje pełnym zamrożeniem, wymagającym twardego resetu.

Specyfikacja techniczna:
Płyta: ASUS F2A85-V PRO
CPU: AMD APU A8-5600K X4
Karta graf: Sapphire HD 7850 DDR5 2048 MB RAM, sterownik Catalyst 13.1 (najnowszy stabilny).
Pamięć: 2 x Kingston DDR3 1866 MHz 4GB (łącznie 8GB)
PSU: OCZ StealthXStream2 600 W
karta dźwiękowa: Realtek zintegrowana z płytą, sterownik Realtek Sound Driver z 22/06/2012
Dysk: WD10EZEX 1 TB (~850 GB wolnego miejsca)

Monitor, Iiyama PL2201W

System: Windows 7 Professional 64-bit SP1
DirectX 11 (domyślny z Win 7, nowszego nie ma)
.Net Framework 4.0 (ale patrz niżej)
C++ 2005, 2008, 2010 [Steam instaluje starsze wersje niezależnie od nowych]

Komputer funkiel nówka ze sklepu, używam go od paru dni.

Uwagi ogólne

Objawy sugerowały przegrzanie karty graficznej, ale wskazania systemowe przeczą temu (patrz niżej). Mało prawdopodobny wydaje się również niedobór mocy - zasilacz jest chyba wystarczająco mocny, a braki zasilania powinny raczej skutkować rebootem/błędem systemu/BSODem, nie błędami pojedycznych aplikacji.

Wykonałem test pamięci za pomoca progrmu MemTestx86 4.0.1 z bootdisku (pełny test, 6 iteracji, ok. 5h testowania) - brak błędów. Przetestowałem sprzęt za pomocą programu PassMark BurnInTest - ten również nie znalazł żadnych błędów.

Problem wystepuje przy wszystkich grach, jakie sprawdzałem (rozdzielczość 1680x1050, różne ustawienia, z pelnymi włącznie). Bardzo małą róznice sprawia to, czy aktywnie gram, czy zostawiam program aby działał sam. Wszystkie gry sa w pełni spatchowane (włączone automatycznie pobieranie aktualizacji przez Steam). Błąd zdaje się występować szybciej przy wyższych ustawieniach graficznych.

Ani CPU, ani GPU nie są ani nie były podkręcane. Użyłem opcji AMD Overdive w Catalyst Control Center do zmniejszenia taktowania GPU (do 770/1000 MHz rdzenia/pamięci przy natywnej 860/1200 MHz). Nie dało to żadnego efektu. Nie jest to również problem z przegrzewaniem, chyba że wskazania sa nieprawdziwe - podczas działania w grach, GPU nagrzewa się do ok. 43 stopni C, W teście obciążeniowym FurMark Burn Tool osiągnęła 55 stopni po godzinie pracy. Tenmperatura CPU też utrzymuje się na poziomie normalnym (22-24 stopnie C). Sprawdzane monitorem CCC i programem MSI Afterburner.

I teraz rzecz ciekawa. Dwa dni temu byłem w stanie normalnie uruchomić i pograć pare godzin we wszystkie gry, które sprawiały mi problemy (uruchamiałem je po dwa-trzy razy, działały po 2h bez problemów [po czym je wychodziłem z nich wyłącznie z braku czasu, nie z racji jakichkolwiek problemów]). Wcześniej tego dnia usunąłem .Net Framework 4.0 obawiając się konfliktów między nim a wersją 3.5 domyślnie zainstalowaną w systemie, po czym przeresetowałem system. To utwierdza mnie w przekonaniu, że nie mam do czynienia z problemem sprzętowym. Kłopoty wróciły jednak po uruchomieniu komputera nastepnego dnia.

Nie jest to raczej problem z platformą Steam. Specjalnie zainstalowałem sobie grę "Stranglehold" z 2008, która ma dość niskie wymagania w porównaniu z ta konfiguracją oraz nie wymaga Steam. Niestety, wystepuje z nią identyczny problem, co z pozostałymi.

Inne aplikacje (Microsoft Office, Steam, SDL Trados, MemoQ, InDesign, Winamp, Media Player, mplayer, Opera, narzędzia diagnostyczne) działają bez problemów.

Podjęte próby naprawy

Próbowałem następujących rozwiązań i pomysłów:

1. Format i reinstalacja. Zwykle mało użyteczne, ale spróbowałem, jako że to to nowy system z paroma aplikacjami. Bez efektu.
2. Uruchomienie jako administrator/ustawienie kompatybilności z XP/Vista. Co prawda część gier wymaga Win7, a jedynym kontem, jakiego używam jest konto administratora. Na wszelki wypadek jednak spróbowalem. Bez efektu.
3. Włączyć opcję Stereo Mixing w opcjach Control Panel/Sound Recording. Bez efektu.
4. Cofnięcie do wcześniejszych wersji sterowników/użycie wersji beta. Sprawdziłem wszystkie do 12.6 włącznie oraz 13.2 Beta. Bez efektu.
5. Wyłączyć firewall. Bez efektu.
6. Sprawdzić spójność plików cache Steam. Bez efektu.
7. Ponownie ściągnąć/zainstalować gry. Bez efektu.
8. Wyłączyć sterowniki dźwięku Realtek. Probówałem zarówno zabicia procesu jak i całkowitego odinstalowania sterownika. Bez efektu.
9. Uruchomić Steam z partycji C:\. Sprawdzałem ze Steamem na C:\ i D:\. Bez efektu.
10. Zmienić jakość próbkowania we właściwościach dźwięku. Sprawdziłem większość opcji. Bez efektu.
11. Odinstalować doinstalowane wersje C++. Usunąłem wszystkie. Bez efektu.
12. Wyłączyć opcję Steam Overlay w menu Steam/Settings/In-Game. Bez efektu.
13. Wyłączyć DEP dla plików wykonawczych gier. Bez efektu.
14. Włączyć obie funkcje .Net Framework 3.5.1 w menu Programów i Funkcji. Bez efektu.
15. Sprawdzić, czy gry działają, kiedy w systemie nie ma zainstalowanych innych aplikacji (w celu wykluczenia interferencji). Sprawdzałem. Bez efektu.

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi i sugestie.

Pozdrawiam

#2 XanTyp

XanTyp

Expert Rank

• Admins
  • 3887 postów

Napisano 04 02 2013 - 20:42

Czy problem dotyczy tylko gier, czy wszystkich aplikacji exe? Bo póki co, odnoszę dziwne wrażenie, jakby usterka (niezależnie od tej czy poprzedniej instalacji systemu) działa niezwykle wybiórczo, rażąc tylko i wyłącznie w aplikacje gier.

Zatem nasuwa mi się od razu drugie pytanie - o legalność. Gier oraz Windowsa.

Nawet, jeśli nie będę mógł pomóc, to może coś podpowiem:

1. Najpierw sięgnij do źródła, potem dopiero dzwoń po hydraulika.

2. Precyzja odpowiedzi zależy przed wszystkim od precyzji zadanego pytania.
3. Nie czytam w myślach, ale mogę powróżyć na specjalne życzenie (:

#3 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 04 02 2013 - 21:46

A ja poproszę screen z HDTune - zakładka Health.

#4 O_Dyniec

O_Dyniec

First Rank

• Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 05 02 2013 - 00:24

Czy problem dotyczy tylko gier, czy wszystkich aplikacji exe? Bo póki co, odnoszę dziwne wrażenie, jakby usterka (niezależnie od tej czy poprzedniej instalacji systemu) działa niezwykle wybiórczo, rażąc tylko i wyłącznie w aplikacje gier.

Zgadza się, te problemy dotyczą wyłącznie gier. Jak napisałem wyżej, wszystkie pozostałe programy działają prawidłowo (stąd właśnie "gry 3D" w tytule). Właśnie sprawdziłem "Crusader Kings II", a więc grę niespecjalnie zasobożerną, a na pewno nie stosującą zaawansowanych rozwiązań graficznych i nie zauważyłem żadnych kłopotów. Stąd obserwacja, że na pierwszy rzut oka wygląda to na problem sprzętowy albo konflikt pomiędzy komponentami systemu wykorzystywanymi przy renderowaniu złożonej grafiki.

Zatem nasuwa mi się od razu drugie pytanie - o legalność. Gier oraz Windowsa.

Nie mam tu żadnego nielegalnego oprogramowania.

A ja poproszę screen z HDTune - zakładka Health.

Proszę bardzo:

http://imageshack.us...wdcwd10ezex.jpg

Przepraszam za taką formę, ale forum zdaje się nie przyjmować grafik w formacie GIF, PNG, JPG ani TIFF.

Pozdrawiam

Jak widzę, dodawanie załączników działa bez kłopotu poza TIFFem, ale bez przesady, aż tak źle nie jest, żeby sięgać po wszystkie ostateczne rodzaje plików graficznych. :unsure:

Załączone miniatury

• hdtunehealthwdcwd10ezex.gif
  • hdtunehealthwdcwd10ezex.png
  • hdtunehealthwdcwd10ezex.jpg

Użytkownik XanTyp edytował ten post 05 02 2013 - 09:11

#5 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 05 02 2013 - 18:25

Dysk wygląda na sprawny.

Ściągnij OCCT i wykonaj PSU Test i zdaj relację, czy komputer znów się zawiesi, czy OCCT się scrashuje.

#6 O_Dyniec

O_Dyniec

First Rank

• Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 07 02 2013 - 18:03

Dysk wygląda na sprawny.

Ściągnij OCCT i wykonaj PSU Test i zdaj relację, czy komputer znów się zawiesi, czy OCCT się scrashuje.

Ustawienia:

Automatic - 1h, Pełny ekran, 1680x1050. W okolicach 4 minuty program wciąż działa, ale zaczyna myśleć lub doczytywać (pojawia się windowsowe "kółeczko"). I teraz:

1. próba - po 4,5 minuty animacja zatrzymuje się, po Ctrl+Alt+Del następuje bluescreen.

2. próba - po 5 minutach animacja zatrzymuje się, po Ctrl+Alt+Del program normalnie wychodzi do Task Managera, (widać okno "OCCT przestał działać").

3. próba - po ok. 5 minutach wyrzuca bluescreen (0x000001a).

Temperetura rdzeni osiąga w tym czasie maksymalnie 41-42 stopnie.

A teraz jeszcze jedna sprawa - z ciekawości zainstalowałem system i grę "Sleeping Dogs" na czysto (do tego sterowniki do płyty, karty graf oraz aktualizacje [włączone jako automatyczne, po pierwszej aktualziacji przełączone na ręczne]) . Okazało się, że gra działa doskonale - w poniedziałek i wtorek zrobiłem trzy sesje po ~4 h (zostawiałem grę kiedy robiłem coś innego, żeby zobaczyć, ile wytrzyma). Żadnych problemów. Dzisiaj uruchamiam komputer - przed wczytaniem systemu wykonał reset zaraz po pojawieniu się loga Windows i załadował system po raz drugi. W tym momencie problemy z grą wróciły. Zainstalowałem AVG Free, zupdatowałem, sprawdziłem dysk - żadnych zagrożeń. Niczego więcej nie instalowałem (poza OCCT teraz, kiedy problemy wróciły).

Normalnie podejrzewałbym pamięć, ale fakt, że memtest niczego nie wykrył i to, że na czystym systemie wszystko chodzi idealnie dość poważnie podważa tę teorię. A może się mylę?

#7 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 07 02 2013 - 18:28

Skoro nie temperatury, nie pamięć, nie dysk, to może zasilacz. Zmierz napięcia zapodawane przez zasilacz

http://www.elektroda...pic1199202.html

Metodą na molexie. Podaj wyniki zarówno z linii +5V jak i +12V. Pamiętaj, aby mierzenie wykonywać podczas pełnego obciążenia (może być test PSU w OCCT, którego użyłeś wcześniej). Z góry piszę - nie warto sprawdzać napięć programami - one zwykle przekłamują wyniki, tylko miernik da wiarygodne wyniki. Jeśli nie posiadasz miernika - należałoby sprawdzić na innym zasilaczu (o odpowiedniej mocy, przynajmniej markowe 500W)

#8 O_Dyniec

O_Dyniec

First Rank

• Użytkownicy
  • 4 postów

Napisano 09 02 2013 - 01:25

Sprawdziłem napięcia (cyfrowym Chińczykiem i przemysłowym analogiem), wyglądają stabilnie.

Test spoczynkowy - pulpit, bez aplikacji działających w tle, test z obciążeniem - "Sleeping Dogs" i "Max Payne 3" z pełnymi fajerwerkami w 1680x1050 (chciałem, aby test odpowiadał jak najbardziej sytuacji, w której pojawia się problem).

+5V - spoczynkowe 5,10-5,12 V, z obciążeniem 5,13-5,14 V

+12V - spoczynkowe 11,93-11,96 V, z obciążeniem 11,86-11,89 V

+3,3 - spoczynkowe 3,37 V, z obciążeniem 3,37-3,38 V

Za nic nie mogłem dostać się do wtyczek EATX +12 V, a nie chciałem używać zbyt dużej siły ani sztukować sond cieńszym drutem.

Co ciekawe, po raz drugi byłem świadkiem następującej sytuiacji: zrobiłem czysty reinstall systemu (dla wygody testowania zrobiłem partycję systemową C:, resztę danych trzymam na D:) plus niezbędne minimum minimum: sterowniki do płyty, sieciówki i karty graficznej, Opera, Steam, gry. Wszystko hulało jak burza przez parę godzin. Potem wyłączyłem komputer na noc i przy ponownym uruchomieniu doszło do resetu 2-3 sekundy po pojawieniu się komunikatu o ładowaniu systemu (wcześniej planowane resety przy np.: instalowaniu sterowników nie dawały podownych wyników). Za drugim razem system załadował się prawidłowo. Od tego momentu rozpoczęły się stare (opisane wyżej) problemy. Czyżby zatem zasilacz? Windows Update i aktualizacje sterowników są wyłączone, więc szansa na to, że system doinstalował coś bez mojej wiedzy jest raczej niewielka.

Wywrotki aplikacji (gier) nie generują tym razem żadnych wpisów w Reliability Monitor (Monitorze Stabilności). Więc raczej nie wadliwa pamięć.

Wciąż mam dylemat, czy to sprzęt, czy jednak soft.

P.S. Dosżły mnie słuchy, że APU są strasznie kapryśne, zwłaszcza w połączeniu z grafiką AMD serii HD 7xxx. Prawda to? Poza tym, moje objawy, to już raczej nie kaprysy, a prędzej poważne uszkodzenie.

#9 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 09 02 2013 - 12:23

Napięcia są w normie.

Wciąż mam dylemat, czy to sprzęt, czy jednak soft

Właśnie ten problem jest na tyle dziwny, że nawet ja sam nie wiem co o tym sądzić, czy to oprogramowanie czy wina sprzętu :D

P.S. Dosżły mnie słuchy, że APU są strasznie kapryśne, zwłaszcza w połączeniu z grafiką AMD serii HD 7xxx. Prawda to?

Prawdę mówiąc nie słyszałem nigdy o tym.

Sprawdź na płycie głównej, czy kondensatory nie są powybrzuszane

http://www.edw.com.p...v/pcsrv_f02.jpg - tak wygląda wybrzuszony kondensator, widać, że jest nieco wypukły.

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: windows7, CTD, stopped working

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych