Skocz do zawartości

tablety.pl
Zdjęcie

Błędy na zewnętrzych dyskach USB

• Zamknięty Temat jest zamknięty
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 infernus1

infernus1

First Rank

• Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 07 02 2013 - 20:15

Witam. Od ponad tygodnia mam dziwny problem z moim zewnętrznym dyskiem (Seagate Expansion 1TB 3,5” USB 2.0). Ostatnio raz na moim PC z Windows XP doszło do samoczynnego resetu komputera i od tego momentu na dysku zaczęły się pojawiać błędy np. w indeksach przy skanowaniu chkdsk, zaczęły znikać pliki, a nawet partycje. Format jednej partycji zmienił się na RAW. Później w ogóle zniknęły wszystkie partycje. Na szczęście mam dwie sztuki tego dysku, na drugim mam prawie te same dane co na pierwszym. Pewne pliki których nie miałem na drugim dysku udało mi się odzyskać przy pomocy takich programów jak TeskDisk i DMDE. Wykonałem zapisywanie dysku zerami, następnie utworzyłem na nowo partycje i skopiowałem dane wykorzystując do tego notebooka z Windows 7. Wszystko dobrze i sprawnie się wykonało i przekopiowało. Na PC dzisiaj przeinstalowałem Windows XP na nowo i po podłączeniu dysku nr 1 ponownie zaczęły pojawiać się problemy, co dziwne po podłączeniu drugiego dysku też. Problem nie występuje po podłączeniu obydwu dysków do notebooka. Na PC wykonałem test pamięci RAM programem Memtest86+ 4 cykle i nie wykazały żadnych błędów. Dane S.M.A.R.T. obydwu dysków są również ok. Wykonałem skanowanie Avastem przed rozruchem systemu i nie ma żadnych wirusów. Błędy występują wyłącznie na dyskach zewnętrznych USB na PeCecie.

Co może powodować te błędy i jak temu zapobiec?

Specyfikacja komputera PC:

• Procesor: Pentium 4 2,8GHz
  • Płyta główna: ASRock P4V88
  • RAM: DDR2 2x512MB
  • Grafika: Gigabyte GForce FX5500
  • Zasilacz: Chieftec 350W

#2 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 07 02 2013 - 20:35

Mimo wszystko - pokaż statusy SMART obu dysków.

Czy podłączasz dysk poprzez panel z przodu obudowy, czy z tyłu?

#3 infernus1

infernus1

First Rank

• Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 07 02 2013 - 21:29

Tak, tak. Zawsze podłączam dyski zewnętrzne do USB bezpośrednio na pł. głównej z tyłu. :)

S.M.A.R.T.:

smart.png

#4 Pentium320

Pentium320

Very Good Rank

• Moderatorzy
  • 1019 postów

Napisano 07 02 2013 - 23:35

Wprawdzie zasilacz masz markowy, ale:

http://www.elektroda...pic1199202.html

Zmierz napięcia zapodawane przez niego metodą na molexie. Podaj wyniki zarówno z linii +5V jak i +12V. Pamiętaj, aby mierzenie wykonywać podczas pełnego obciążenia (może być np. test PSU w programie OCCT). Z góry piszę - nie warto sprawdzać napięć programami - one zwykle przekłamują wyniki, tylko miernik da wiarygodne wyniki. Jeśli nie posiadasz miernika, to jak masz pod ręką inny markowy zasilacz, to sprawdzić na nim. Prawdę mówiąc to jedyne sensowne rozwiązanie jakie przychodzi mi do głowy...  może ktoś jeszcze będzie miał jakieś pomysły :D

#5 infernus1

infernus1

First Rank

• Użytkownicy
  • 9 postów

Napisano 08 02 2013 - 00:13

:D Dokładnie to zrobiłem jeszcze zanim napisałeś tego posta. W Aidzie64 zauważyłem dziwny spadek o około 10MHz FSB no i wartości napięć też były niższe niż zawsze, ale to już nawet nie mierzyłem tego miernikiem tylko rozłożyłem kompa i wyczyściłem dokładnie zasilacz wewnątrz z kurzu. Wartości zmierzone miernikiem obecnie wynoszą: +5 = 5.13V; +12 = 12.03V. Na razie nie występują również błędy na dysku więc prawdopodownie problem jest rozwiązany. Dzięki za opowiedź na mojego posta, jakbym na to nie wpadł wcześniej to na pewno byś mi pomógł. ;) Pozdrawiam.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych